Elon Musk ponownie przed komisją SEC. Kontrowersje wokół przejęcia Twittera nie ustają

W najnowszym rozwoju sprawy dotyczącej przejęcia Twittera przez Elona Muska za kwotę 44 miliardów dolarów, sędzia federalny nakazał magnatowi technologicznemu stawić się na trzecie przesłuchanie przed Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Ta decyzja podkreśla ciągłe zainteresowanie regulacyjne wokół jednej z najbardziej głośnych transakcji w branży technologicznej ostatnich lat.

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
3 min

W najnowszym rozwoju sprawy dotyczącej przejęcia Twittera przez Elona Muska, teraz znanego jako X, za kwotę 44 miliardów dolarów, sędzia Laurel Beeler nakazała magnatowi technologicznemu stawić się na trzecie przesłuchanie przed Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). To decyzja, która rzuca światło na trwające dochodzenie agencji w sprawie okoliczności otaczających tę głośną transakcję. Dochodzenie SEC, skoncentrowane na okresie przed finalizacją umowy, kiedy to Twitter był jeszcze spółką publiczną, nie ustaliło jak dotąd naruszenia federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych. Niemniej jednak, nakaz sędziego Beeler podkreśla znaczenie przejrzystości i odpowiedzialności w działaniach korporacyjnych, nawet na najwyższych szczeblach.

Elon Musk, dyrektor generalny Tesli i SpaceX, już dwukrotnie zeznawał w tej sprawie, ale od tego czasu SEC uzyskała “tysiące nowych dokumentów” od różnych stron, w tym setki dokumentów od samego Muska. Ta decyzja jest znacząca, ponieważ wskazuje na ciągłe zainteresowanie i zaangażowanie SEC w pełne zrozumienie wszystkich okoliczności transakcji. Sędzia Beeler, w wydanym w sobotę nakazie, dała Muskowi, jego zespołowi oraz SEC tydzień na uzgodnienie daty i miejsca zeznań, co podkreśla konieczność współpracy między wszystkimi stronami.

Musk i jego zespół początkowo zgodzili się na datę zeznań, ale ostatecznie CEO Tesli i SpaceX nie stawił się, argumentując, że śledztwo SEC jest bezpodstawne, nękające i poszukuje nieistotnych informacji. Musk dodatkowo twierdzi, że wezwanie do sądu przekracza uprawnienia SEC, ponieważ nie zostało wydane przez urzędnika wyznaczonego przez Prezydenta, sąd lub szefa departamentu, co według niego jest wymagane przez konstytucję USA. Sędzia Beeler odrzuciła te argumenty, stwierdzając, że wezwanie SEC i zeznania nie są nadmiernie uciążliwe dla Muska i że sąd egzekwuje to wezwanie.

Ta sytuacja rzuca światło na szerszą problematykę dotyczącą regulacji działalności korporacyjnej i roli agencji regulacyjnych w nadzorowaniu kluczowych transakcji. SEC, działając w obrębie swoich uprawnień, dąży do zapewnienia, że wszystkie transakcje spełniają obowiązujące przepisy i są przeprowadzane w sposób transparentny dla inwestorów i opinii publicznej. Tymczasem, Musk, jako jeden z najbardziej wpływowych liderów w technologii, stoi w centrum debaty na temat granic tych regulacji i ich wpływu na innowacje oraz przedsiębiorczość.W najnowszym rozwoju sprawy dotyczącej przejęcia Twittera przez Elona Muska za kwotę 44 miliardów dolarów, sędzia federalny nakazał magnatowi technologicznemu stawić się na trzecie przesłuchanie przed Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Ta decyzja podkreśla ciągłe zainteresowanie regulacyjne wokół jednej z najbardziej głośnych transakcji w branży technologicznej ostatnich lat.

- Advertisement -
Udostępnij
- REKLAMA -