Inteligentny dom, czyli edukacja w komfortowe rozwiązania

Piotr Głydziak
5 min

Choć od prawie 10 lat w naszym kraju mówi się o idei smart home, to od 2021 r. według statystyk poziom inwestycji w rozwiązania inteligentnego domu utrzymuje się na stałym poziomie 30 proc. Wartość ta pochodzi z corocznego „Raportu o budowie domów w Polsce” serwisu Oferteo.pl. Jak widać, w naszym kraju jest wciąż wiele do zrobienia w tym temacie. I choć koncept inteligentnego domu przeszedł już ogromną ewolucję od poziomu technologicznej fanaberii do technologii miejsca bezpiecznego, ekologicznego i przyjaznego dla mieszkańców, to wciąż edukacja będzie tu kluczem do dalszego rozwoju inteligentnego domu w naszym kraju. Dlatego w Action Business Center dbamy o stałe podnoszenie kwalifikacji naszych partnerów z rozwiązań inteligentnego domu oferując wraz z bogatą ofertę produktową szkolenia certyfikacyjne, do których planujemy wrócić już tej jesieni.

Od korzyści po realizację rozwiązań inteligentnego domu

Potencjał rozwoju tego rynku w naszym kraju jest bardzo duży. Są też i wyzwania. Przede wszystkim zbyt wysokie ceny instalacji rozwiązań typu smart home i brak klarownego pokazania wachlarza korzyści, jakie można zyskać. Brakuje bowiem prostych wyliczeń, kiedy taka inwestycja się zwróci i co nam zapewni. W przypadku fotowoltaiki, która sama w sobie jest też elementem inteligentnego domu, symulacje są dostępne i łatwo wyliczyć, po jakim czasie taka instalacja staje się zyskowna. Podobne informacje można uzyskać od doświadczonych i zaufanych firm zajmujących się montowaniem instalacji z zakresu inteligentnego domu, z którymi często współpracujemy przy projektowaniu i doborze sprzętu. W takich symulacjach warto wyjść od podstawowych elementów smart home, czyli na przykład zarządzania ciepłem i oświetleniem. To zdecydowane „must have” na początku rozmowy o inteligentnym domu. Kolejnym stopniem wtajemniczenia może być automatyczne sterowanie bramą wjazdową lub garażową, a także system audio czy regulacji rolet i markiz. Ciekawym i godnym uwagi rozwiązaniem są inteligentne gniazdka, które pozwalają monitorować zużycie energii, a także zaprogramować włączenie i wyłączenie urządzeń. Inteligentny dom to też dom bezpieczny, czyli posiadający systemy alarmowe, monitoring i czujniki bezpieczeństwa – m.in. czujniki dymu, gazu, zalania i czujniki ruchu. O tym wszystkim rozmawiają ze swoimi klientami nasi partnerzy, którzy dzięki wsparciu Action Business Center są w stanie wybrać najlepiej skrojone pod użytkownika rozwiązania. 

Dlaczego smart home z Action Business Center?

Dziś możliwości rozwiązań inteligentnego domu jest bardzo dużo. Tak naprawdę ogranicza nas wyobraźnia i finanse, choć ten drugi argument przy wyborze doświadczonej firmy instalacyjnej są do zbicia, gdyż taka ekipa może podzielić pracę na etapy, zaproponować rozwiązania alternatywne. Tu z pomocą przychodzi zespół naszych ekspertów z Action Business Center, który może rozwinąć projekt smart home dla swojego partnera biznesowego o fotowoltaikę, czy pompy ciepła, a nawet przydomową stację ładowania pojazdów elektrycznych. Zadba też o pomoc techniczną, serwis i stałe udoskonalanie tych systemów, by zapewnić jeszcze większy komfort użytkownikowi. 

Oczywiście konsument może na własną rękę poszukać rozwiązań smart home, których instalacja jest czasem na tyle prosta, iż nie wymaga zatrudniania kogokolwiek. Wystarczy zestaw podstawowych narzędzi, trochę wolnego czasu i pierwsze elementy inteligentnego domu można zamontować samemu. Trzeba jednak pamiętać, że nie będzie to zintegrowana infrastruktura wielu systemów i urządzeń, które współpracują zgodnie z zaprogramowanymi algorytmami i przynoszą nam określone korzyści. 

Zatem na etapie wyboru projektu w ramach inteligentnego domu użytkownicy sami powinni zadecydować, czy chcą po prostu mieć zautomatyzowane oświetlenie w domu, czy w połączeniu z inteligentnym systemem grzewczym cały system zarządzania energią, który nie tylko zapewni wygodę, ale przyniesie oszczędności.  

Niezależnie od tego, czy użytkownik zdecyduje się na wdrożenie koncepcji smart home samodzielnie, czy z pomocą specjalistów, których chętnie jako Action Business Center wspieramy, musi od początku mieć określony cel inwestowania w tego typu technologię. Jeśli już na poziomie odpowiedzi użytkownik jest zgodny, że taka inwestycja ma przynieść mu wygodę, bezpieczeństwo, oszczędności, być może od razu powinien zatrudnić do tego profesjonalną ekipę wspartą ofertą, rozwiązaniami, a przede wszystkim wiedzą i doświadczeniem Action Business Center.

Udostępnij