Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Biznes

580 – tyle firm zamyka się w Polsce każdego dnia. Inflacja bezlitosna dla przedsiębiorców

W 2022 r. każdego dnia ok. 580 firm składa w CEIDG wniosek o zamknięcie działalności. Nadchodzą trudne czasy dla przedsiębiorców. Inflacja, wojna w Ukrainie,...

Pierwszy w branży sojusz w zakresie produkcji i łańcucha dostaw anod krzemowych

GDI, producent anod krzemowych, podpisał porozumienie w celu poprowadzenia sojuszu z AGC Glass Europe, światowym liderem w produkcji szkła płaskiego dla przemysłu motoryzacyjnego, solarnego...

Play drugim największym płatnikiem podatku CIT wśród indywidualnych firm w Polsce

P4, operator sieci Play, wpłacił do budżetu państwa ponad 1,4 mld złotych z tytułu podatku CIT za 2021 rok. Według zestawienia dużych podatników podatku...

Lekkie spadki na Wall Street

Środa na Wall Street przyniosła przerwę po dwóch dniach mocnych wzrostów i zakończyła się lekkimi spadkami, chociaż jeszcze w końcówce indeksy znajdowały się na plusach. Członkowie Fed podtrzymują, że walka z inflacją będzie wymagała czasu, ale inwestorzy nie rezygnują z odrabiania wrześniowych strat.

Miała być rewolucja, a będzie kosmetyka. Podwykonawcy komentują pierwsze sygnały ws. zmian w przepisach

MRiT przewiduje, że w czwartym kwartale br. wejdą w życie nowe przepisy związane z rynkiem zamówień publicznych. Wynika z nich, że sposób dokonania waloryzacji...

Czy nowe prawo zniechęci przedsiębiorców do obniżania cen? Interweniuje branża cyfrowa

Związek Cyfrowa Polska apeluje do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o korektę kilku kwestii w projekcie wdrożenia unijnej Dyrektywy Omnibus. Stawką jest ochrona konsumentów...

Jaki jest najlepszy pracodawca?

Polscy specjaliści i managerowie chcą pracować w firmach o stabilnej pozycji, dających możliwość rozwoju zawodowego i zapewniających przyjazne środowisko pracy. Co ciekawe, wysokość wynagrodzenia...

PKN Orlen analizuje rynek vege parówek do hot-dogów

PKN Orlen ogłosił zapytanie o informację w zakresie możliwości produkcji i dostaw parówek wegańskich lub wegetariańskich do hot-dogów. Koncern wyjaśnił, że celem postępowania jest analiza rynku, rozpoznanie potencjalnych dostawców oraz proponowanych rozwiązań produktowych.

Obajtek: PKN Orlen nie ma nadwymiarowych zysków

PKN Orlen nie osiąga w 2022 roku nadwymiarowych zysków w stosunku do przychodów, w związku z tym nie powinien obejmować go zapowiedziany przez rząd nowy podatek - uważa prezes Orlenu Daniel Obajtek. W 2023 roku Orlen chce przeznaczyć na dywidendę 23 mld zł.

Wall Street drugi dzień z rzędu z mocnymi wzrostami

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi wzrostami. Po słabym wrześniu główne indeksy amerykańskich giełd weszły w czwarty kwartał zwyżkami, które trwają już drugi dzień z rzędu. Inwestorzy liczą, że Fed zdecyduje się ograniczyć skalę podwyżek stóp proc. z powodu obaw o kondycję gospodarki.

Popularne

Sejm będzie dalej pracował nad projektem budżetu na 2023 rok

Projekt budżetu na 2023 r. został skierowany do sejmowej komisji finansów. Większości nie uzyskał wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Zgodnie z planem finansowym na przyszły rok, dochody państwa wyniosą 604,7 mld zł, wydatki 672,7 mld zł, a deficyt nie przekroczy 68 mld zł.

CPK: wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla CPK ma ok. 20 tys. stron

Liczący ok. 20 tys. stron raport oceny oddziaływania na środowisko dla CPK zakłada szereg działań mających na celu zminimalizowanie negatywnego oddziaływania inwestycji - informuje spółka CPK. Raport przewiduje m.in. budowę ekranów akustycznych, czy stały nadzór przyrodniczy w okresie prowadzenia prac.

PGNiG: Fuzja z PKN Orlen nie grozi utratą kontroli przez państwo nad zasobami naturalnymi

Fuzja z PKN Orlen nie grozi utratą kontroli przez państwo nad zasobami naturalnymi. Obowiązujące przepisy prawa gwarantują Skarbowi Państwa ich własność, ale także pełny nadzór nad ich eksploatacją - zapewniło w piątek PGNiG.

Skuza: w piątek samorządy dostały 4,5 mld zł wsparcia, to pierwsza transza z kwoty 13,7 mld zł

W piątek samorządy dostały 4,5 mld zł wsparcia, to pierwsza transza z kwoty 13,7 mld zł, którą uchwalił Sejm – powiedział podczas debaty nad projektem budżetu wiceminister finansów Sebastian Skuza.

NBP: na koniec września aktywa rezerwowe Polski wyniosły 154,2 mld euro

Aktywa rezerwowe Polski na koniec września wyniosły 154,2 mld euro i w stosunku do końca sierpnia spadły o 0,9 mld euro – podał Narodowy Bank Polski w piątkowym komunikacie.