Nie tylko Bank Spółdzielczy w Zambrowie – polskie banki na celowniku hakerów

W dobie rosnących zagrożeń cybernetycznych, polski sektor bankowy staje się jednym z głównych celów ataków hakerskich, co potwierdza analiza firmy Check Point wskazująca na 160 ataków dziennie. Ten trend nasila się, jak pokazuje przykład Banku Spółdzielczego w Zambrowie, który doświadczył poważnego incydentu bezpieczeństwa, paraliżując serwis transakcyjny i zmuszając klientów do zmiany haseł dostępu.

Kuba Kowalczyk - Dziennikarz Brandsit
2 min

Hakerzy atakują polski sektor bankowy. Polski sektor finansowy to jeden z trzech celów najczęściej obieranych przez cyberprzestępców. Hakerzy atakują placówki finansowe w Polsce 160 razy dziennie – ujawnia firma Check Point.

Polski bank spółdzielczy padł ofiarą hakerskiego ataku. Bank Spółdzielczy w Zambrowie odnotował poważny “incydent bezpieczeństwa”. Przez pewien czas nie działał serwis transakcyjny, a obecnie klienci banku muszą zmieniać hasła dostępu, aby korzystać z bankowości internetowej.

Polski sektor finansowy to jeden z trzech celów najczęściej obieranych przez cyberprzestępców. Przeciętna firma z polskiego sektora bankowo-finansowego atakowana jest ponad 1.100 razy tygodniowo. Podobnie jest na świecie – światowe banki odpierają tygodniowo 1134 ataków. Polski sektor komunikacji jest najbardziej wrażliwy (1149 ataków tygodniowo). Wśród ofiar są nie tylko instytucje, ale również ich klienci. Hakerzy posługują się coraz bardziej wyrafinowanymi technikami przejęcia naszych danych osobowych i środków finansowych – to wyniki analizy firmy Check Point.

– Żyjemy w czasach, w których cyberprzestępcy nie muszą włamywać się do banku, aby ukraść pieniądze. Wszystko czego obecnie potrzebują, to zrozumieć platformy wykorzystywane przez banki i ich pułapki. Obecnie obserwujemy wzrastający trend, w którym cyberprzestępcy biorą na celownik aplikacje banków instytucjonalnychwyjaśnia Lotem Finkelsteem, szef wywiadu zagrożeń w Check Point Software Technologies.

Z badań prowadzonych w 2023 roku wynika, że nawet co czwarty Polak obawia się ataków hakerskich. (IMAS International, na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów). Jednocześnie aż 1/3 z nas nie dba o to, by hasło do logowania w banku lub serwisie internetowym było odpowiednio trudne, a ponad 20 proc. ankietowanych nigdy go nie zmieniło. Wg specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa to właśnie użytkownik jest najsłabszym ogniwem dla bezpieczeństwa danych i zasobów, a kluczowe znaczenie mają nasze dobre praktyki.