Kolejny boom na kryptowaluty czy trwała zmiana pieniądza?

Natalia Zębacka
4 min

Nadszedł interesujący rok dla kryptowalut. – Jesteśmy świadkami momentu przejściowego na rynku kryptowalut. Na początku Bitcoinem interesowała się zaledwie garstka osób,  ale z czasem ostrożnie i powoli do kryptowalut przekonywał się coraz szerszy krąg odbiorców. Kwestią czasu jest zainteresowanie odbiorcy masowego. Jesteśmy właśnie w momencie przejściowym, poprzedzającym ten etap tłumaczy Daniel Tanner, CEO fintechu Platon Life.

Dwa światy – gotówka i kryptowaluty

Z przeprowadzonych dla Narodowego Banku Polskiego badań wynika, że w 2020 roku aż 17,3 proc. Polaków dokonywało płatności wyłącznie za pośrednictwem gotówki, najczęściej tłumacząc to po prostu… brakiem takiej potrzeby lub zwykłymi preferencjami. Zaledwie 17 proc. wskazało brak zaufania do instytucji finansowych, oferujących bezgotówkowe instrumenty płatnicze. Z tych w ubiegłym roku korzystało aż 82,7 proc. badanych.

Na jednym biegunie mamy płatności gotówką, a na drugim… waluty oparte na kryptografii. Trudno nie dostrzec ich potencjału. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wystąpił istny boom na kryptowaluty. W przeprowadzonym przez CNBC w sierpniu 2021 roku badaniu 65 proc. ankietowanych w USA przyznało, że kupiło kryptowaluty w ciągu ostatniego roku.

REKLAMA

Ilu Polaków ma kryptowaluty?

Nie ma dokładnych danych, które odpowiadałyby na pytanie, ilu Polaków na koniec 2021 posiadało, inwestowało lub płaciło kryptowalutami – wiadomo jednak, że w 2018 w badaniu przeprowadzonym przez ING do posiadania kryptowalut przyznawało się 10 proc. ankietowanych w Polsce, ale jak przyznali sami autorzy badania, był to najpewniej wynik przeszacowany – i być może wynikał z niezrozumienia przez ankietowanych, czym właściwie są kryptowaluty .

Z kolei Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii w 2018 r. szacowała liczbę wszystkich posiadaczy kryptowalut w Polsce na ok. 600 tysięcy. Inne dane, zgromadzone przez fintech TripleA, wskazują, że w Polsce kryptowaluty posiada 2,5 proc. Polaków – a więc około 900 tys. osób .

Kryptowaluty wyprą pieniądz fiducjarny?

Można więc się spierać, badać i dociekać, ile osób tak naprawdę inwestuje w kryptowaluty – kluczowym pytaniem pozostaje jednak to, czy (i kiedy) będą one mogły kiedykolwiek zastąpić nie tylko gotówkę, ale także szeroko rozumianą ideę pieniądza fiducjarnego. Trudno bowiem oprzeć się wrażeniu, że o kryptowalutach częściej mówi się w kontekście inwestycji o potencjalnie bardzo wysokiej stopie zwrotu. Zdaniem Daniela Tannera, CEO fintechu Platon Life, od września 2021 operującego na polskim rynku, zmiana zachodzi powoli, ale konsekwentnie.

– W 2022 rynek kryptowalut jeszcze bardziej zyska na sile. Społeczeństwo szuka nie tylko alternatywy inwestycycjnej i „magazynu wartości”, ale z naszych obserwacji wynika, że coraz mocniej interesuje się narzędziami, wykorzystującymi płatności za pomocą kryptowalut. To fundamentalna kwestia dla rozwoju kryptowalut! Im więcej sklepów i platform zacznie akceptować takie płatności, tym chętniej ludzie będą robić na nich zakupy i odwrotnie – klienci, który dostrzegą, że kryptowaluta to środek płatniczy jak każdy inny, łatwiej się do nich przekonają i zainteresują tą tematyką. Przy takim nastawieniu i uwzględniając wynikające z pandemii przyspieszenie cyfryzacji, może się okazać, że kryptowaluty zastąpią pieniądz fiat za mniej więcej dekadępodkreśla ekspert i dodaje:Jesteśmy świadkami momentu przejściowego na rynku kryptowalut. Na początku Bitcoinem interesowała się zaledwie garstka osób,  ale z czasem ostrożnie i powoli do kryptowalut przekonywał się coraz szerszy krąg odbiorców. Kwestią czasu jest zainteresowanie odbiorcy masowego. Jesteśmy właśnie w momencie przejściowym, poprzedzającym ten etappodsumowuje.