IDC: światowe inwestycje w transformację cyfrową osiągną 1,8 biliona dolarów w 2022 r.

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
4 min

Przewiduje się, że globalne wydatki na cyfrową transformację praktyk biznesowych, produktów i organizacji wyniosą 1,8 biliona dolarów w 2022 r., co stanowi wzrost o 17,6% w porównaniu z 2021 r. Według nowej aktualizacji do International Data Corporation (IDC) Worldwide Digital Transformation Spending Guide, wydatki na cyfrową transformację utrzymają to tempo wzrostu w okresie prognozy 2022-2026 przy pięcioletniej złożonej rocznej stopie wzrostu (CAGR) wynoszącej 16,6%.

„IDC spodziewa się agresywnego wzrostu inwestycji w transformację cyfrową w 2022 r. po niewielkim spowolnieniu w okresie pandemii”powiedział Craig Simpson , starszy kierownik ds. badań, Customer Insights & Analysis w IDC. „W miarę, jak organizacje przyspieszają realizację strategii digital-first, ukierunkowują te inwestycje zarówno na operacje wewnętrzne, jak i na bezpośrednie zaangażowanie zewnętrzne. Inwestycje w operacje wewnętrzne są w dużej mierze skoncentrowane na poprawie wydajności i odporności, podczas gdy transformacja doświadczeń klientów stała się priorytetem transformacji cyfrowej dla wielu firm.”

Inwestycje operacyjne wyróżniają się wśród 51 strategicznych priorytetów zawartych w przewodniku po wydatkach na cyfrową transformację. Priorytety cyfrowej transformacji, które przyniosą największe inwestycje w 2022 roku, obejmują wsparcie i infrastrukturę Back Office, inteligentną produkcję i optymalizację cyfrowego łańcucha dostaw. Razem te trzy obszary inwestycyjne będą reprezentowały w tym roku ponad 620 miliardów dolarów wydatków na cyfrową transformację. Inne priorytety operacyjne, które przyniosą znaczące inwestycje w 2022 r., to Connected Assets, Facility Management oraz Operationalization Data and Information. Inwestycje w doświadczenie klienta, takie jak Omni-Experience Engagement i Omni-Channel Commerce, wyniosą ponad 300 miliardów dolarów w wydatkach na transformację cyfrową w 2022 roku.

Z punktu widzenia branży, branże produkcji dyskretnej i procesowej będą odpowiadać za prawie 30% światowych wydatków na cyfrową transformację w tym roku, a następnie branże usług profesjonalnych i handlu detalicznego. Sektory użyteczności publicznej i bankowe również osiągną w tym roku wydatki na cyfrową transformację przekraczające 100 milionów dolarów. Tymczasem, sektor usług finansowych zapewni najszybszy wzrost wydatków na transformację cyfrową w okresie prognozy 2022-2026, przy czym prognozuje się, że sektor papierów wartościowych i usług inwestycyjnych, ubezpieczeń i bankowości będzie miał pięcioletni CAGR na poziomie 19% lub więcej.

- Advertisement -

Stany Zjednoczone będą największym rynkiem geograficznym dla wydatków na cyfrową transformację w 2022 r., stanowiąc prawie 35% całości światowej. Europa Zachodnia będzie drugim co do wielkości regionem pod względem wydatków na cyfrową transformację, tuż za nim plasują się Chiny. Chiny zapewnią również najsilniejszy wzrost wydatków na cyfrową transformację z pięcioletnim CAGR na poziomie 18,5%. Regionem o drugim najszybszym wzroście będzie Ameryka Łacińska z CAGR na poziomie 18,2%.

„Wydatki na transformację cyfrową w regionie EMEA wyniosą prawie 469 miliardów dolarów w 2022 r., co stanowi wzrost o 16,7% w porównaniu z 2021 r. i podkreśla duże znaczenie projektów z zakresu transformacji cyfrowej w różnych branżach w Europie”powiedziała Angela Vacca, starszy kierownik ds. badań, European Industry Solutions, Customer Insights & Analysis. „Największy wzrost nastąpi w branży finansowej i produkcyjnej, gdzie przypadki użycia związane z Big Data i sztuczną inteligencją będą dominować w instytucjach finansowych, a przypadki użycia związane z IoT i robotyką będą rosły bardzo dynamicznie wśród firm produkcyjnych. W Europie Środkowo-Wschodniej wojna na Ukrainie opóźni inwestycje w bieżącym roku, wpływając na wiele sektorów, w szczególności na przemysł surowcowy. Zakłócenia łańcucha dostaw wpłyną również na niektóre segmenty produkcji i dystrybucji, podczas gdy zakłócenia sieci i łańcuchów dostaw IT przyczynią się do odroczenia niektórych projektów z zakresu cyfrowej transformacji w branży telekomunikacyjnej”.

Udostępnij
- REKLAMA -