Internet – jak korzystamy z niego na wakacjach?

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
2 min

Polscy internauci coraz chętniej rezygnują w weekendy z urządzeń stacjonarnych na rzecz smartfonów i tabletów. Jak wynika z najnowszej analizy Gemius/PBI w lipcu odsetek użytkowników, którzy łączyli się z siecią wyłącznie za pośrednictwem urządzeń mobilnych wynosił w soboty i niedziele średnio 51% i po raz pierwszy przekroczył symboliczną połowę.

Analogiczna średnia dla pozostałych dni tygodnia wyniosła w lipcu 44%. Dla porównania – odsetek internautów, którzy łączyli się z siecią wyłącznie za pośrednictwem urządzeń PC osiągnął w lipcu zaledwie 16% średnio dziennie.

Wpływ na to ma przede wszystkim pogoda. Długi czas jesteśmy poza domem i nawet na plaży czy spacerując po górach nie paradujemy przecież z laptopem tylko ze smartfonem. Ludzie cieszą się urlopem i korzystają z urządzeń mobilnych – komentuje badania Gemius/PBI Bartosz Gadzimski z firmy hostingowej Zenbox.

Autorzy miesięcznego podsumowania zaobserwowali stopniowo rosnące zainteresowanie młodszych internautów witrynami i aplikacjami związanymi z rynkiem pracy. Tuż po zakończeniu roku szkolnego, liczba internautów w wieku 15-24 lata odwiedzających serwisy z tej kategorii sukcesywnie się zwiększa.

Młodzi ludzie zazwyczaj wtedy szukają okazji do dorobienia sobie w okresie letnim. Portale oferujące sezonowe zatrudnienie odnotowują w pierwszych tygodniach wakacji spory wzrost odwiedzin. Z naszych obserwacji wzrost jest nawet o połowę w porównaniu do wcześniejszego miesiąca – ocenia Bartosz Gadzimski. – Wakacje to okres gdy mamy więcej czasu na nasze hobby i zainteresowania. Dlatego dobre wyniki osiągają również serwisy o tematyce sportowej. No i oczywiście turystyka. Przecież wiele osób dopiero w lipcu decyduje o swoich planach wyjazdowych.

W lipcu za pośrednictwem komputerów osobistych i laptopów połączyło się z siecią 22,1 mln internautów. 24,4 mln wykorzystywało do tego celu urządzenia mobilne, przy czym 24 mln użytkowników sieci posługiwało się smartfonami, a 3,5 mln przeglądało strony WWW przy pomocy tabletów.

Łącznie w pierwszym miesiącu wakacji z Internetu korzystało 27,9 mln Polaków. Najbardziej aktywnym pod względem liczby internautów dniem miesiąca był poniedziałek, 1 lipca (24,4 mln osób), zaś najmniej osób korzystało z sieci w sobotę, 20 lipca (23,1 mln).

- Advertisement -
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -