Laptopy gamingowe przyszłości: AMD walczy o tron, czyli Radeon RX 7900M vs. Nvidia RTX 4080

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit 2 min
2 min

AMD wprowadza na rynek Radeon RX 7900M. Ten mobilny procesor graficzny jest początkowo przeznaczony dla graczy, ale pokazuje, że projektant chipów postawił swój wzrok na szczycie spektrum Intela.

Laptopy gamingowe przyszłości

AMD pokazuje Radeon RX 7900M. Ten laptopowy procesor graficzny narodził się w laptopie Alienware firmy Dell, co pokazuje, że główną grupą docelową są obecnie gracze, a nie profesjonaliści. Jednak GPU wyróżnia się ambicją i strukturą.

Chiplety – nowa innowacja w architekturze

Zbudowany na architekturze RDNA3, AMD Radeon RX 7900M jest kontynuacją RX 7900 XTX, który firma wprowadziła na rynek na komputer stacjonarny w zeszłym roku. Te procesory graficzne były pierwszymi zbudowanymi na architekturze RDNA 3 z powiązanymi chipletami. Chiplety to małe modułowe komponenty na mikroczipie, które sprawiają, że całość jest prostsza i skalowalna. AMD tworzy swoje procesory z chipletami od czasu wprowadzenia Zen.

Wydajność i specyfikacje AMD Radeon RX 7900M

AMD Radeon RX 7900M również składa się z chipletów. Procesor jest zbudowany na laptopa, a zatem jest trochę zaskakująco trochę mniej wydajna. Na przykład, dostajesz tylko 72 CU (jednostki obliczeniowe) na mobilnym GPU, w porównaniu do 96 CU na RX 7900 XTX. Prędkość zegara spada również 1,825 GHz zamiast 2,3 GHz. Co więcej, otrzymujesz 16 GB pamięci GDDR6.

Konkurencja z Nvidia

AMD postrzega chip jako konkurenta dla Nvidia RTX 4080 z 12 GB pamięci. Jeśli chodzi o gry, procesor graficzny AMD działałby lepiej w większości (ale nie we wszystkich) przypadkach. W tym celu AMD odnosi się do benchmarków współczesnych gier w rozdzielczości 1440p.

Udostępnij