Na czym grał Duda? Czy Tusk jest z Pułtuska? Co kryją nazwiska? Nowa książka Michała Rusinka

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
3 min

Językowy detektyw Michał Rusinek znowu na tropie! Autor powraca z nowymi zagadkami do rozwiązania. Sprawa jest o tyle ważna, że dotyczy każdego z nas! Tym razem detektyw tropi bowiem znaczenie naszych nazwisk! Tę przepięknie zilustrowaną przez Joannę Rusinek książkę pokochają młodzi i dorośli. Pełna humoru i swady każdego czytelnika zaciekawi i rozbawi z zupełnie innych powodów. “Podbipięta czyli co się kryje w nazwiskach” najnowsza książka Michała Rusinka ukaże się 26 stycznia 2022 roku nakładem Wydawnictwa Znak.

Nosi je każdy z nas. Niektórzy swoje bardzo lubią, inni mają dość wiecznych próśb o przeliterowanie albo powtarzających się pomyłek. Najczęściej jednak nie poświęcamy mu zbyt wiele uwagi. A szkoda!

Czy wiesz, że w NAZWISKACH drzemią historie, które mówią wiele o naszych przodkach?
Kto z nas miał w rodzinie Czecha, a kto piekarza nieudacznika?
Czyj prapradziad był kowalem, a czyj – sołtysem?
Jaki ród zapoczątkował przystojniak?
Kto może podejrzewać swojego przodka o przydeptywanie innym butów?
A kto być może ma przodków o niezwykle wybuchowej naturze?

Michał Rusinek, nazwiska, książka, podbipięta

- Advertisement -

By odczytać te historie, potrzeba trochę wiedzy, bo nazwiska bywają też… zagadkowe, nietypowe lub mylące. Wiedzę tę w “Podbipięcie” przedstawia dzieciom Michał Rusinek, niestrudzony detektyw językowy, ilustracje zmalowała zaś Joanna Rusinek. Jak można wnioskować po nazwisku, przodek autora i ilustratorki (czyżby wspólny?), pochodził z Rusi (czyli z terenów dzisiejszej Rosji, Ukrainy lub Białorusi).

Książka jest doskonałą lekturą dla ciekawych świata dzieci w wieku od 6 do 8 lat, które wspólnie  z detektywem Michałem Rusinkiem będą tropić kolejne zagadki i odkrywać językowe tajemnice!

Tytułowy Podbipięta to nazwisko doskonale znane tym, którzy czytali powieść Henryka Sienkiewicza Ogniem i mieczem, gdzie występuje Longinus Podbipięta herbu Zerwikaptur. Nazwisko jest autentyczne, choć rzadkie (obecnie w Polsce nikt go nie nosi). Skąd pochodzi? Nie wiadomo. Albo od podbijania komuś pięt (na przykład idącemu przed nami), albo od jakiejś czynności wykonywanej przez szewców naprawiających nam buty, albo od walecznego czynu: pobicia pięciu napastników („ten, który pobił pięciu”).

A co brzmi, dźwięczy, bawi, intryguje lub domaga się odkrycia w twoim nazwisku? Chomicz, Sznajder, Rykała i Palimąka już wiedzą! 

Michał Rusinek, znany i lubiany językoznawca, autor książek dla dzieci (Wihajster, Kefir w Kairze, Wierszyki domowe itd.) odkrywa sekrety polskich nazwisk. Nazwiska zagadkowe, nietypowe i mylące? Rusinek odkryje wszystkie ich sekrety.  Wiedza, której dzieci nie znajdą w szkolnych podręcznikach!

Udostępnij
- REKLAMA -