Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Świat

Studenckie drużyny z USA i Australii na podium University Rover Challenge

Drużyny z USA i Australii zajęły miejsca na podium międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich - University Rover Challenge, które zakończyły się w Stanach Zjednoczonych. Na czwartym miejscu uplasował się zespół z krakowskiej AGH, a na piątym z Politechniki Świętokrzyskiej.

Plaga wapingu w USA

W ciągu dwóch lat w Stanach Zjednoczonych ponad milion nieletnich osób rozpoczęło codzienne używanie tytoniu, większość z nich paliło e-papierosy z nikotyną.

USA: spore spadki na Wall Street na koniec tygodnia

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi spadkami głównych indeksów. Rynki obawiają się, że dobre dane z rynku pracy USA oznaczają brak przerwy w podwyżkach stóp procentowych przez Fed.

Turcja: inflacja w maju wyniosła 73,5 proc., najwięcej od 24 lat

Roczna stopa inflacji w Turcji wyniosła w maju 73,5 proc. i jest to najwyższy wskaźnik od 1998 r. - wynika z oficjalnych danych opublikowanych w piątek. Turecki Instytut Statystyczny (TUIK) podał, że wskaźnik ten wzrósł o prawie 3 pkt. procentowe w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Alergia pokarmowa wiąże się z niższym ryzykiem zakażenia SARS-CoV-2

Osoby z alergiami pokarmowymi są mniej narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Otyli zakażają się częściej, zaś dzieci - często chorujące bezobjawowo - szczególnie skutecznie moga roznosić tę chorobę – informują naukowcy w piśmie „Journal of Allergy and Clinical Immunology”.

USA: solidne wzrosty na Wall Street na koniec dnia

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami, chociaż w pierwszej części dnia dominowały spadki. Inwestorzy analizują najnowsze dane makro z USA, a rentowności obligacji idą w górę.

Pierwszy na świecie przeszczep odnowionej wątroby

Zespół z Zurychu (Szwajcaria) przeprowadził pierwszą na świecie operację wszczepienia zniszczonej wcześniej wątroby. Specjalne urządzenie w czasie trzech dni zregenerowało narząd poza ustrojem.

Zidentyfikowano nową chorobę nerek i wątroby

Dotykająca niektóre osoby niewydolność nerek i wątroby może być wynikiem wykrytego właśnie schorzenia, związanego z wadliwym działaniem pewnego enzymu i tzw. rzęsek. Odkrycie może pomóc w leczeniu wielu pacjentów.

Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy

Komisja Europejska zaakceptowała w środę polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). "To ważny krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy" - poinformowała KE.

Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy

Komisja Europejska zaakceptowała w środę Krajowy Plan Odbudowy Polski (KPO). O podjętej decyzji poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

Popularne

Bank Światowy: polska gospodarka może urosnąć o 1,6 proc. w 2023 r.

W przyszłym roku polska gospodarka może urosnąć o 1,6 proc. w porównaniu do 4,0 proc. szacowanych na 2022 r. i do 3,6 proc. oczekiwanych w poprzedniej prognozie Banku Światowego - prognozuje Bank Światowy w opublikowanym we wtorek raporcie.

Jak nowoczesne technologie zmieniają pracę strażaków?

Wraz z rozwojem technologii, która odgrywa coraz większą rolę...

Polska aplikacja wyprzedziła Spotify

Polska aplikacja do planowania zakupów została doceniona w najnowszym...

PGNiG: od lipca do września odebrano 17 morskich ładunków LNG

Od lipca do września PGNiG poprzez terminale LNG w Świnoujściu oraz w Kłajpedzie odebrało w sumie 17 ładunków skroplonego gazu - podała we wtorek spółka. Od początku 2022 r. spółka odebrała 46 ładunków gazu skroplonego, co odpowiadało ok. 4,5 mld m sześc. gazu po regazyfikacji.

Tauron: nie zabraknie węgla na potrzeby sieci ciepłowniczej

Tauron zakontraktował węgiel w ilości zapewniającej dostawy ciepła na najbliższy sezon grzewczy - poinformowała we wtorek spółka. Należąca do grupy Tauron firma Tauron Ciepło zapewnia ogrzewanie dla ponad 800 tys. mieszkańców śląsko-zagłębiowskiej metropolii.