Na czym polega prawidłowa organizacja stanowiska pracy?

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
3 min

Odpowiednia organizacja stanowisk pracy jest obowiązkiem pracodawcy regulowanym przez rozporządzenie Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej. Chcesz wiedzieć, czy Twój pracodawca przestrzega obowiązujących przepisów? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Jak powinny być urządzone stanowiska pracy?

We wspomnianym rozporządzeniu czytamy, że stanowiska powinny być urządzone stosownie do wykonywanej na nich pracy i właściwości psychofizycznych pracowników. Przede wszystkim pracodawca powinien zapewnić im przestrzeń, pozwalającą na swobodne wykonywanie obowiązków. Wszystkie stanowiska powinny być urządzone zgodnie z zasadami ergonomii. Nie można także zapominać, że stanowisko pracy powinno być wyposażone we wszelkie sprzęty, które zapewnią bezpieczeństwo podczas pożarów czy wypadków przy pracy (sprzęt gaśniczy, apteczki pierwszej pomocy itd.). Stanowisko pracy należy organizować z uwzględnieniem wszystkich czynników niebezpiecznych w środowisku pracy, które pomoże określić doświadczony specjalista do spraw bhp lub profesjonalna obsługa BHP firm.

Organizacja stanowiska pracy biurowej

Mówiąc o pracy biurowej, mamy na myśli pracę umysłową, wykonywaną w pozycji siedzącej. Aby nie odbiła się ona negatywnie na zdrowiu pracowników, warto zapewnić im komfortowe warunki. Podstawą jest wystarczająca przestrzeń i wygodne i bezpieczne drogi komunikacyjne. Niezwykle ważne jest wyposażenie biura w ergonomiczne siedziska, które zapobiegną uszkodzeniom mięśni i kręgosłupa. Istotne jest również umożliwienie pracy na sprzęcie elektronicznym, który będzie ją ułatwiał, a nie utrudniał. Należy zadbać także o niski poziom hałasu i odpowiednią do pracy temperaturę. Warto pamiętać, że na każdą godzinę pracy przy komputerze ustawowo przypada 5 minut przerwy!

Co z oświetleniem w miejscu pracy?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bez odpowiedniego oświetlenia nie da się wykonywać znakomitej większości prac. Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, w pomieszczeniach pracy stałej, czyli takich, w których pracownicy spędzają powyżej czterech godzin, pracodawca ma obowiązek zapewnić oświetlenie dzienne, którego charakter powinien być dostosowany do rodzaju wykonywanej pracy. Warto wspomnieć, że stosunek ilości okien do powierzchni podłogi powinien wynosić minimum 1:8. W sytuacji, gdy stosowanie światła dziennego jest niemożliwe, pracodawca musi uzyskać zgodę wojewódzkiego inspektora sanitarnego i okręgowego inspektora pracy na korzystanie wyłącznie oświetlenia elektrycznego.

Podsumowanie

Stanowisko pracy powinno być urządzone z uwzględnieniem obowiązujących przepisów i zasad ergonomii. Dbałość o jego prawidłową organizację z całą pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i wydajności pracowników. Szczegółowych informacji na ten temat warto szukać w kodeksie pracy.

- Advertisement -
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -