Rynek komputerów mobilnych zwanych również kolektorami danych jest bardzo szeroki. Wielu producentów oferuje rozwiązania, które znaczenie usprawnią procesy logistyczne.
Przegląd rynku komputerów mobilnych, czyli kolektorów danych.
Rynek sprzętu informatycznego dla logistyki jest zdominowany przez trzech producentów globalnych: Zebra Technologies, Honeywell oraz Datalogic. To właśnie te organizacje wyznaczają trendy we współczesnych rozwiązaniach informatycznych dla logistyki. Najbardziej popularne rozwiązania można podzielić na dwie podstawowe grupy. Z jednej strony urządzenia klasy najbardziej popularnego modelu Zebra MC 9200, czyli wysokiej wydajności kolektor danych z baterią pozwalającą na nieprzerwaną pracę przez pełną zmianę. Kolektor danych tego typu jest urządzeniem wyposażonym w bardzo duży wyświetlacz dotykowy umożliwiający sprawną interakcję z systemem WMS. Drugi typ najbardziej typowych urządzeń to mniejsze kolektory danych klasy Zebra MC3200. Są to mniejsze gabarytowo urządzenia świetnie sprawdzające się w magazynach na przykład odzieżowych. Posiadają mniejszy wyświetlacz, dzięki temu ważą mniej i łatwiej z nimi pracować. Zarówno Honeywell, jak i Datalogic posiadają odpowiedniki tych urządzeń w swojej ofercie.
System operacyjny jako wyznacznik bezpieczeństwa na przyszłość.
Do niedawna jednoznacznym liderem w obszarze systemów operacyjnych dla terminali mobilnych była odpowiednia wersja Windows. W związku z zaprzestaniem rozwoju tego właśnie systemu dla urządzeń typu kolektor danych, coraz większą popularnością cieszy się system Android. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest duża otwartość tego systemu. Producenci urządzeń mobilnych „nadbudowują” standardowy system operacyjny Android pakietem własnych rozwiązań korporacyjnych, które ułatwiają pracę w środowisku logistycznym. Zebra Technologies dostarcza wraz z kolektorem danych pakiet zwany mobility DNA, w skład którego wchodzą między innymi rozwiązania poprawiające efektywność skanowania kodów kreskowych.
Kolektor danych i jego współpraca z systemem kodów kreskowych (WMS)
Główna korzyść z zastosowania terminali (kolektorów) kodów kreskowych jest ich współpraca z systemem WMS i możliwość płynnego i szybkiego czytania kodów kreskowych. Urządzenia mobilne łączą się z systemem WMS przy wykorzystaniu sieci bezprzewodowej WIFI. Łączność następuje w czasie rzeczywistym, a każda czynność do wykonania zostaje komunikowana operatorowi niemalże w czasie jej wygenerowania.
HIT-Kody Kreskowe- Twój integrator systemów WMS
Poznański integrator systemów WMS już ponad 20 lat wdraża systemy integrujące sprzęt (kolektory danych) z rozwiązaniami programistycznymi. Wśród naszych Klientów znajdują się tysiące firm z Polski i zagranicy.