Jakie są średnie koszty pożyczki ratalnej przez Internet?

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit 4 min
4 min

Poszukujesz pożyczki? Możesz skorzystać z ofert banków lub firm pożyczkowych. Część tych drugich oferuje również pożyczki na raty. Ile kosztuje taka pożyczka? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czym jest pożyczka ratalna?

Pożyczka ratalna to po prostu standardowa pożyczka dostępna w ofercie niektórych firm pożyczkowych, którą klient spłaca w miesięcznych ratach, zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Nazwa „pożyczki ratalne” jest stosowana po to, aby odróżnić ten rodzaj pożyczek od pożyczek krótkoterminowych, czyli szybkich pożyczek, flagowego produktu firm pożyczkowych.

Analogicznie jak pożyczki krótkoterminowe, pożyczki pozabankowe na raty są udzielane przez internet. Klient za pośrednictwem strony internetowej wybranego pożyczkodawcy składa wniosek, a następnie – również online – otrzymuje odpowiedź. Cała procedura wraz z przelaniem środków na konto pożyczkobiorcy trwa najczęściej kilkanaście minut.

Które firmy udzielają pożyczek ratalnych?

W rejestrze prowadzonym przez KNF znajduje się ponad 400 firm[1]. Rosnąca z roku na rok wartość rynku pożyczek pozabankowych sprawia, że konkurencja między pożyczkodawcami jest bardzo duża. Aby zwiększyć grupę potencjalnych klientów, niektóre firmy wprowadziły do swoich ofert właśnie pożyczki ratalne.

Aktualnie pożyczki ratalne są udzielane tylko przez niektóre firmy pożyczkowe. Są to m.in.: Wonga, Ratka.pl, Zaplo.pl, Provident, Monedo Now, Ferratum Money, SuperGrosz.pl i Hapi Pożyczki. Oferty różnią się pod wieloma względami, np. maksymalną kwotą, o którą klient może zawnioskować. Z tego też względu każda osoba zainteresowana taką pożyczką powinna porównać dostępne propozycje, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie. W przeciwnym razie istnieje możliwość przepłacenia.

Ile kosztuje pożyczka ratalna?

Pierwsza pożyczka krótkoterminowa w wielu firmach pożyczkowych jest darmowa (tzw. bezpłatna pożyczka lub pożyczka 0 proc.), co oznacza, że klient zwraca dokładnie tyle, ile pożyczył. Tak korzystna promocja nie obowiązuje w przypadku pożyczek ratalnych – nawet przy pierwszej pożyczce firma pożyczkowa nalicza odsetki i dodatkowe opłaty od pożyczonej kwoty.

Całkowity koszt pożyczki zależy od pożyczonej kwoty. Im jest ona wyższa, tym wyższe są opłaty. Między poszczególnymi ofertami są spore różnice, gdy mowa o kosztach. Klient, który będzie chciał pożyczyć 10 000 zł na okres 12 miesięcy, zapłaci:

  • 10 990 zł (rata miesięczna – 915,84 zł) w firmie Wonga.pl,
  • 14 188,93 zł (rata miesięczna – 1183,13 zł) w firmie Ratka.pl,
  • 10 504 zł (rata miesięczna – 875,34 zł) w firmie Hapi Pożyczki,
  • 16 026,96 zł (rata miesięczna – 1335,58 zł) w firmie Ferratum Bank,
  • 16 049,92 zł (rata miesięczna – 1337,49 zł) w firmie SuperGrosz.pl.

Jak widać z powyższych przykładów, koszt pożyczki ratalnej zależy od polityki prowadzonej przez pożyczkodawcę. Wiele firm pobiera opłaty za udzielenie pożyczki. Prowizja w firmie SuperGrosz.pl wynosi 5 499,96 zł, podczas gdy Wonga nalicza opłatę w wysokości 990 zł (oprocentowanie pożyczki wynosi 0 proc.). W efekcie rozbieżność między kosztami i wysokościami miesięcznych rat są bardzo duże.

Trudno mówić o średnich kosztach pożyczek ratalnych, bo różnice między opłatami naliczanymi przez poszczególne firmy pożyczkowe są bardzo duże. Aby wybrać korzystnie, niezbędne jest dokładne porównanie dostępnych produktów właśnie pod względem opłat. To jedyny sposób, aby wybrać korzystnie – nie przepłacić.

[1] Rejestr instytucji pożyczkowych, https://www.knf.gov.pl/podmioty/Rejestry_i_Ewidencje/rejestr_instytucji_pozyczkowych (dostęp 7.12.2018).
AKTUALIZACJA z dnia 15.01.2019, 14:35: Koszty SuperGrosz.pl są stałe, tj. nie ulegają zmianie w trakcie weryfikacji zdolności kredytowej Klienta i pokazują realne opłaty. Finalna oferta SuperGrosza proponowana Klientowi, nie odbiega od tego, co jest prezentowane na stronie. Inaczej jest w przypadku pozostałych, prezentowanych w artykule instytucji, dla których wysokość raty, podana przy kalkulatorze kredytowym ma jedynie charakter przykładowy.
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz