Jakie dane zbiera ChatGPT?

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
4 min

ChatGPT, z którego korzystały już miliony osób dla rozrywki lub w kontekście zawodowym, odnosi sukcesy, co sugeruje, że on i podobne aplikacje zagoszczą z nami na stałe. Ten innowacyjny sposób interakcji z internetem niesie ze sobą pewne potencjalne zagrożenia dla prywatności. Opinie specjalistów od technologii są zróżnicowane – od apeli o całkowite zaniechanie korzystania z tego typu aplikacji, aż po rekomendację zwracania szczególnej uwagi podczas ich użytkowania. Z tego powodu eksperci w dziedzinie cyberbezpieczeństwa z Bitdefendera przygotowali przewodnik na temat bezpiecznego korzystania z ChatGPT.

Jakie dane na Twój temat zbiera ChatGPT?

Podobnie jak w przypadku każdej usługi cyfrowej, bezpieczeństwo podczas korzystania z ChatGPT zależy od tego, czy dobrze zrozumiemy, jakie dane o nas gromadzi, w jaki sposób je wykorzystuje i jak może to wpłynąć na naszą cyfrową prywatność.

Zgodnie z polityką prywatności ChatGPT zbiera informacje z trzech źródeł:

  • Informacje o koncie, które wprowadzasz podczas rejestracji lub płacenia za plan premium (twoje imię i nazwisko, dane kontaktowe, dane uwierzytelniające konto, informacje o karcie płatniczej).
  • Dane identyfikacyjne pobierane z urządzenia lub przeglądarki, takie jak adres IP, lokalizacja i dane dotyczące użytkowania.
  • Informacje, które wpisujesz w samym chatbocie (dane wejściowe, przesłane pliki lub informacje zwrotne, które przekazujesz)

„OpenAI udostępnia dane dostawcom, usługodawcom, innym firmom, podmiotom stowarzyszonym, podmiotom prawnym i trenerom AI, którzy przeglądają Twoje rozmowy. Pomimo tego, że zebrane dane są przechowywane tylko tak długo, jak jest to konieczne, aby świadczyć Ci usługi lub w innych uzasadnionych celach biznesowych firmy, która stworzyła ChatGPT, to warto unikać wpisywania danych, dzięki którym można nas zidentyfikować.”

mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender

Czego nie udostępniać w ChatGPT

Biorąc pod uwagę, że transkrypcje Twoich rozmów są przechwytywane i przechowywane przez czas nieokreślony oraz udostępniane wielu podmiotom, możesz chronić prywatność tylko wtedy, gdy nie podajesz zbyt wiele danych o sobie. Dlatego eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa z firmy Bitdefender zalecają, abyś nie wpisywał w czacie takich informacji, jak:

- Advertisement -
  • Wszelkie dane osobowe: imię i nazwisko, adres oraz dane, które mogą zidentyfikować Ciebie lub inne osoby, o których wspominasz.
  • Informacje zdrowotne (pytania o choroby, leczenie)
  • Dokumenty osobiste lub dokumenty zawierające dane osobowe.

Te same zasady obowiązują podczas korzystania z ChatGPT w pracy – nie wpisuj poufnych informacji ani nie przesyłaj prezentacji, raportów ani dokumentów zawierających dane o firmie, dla której pracujesz, Twoich pracownikach i klientach. W sekcji FAQ OpenAI informuje, że pracuje nad nową subskrypcją ChatGPT Business dla profesjonalistów, którzy potrzebują większej kontroli nad swoimi danymi.

Inne dodatkowe kroki, które warto podjąć, aby się chronić:

  • Przeczytaj dwa razy swoje monity, zanim klikniesz „Prześlij”.
  • Rozważ wyłączenie historii czatu – w ten sposób rozmowy będą przechowywane przez 30 dni, czytane w razie potrzeby w celu monitorowania nadużyć, zanim zostaną trwale usunięte. Możesz zrezygnować z wykorzystywania rozmów do celów szkoleniowych, pisząc wiadomość e-mail do zespołu OpenAI.
  • Unikaj używania ChatGPT w publicznych sieciach Wi-Fi – zamiast tego użyj bezpiecznej sieci prywatnej lub VPN, aby zabezpieczyć sieci publiczne.
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -