Instytutu Łączności wystartował dziś z drugim cyklem szkoleń o SI2PEM

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
4 min

Ośrodek szkolenia Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego wystartował dziś z drugim cyklem szkoleń z „Systemu Informacyjnego o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (SI2PEM).” Dzięki niemu urzędnicy administracji państwowej i samorządowej dowiedzą się jak wykorzystywać dane uzyskane z systemu  oraz jakie korzyści dla obywateli płyną z upublicznienia tego narzędzia.

W pierwszym cyklu szkolenia SI2PEM udział wzięło 621 osób, w tym większość kobiet, bo aż 345.

Ponad 80% wszystkich uczestników otrzymało certyfikat ukończenia kursu. W tym przypadku znów kobiety wyprzedziły mężczyzn: 274 certyfikaty trafiły do pań. Uczestnicy szkolenia poznali rodzaje i źródła pola elektromagnetycznego, a także regulacje prawne i unormowania z nim związane. Zapoznali się także z zasadami, metodami oraz sposobami pomiaru i monitoringu PEM. Nie zabrakło również informacji o aspektach biologicznych i medycznych oddziaływania pola elektromagnetycznego oraz badań jego wpływu na zdrowie człowieka.

Uczestnicy kursu mieli możliwość dokonać jego oceny, poprzez wypełnienie anonimowej ankiety. Ankietę wypełniło 341 osób. Ocenili oni korzystanie z platformy e-learningowej jako łatwe (w skali od 0 do 100 aż 72% ankietowanych oceniło łatwość korzystania z platformy na maksymalną liczbę punktów).

- Advertisement -

Również pozytywnie oceniono materiały szkoleniowe opracowane przez ekspertów IŁ-PIB (69% ankietowanych uznało materiały za merytoryczne, dla 71% były to materiały zrozumiałe, a dla 58% użyteczne).

Najbardziej wartościowe dla uczestników były tematy omawiające pole elektromagnetyczne w kontekście technologii 5G oraz aspekty biologiczne i medyczne oddziaływania PEM. 68% ankietowanych za najbardziej wartościowe uznało temat „PEM a technologia 5G”, a 59% blok „Aspekty biologiczne i medyczne oddziaływania PEM.”

Strona organizacyjna kursu również została oceniona bardzo pozytywnie. 60% ankietowanych oceniło stronę organizacyjną kursu na 100 punktów. Świadczą o tym komentarze zadowolonych użytkowników, oto niektóre z nich:

•                „Najwyższy, profesjonalny, poziom przygotowania oraz organizacji tytułowego kursu.” – Adam z Wrocławia

•                „Brak trudności z poruszaniem się po kursie, materiał podzielony na dające się “przełknąć” porcje.” – Cezary z Olsztyna

•                „Bardzo dobrze przygotowane materiały szkoleniowe. Każdy może wybrać z nich interesujące go zagadnienia. Mogą być również przydatne dla urzędników różnych organów i szczebli do wykorzystywania w ich codziennej pracy zawodowej.” – Karolina z Sanoka

•                „Organizacja kursu jak najbardziej OK, otrzymałem wszystkie potrzebne informacje na czas.” – Agnieszka z Rzeszowa

Uruchomiony dziś drugi cykl szkoleń SI2PEM będzie dotyczył głównie omówienia dostępnych funkcjonalności systemu SI2PEM. Uczestnicy zapoznają się z zastosowanymi w systemie modelami matematycznymi wyliczania poziomów PEM, wykonywanymi na potrzeby planowania i projektowania sieci. Ponadto uczestnicy nauczą się obsługi poszczególnych modułów systemu SI2PEM (wyliczania poziomów pola elektromagnetycznego, formularzy zgłoszeń i sprawozdań z badań instalacji wytwarzających PEM, obrazowania wyników pomiarów i obliczeń poziomów PEM).

System SI2PEM zapewni szeroki dostęp do wyników pomiarów pola elektromagnetycznego wszystkim obywatelom. Pozwoli to w znacznym stopniu zmniejszyć powstające napięcia społeczne i obawy związane z budową i rozwojem sieci bezprzewodowych przyszłych generacji.

Ekspert Instytutu Łączności ds. PEM – Rafał Pawlak dodaje, że dostęp przedstawicieli administracji państwowej do wyników pomiarów oraz wyników obliczeń rozkładów PEM, zapewnią rzetelną i kompleksową kontrolę nad właściwą rozbudową sieci i łatwą ocenę poziomu zabezpieczenia ludności przed potencjalnie nadmiernymi wartościami PEM.

Udostępnij
- REKLAMA -