Na czym polega profesjonalna obsługa serwerów firmowych?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
7 min

Postęp informatyczny w dzisiejszych czasach wymusza już nie tylko na wielkich, ale również mniejszych firmach stosowanie coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań. Konieczna jest bardzo rozbudowana obecność internetowa firmy, aby mogła ona utrzymać się na rynku. „Jeżeli nie ma cię w internecie, to nie istniejesz”. To powiedzenie, z którego kiedyś wyśmiewaliśmy się, bo wydawało nam się grubą przesadą. Dzisiaj jednak stało się to jak najbardziej realne.

Do czego potrzebny jest serwer firmowy?

Serwer firmowy okazuje się być nie tyle potrzebny, co wręcz konieczny z wielu powodów. Warto jednak zadać sobie na początku pytanie o to, do czego potrzebna jest obecność firmy w internecie? Przede wszystkim internet to w dzisiejszych czasach podstawowe źródło komunikacji, a także medium, z którego większość ludzi czerpie na co dzień informacje. Jeżeli poszukujemy jakiejkolwiek informacji, czy usługi, natychmiast zaglądamy do internetu. Tym bardziej, że dzisiaj niezwykle popularne są urządzenia mobilne, jak telefony i tablety, które sprawiają, że duża grupa ludzi do internetu „podłączona jest na stałe”. Można śmiało powiedzieć, że w dzisiejszych czasach internet to miejsce, w którym rozgrywa się bardzo ważna część życia coraz większej grupy ludzi.

Nic zatem dziwnego, że w internecie obecne są również przedsiębiorstwa. Dzięki temu klienci i potencjalni klienci mogą bardzo łatwo uzyskać informacje o firmie i oferowanych przez nią usługach. Obecność firm w sieci to nie tylko kwestia informacji, ale również komunikacji – zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Komunikacja zewnętrzna to ta, która zachodzi pomiędzy firmą i jej klientami i dotyczy na przykład różnego rodzaju transakcji. Komunikacja wewnętrzna pozwala na porozumiewanie się pracowników przedsiębiorstwa ze sobą, przekazywanie różnego rodzaju informacji, danych i wiele innych.

Internet jednak jest środkiem komunikacji zadziwiająco zawodnym. Nie chodzi tu oczywiście o jego właściwości, ale raczej o liczbę użytkowników i problemy techniczne, jakie mogą się pojawić. Mogą na przykład wystąpić problemy techniczne na używanym przez firmę serwerze. Skutkować to może na przykład złym działaniem formowej strony, czy systemu komunikacji. Problemy takie nie muszą wynikać ze złej organizacji serwera. Również ponadnormatywny ruch na nim często może być powodem ich się pojawienia. Rozwiązaniem jest tu właśnie posiadanie przez firmę własnego serwera. Dzięki temu – o ile serwer jest odpowiednio zadbany – można uzyskać w internecie pewien poziom niezależności. Własny serwer zapewnia więc posiadającej go firmie:

– niezawodność działania stron internetowych,
– większą dostępność,
– bezpieczeństwo danych.

- Advertisement -

Jakie trudności wiążą się z posiadaniem serwera firmowego?

Posiadanie serwera firmowego to przede wszystkim znacznie wyższe koszta. Związane są one z koniecznością zatrudnienia na stałe dodatkowego pracownika, lub pracowników do jego obsługi. Organizacja serwera wiąże się z dużą ilością pracy, związanej z konfiguracją znajdujących się na nim danych. Doświadczenie pokazuje, że posiadanie przez firmę nawet niewielkiego serwera wiąże się z koniecznością zatrudnienia specjalistów, którzy będą zajmowali się głównie nim.

Czy do obsługi serwera niezbędni są specjaliści?

To bardzo dobre pytanie. Przecież w większości większych firm znajdują się działy IT, a w nich pracują informatycy, którzy powinni się na tym znać. I tak faktycznie jest. Jak się jednak okazuje, profesjonalna obsługa serwerów firmowych to zadanie na przynajmniej jeden etat. Firmowy serwer sam w sobie, to nie tylko urządzenie, ale również to wszystko, co się na nim znajduje. Jest to więc przede wszystkim firmowa strona. Strona taka musi być dostępna dla klientów nieustannie. O ile w przypadku wykupienia hostingu na zewnętrznych serwerach odpowiedzialność za ich działania (a więc również po części za działania naszej strony) odpowiada firma będąca właścicielem serwera. To bardzo wygodne rozwiązanie, które jak już wspomniano wcześniej ma również swoje wady. Własny serwer oznacza konieczność powierzenia tych właśnie zadań odpowiedzialnym pracownikom, którzy będą opiekować się nim dwadzieścia cztery godziny na dobę. Im bardziej skomplikowana strona firmowa, tym większe muszą być umiejętności odpowiedzialnych za nią pracowników. Zdecydowanie największe wymagania stawiają tutaj strony dużych sklepów działających w sieci.

Firmowy serwer to również możliwość zbudowania wewnętrznego, wielozadaniowego systemu informatycznego, którego najważniejszą zaletą będzie bezpieczeństwo. System taki może służyć między innymi przechowywaniu danych, w taki sposób, by były dostępne cały czas dla wybranych pracowników firmy, niezależnie od tego, gdzie akurat się znajdują. Bardzie rozbudowaną wersją takiego rozwiązania są na przykład systemy sprzedażowe dużych sieci sklepów. Już sam, pojedynczy system sprzedażowy to duże wyzwanie dla informatyka. Połączenie ich jednak w jeden, sprawnie działający system, w którym informacje pomiędzy poszczególnymi punktami wymieniane są ciągle i bezproblemowo to prawdziwa sztuka. To tylko niektóre z przykładów wyzwań, jakie stoją przed pracownikami firm, których zadaniem jest opieka nad firmowymi serwerami. Przykłady te wyraźnie pokazują, że zadaniem tym muszą zawsze zajmować się osobni pracownicy, najlepiej specjaliści w swojej dziedzinie.

Jakie są najważniejsze zalety wynikające z posiadania firmowego serwera?

Firmowy serwer to – jak już wspomniano – bezpieczeństwo. Przechowywanie newralgicznych danych może stwarzać pewnego rodzaju ryzyko. Jeżeli dotyczą one finansów firmy, to ich utrata może kosztować bardzo dużo. Jeżeli dostaną się w niepowołane ręce – to nawet jeszcze więcej. Przechowywanie takich danych na serwerach wewnętrznych, fizycznie znajdujących się na terenie firmy oznacza większe możliwości wprowadzania odpowiednich zabezpieczeń.

Serwer wirtualny – czy to dobry pomysł?

Własny serwer w firmie jest więc z wielu względów rozwiązaniem dość drogim. Wiele małych przedsiębiorstw decyduje się więc na wynajem serwera wirtualnego. Jest to wydzielona przestrzeń, na fizycznie istniejącym serwerze, należącym do innej firmy. Serwer taki wykorzystuje jednak wspólne sprzętowe zasoby razem z innymi wirtualnymi serwerami, co może wpływać negatywnie na jego działanie.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -