IBM i GlobalFoundries kończą spór prawny i otwierają nowe możliwości współpracy

IBM i GlobalFoundries zakończyły długoletni spór prawny dotyczący naruszenia umów i własności intelektualnej. Ugoda, której warunki pozostają poufne, otwiera nowy rozdział w relacjach między firmami, dając szansę na przyszłą współpracę.

Klaudia Ciesielska

IBM i GlobalFoundries osiągnęły porozumienie w sprawie wieloletnich sporów prawnych, które dotyczyły naruszenia umowy oraz kradzieży własności intelektualnej. Obie firmy poinformowały o zakończeniu wszystkich toczących się procesów sądowych, jednak szczegóły ugody pozostają nieznane. Przedstawiciele obu stron wyrazili zadowolenie z wyniku sprawy, wskazując na potencjalne nowe możliwości współpracy.

Źródło konfliktu

Spór między firmami miał swoje początki w 2021 roku, kiedy IBM oskarżył GlobalFoundries o niewywiązanie się z umowy dotyczącej produkcji procesorów w technologii 14 nm Power i Z. Problemy techniczne przy wdrożeniu procesów 10 nm i 7 nm sprawiły, że IBM musiał szukać nowego partnera technologicznego, którym ostatecznie został Samsung. IBM domagał się odszkodowania w wysokości 2,5 miliarda dolarów.

Z kolei w 2023 roku to GlobalFoundries wystąpił na drogę sądową, oskarżając IBM o przekazanie własności intelektualnej japońskiemu Rapidusowi oraz Intelowi. Dodatkowo producent chipów zarzucił IBM-owi przechwytywanie kluczowych inżynierów, co miało ułatwiać przekazywanie technologii konkurencji.

Zakończenie sporu

Obie sprawy zostały zakończone na mocy ugody, której warunki pozostają poufne. Zakończenie sporu otwiera jednak nowy rozdział w relacjach między IBM a GlobalFoundries, dając szansę na przyszłe, potencjalnie korzystne współprace.

Ad imageAd image

Rozwiązanie konfliktu między tymi gigantami technologicznymi pokazuje, jak strategiczne partnerstwa w branży półprzewodników mogą przekształcać się w rywalizację, ale też jak ważne jest utrzymanie kanałów do współpracy w obliczu rosnącego zapotrzebowania na zaawansowane technologie.

TEMATY:
Udostępnij