Czy wirtualne roboty zastąpią lekarzy? Automatyzacja w medycynie postępuje

Materiał Partnera
2 min

Upowszechnienie się teleporad, rejestracji online i e-recept to dopiero początek, jeśli chodzi o wykorzystanie nowych technologii w medycynie. Automatyzacja – rozumiana jako całościowe zmiany w funkcjonowaniu szpitali i ośrodków zdrowia – dotyczy coraz szerszych obszarów ich działalności.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do leczenia pacjentów

Myśląc o automatyzacji w medycynie, wiele osób widzi oczami wyobraźni zaawansowane humanoidalne roboty pomagające przy skomplikowanych operacjach, wykonujące swoje zadania z precyzją niemożliwą do uzyskania w przypadku ludzkiej ręki.

To jeden z bardziej spektakularnych przykładów, a automatyzację procesów można zastosować również na bardziej podstawowym poziomie. Dzięki dostępowi do innowacyjnego oprogramowania lekarze nie muszą poświęcać czasu na żmudne i powtarzalne czynności takie jak zbieranie i analiza danych czy wyników badań. Mogą za to skupić się na bezpośrednim kontakcie z pacjentem.

Automatyzacja procesów w placówkach służby zdrowia

Wykorzystanie nowych technologii w pracy szpitali i przychodni nie ma nic wspólnego z historiami rodem z filmów science fiction. To rzeczywistość, która dzieje się na naszych oczach. Już teraz placówki służby zdrowia wprowadzają systemy usprawniające rejestrację pacjentów, przypisywanie ich do odpowiednich pokoi szpitalnych, rezerwację sal operacyjnych.

- Advertisement -

Projektowane na potrzeby szpitali i ośrodków zdrowia oprogramowanie pozwala także optymalnie rozdysponowywać sprzęt medyczny oraz zoptymalizować obieg dokumentacji pacjentów. Dzięki wykorzystaniu narzędzi sztucznej inteligencji można na bieżąco reagować na zmiany i nagłe sytuacje.

Zintegrowane urządzenia medyczne i oprogramowanie

Produkty cyfrowe w medycynie są niezbędne, by wykorzystywać innowacyjne metody leczenia i diagnozowania pacjentów. Nowoczesne technologie wykorzystujące IoT (Internet of Things) pojawiają się w szpitalach nie tylko w postaci systemów do obsługi rejestracji czy zarządzania. Są obecne również w aparaturze medycznej, na przykład w pompach insulinowych czy sprzęcie do monitorowania funkcji życiowych pacjentów.

Firma Global Logic wykorzystuje swoje doświadczenie w tworzeniu oprogramowania do projektowania urządzeń będących częścią większego systemu. Integracja sprzętu stosowanego w leczeniu z narzędziami diagnostycznymi czy oprogramowaniem przechowującym dokumentację pacjenta pozwala na kompleksowe zaplanowanie i zrealizowanie innowacyjnej ścieżki leczenia.

Chcesz stać się częścią medycyny przyszłości i tworzyć innowacyjne rozwiązania wspierające leczenie? Sprawdź oferty pracy i dołącz do zespołu Global Logic!

Udostępnij
- REKLAMA -