Koszty na polskim rynku kapitałowym od zawsze budzą duże zainteresowanie. Jest to także jedna z kluczowych kwestii dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Analizując ten temat warto pamiętać, że na koszt końcowy dla inwestora indywidulanego składa się kilka elementów.
– W przypadku inwestorów indywidulanych mówimy nie tylko o kosztach transakcyjnych (pobieranych przez GPW), ale też post-transakcyjnych, odejmujących rozliczanie, rozrachunek i przetrzymywanie akcji. W przypadku GPW całościowy koszt transakcyjny wynosi tylko 3,9% – podkreśla Filip Duszczyk, dyrektor Działu Rozwoju Rynku GPW.
Istotnym elementem wpływającym na końcowy koszt transakcji giełdowych jest również wielkość notowanych spółek. W przypadku polskiego rynku kapitałowego w ponad 95% procentach tworzą go małe i średnie przedsiębiorstwa. Ich kapitalizacja jest więc o wiele niższa niż na bardziej rozwiniętych rynkach co przekłada się na mniejszą płynność na tych spółkach i w efekcie zwiększa koszty zawierania transakcji.
– Przy porównywaniu opłat transakcyjnych często zestawiane są spółki medianowe. W przypadku Polski, spółka medianowa na warszawskim parkiecie ma kapitalizację ok. 30 mln EUR. To znacznie mniej niż kapitalizacja spółki medianowej na Euronext, gdzie wynosi ona 500 mln EUR, czy na giełdzie w Madrycie, gdzie przekracza 800 mln EUR – dodaje Filip Duszczyk.
Aby wspierać budowanie płynność na rynku akcji, warszawska giełda oferuje szereg promocji cennikowych dla biur maklerskich i firm inwestycyjnych, które – w zależności od rodzaju promocji – mogą znacznie zmniejszyć swoje opłaty lub nie ponoszą ich wcale. Szczegóły dotyczące poszczególnych inicjatyw znajdują się na stronie GPW w dedykowanej zakładce.