Nowa wersja mObywatel już jutro. Aplikacja zyska nowe funkcje

Nowa wersja mObywatel już jutro. Aplikacja zyska nowe funkcje

14 lipca wejdzie w życie ustawa dotycząca aplikacji mObywatel. Od tego dnia, mObywatel 2.0 będzie dostępny dla wszystkich użytkowników, a proces aktualizacji do nowej wersji zależeć będzie od indywidualnych ustawień telefonu.

Aplikacja mObywatel 2.0 będzie dostępna do pobrania w sklepach Google Play oraz App Store. Dla użytkowników, którzy posiadają ustawioną automatyczną aktualizację aplikacji, proces ten odbędzie się samoczynnie. W przypadku braku takich ustawień, użytkownik będzie musiał samodzielnie zaktualizować aplikację poprzez odnalezienie jej w sklepie i wybór opcji “aktualizuj”. Dodatkowo, aplikacja mObywatel 2.0 będzie również posiadała możliwość wymuszenia aktualizacji po wejściu w aplikację.

Ponadto, od sierpnia, aplikacja mObywatel zostanie wzbogacona o nowy dokument mobilny – tymczasowe elektroniczne prawo jazdy. Po pomyślnym zdaniu egzaminu na prawo jazdy, dokument ten będzie dostępny do pobrania w aplikacji. To duże udogodnienie, które eliminuje konieczność oczekiwania na wydanie plastikowego dokumentu, zanim użytkownik zyska możliwość pobrania go do swojej aplikacji z rejestru CEPiK.

mObywatel 2.0 przynosi także wiele nowych funkcji i usług. Jedną z nich jest wprowadzenie nowego dokumentu tożsamości – mDowód, z funkcją weryfikacji kryptograficznej mDowodu, dostępną nawet bez konieczności logowania się do aplikacji. mDowód stanowi cyfrowy odpowiednik tradycyjnego dowodu osobistego, z możliwością korzystania z niego na terenie całego kraju, z wyjątkiem wyjazdu za granicę i wnioskowania o tradycyjny dowód osobisty.

Od 14 lipca, mDowód będzie pełnił funkcję nowego rodzaju dowodu tożsamości, obok paszportu i dowodu osobistego. Interesującym aspektem jest to, że mDowód będzie miał inną datę ważności, wydania oraz numer i serię niż tzw. plastikowy dowód. Będzie dostępny wyłącznie online, za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

Należy podkreślić, że mimo iż każdy będzie miał obowiązek ustawowy akceptowania mDowodu, to jednak nie zwalnia to obywateli z obowiązku posiadania tradycyjnego dowodu osobistego.

Na stronie informującej o nowościach w mObywatel 2.0 został udostępniony licznik, dzięki któremu można sprawdzić, kiedy publiczna wersja najnowszej aplikacji trafi do sklepów na telefony. Dzięki temu, każdy zainteresowany będzie mógł śledzić na bieżąco postęp prac i czas pozostały do wprowadzenia nowej wersji aplikacji.

Nowy mObywatel 2.0 to krok naprzód w dziedzinie cyfryzacji Polski, a wprowadzenie mDowodu to przełomowy moment w historii cyfrowych dowodów tożsamości.

Popularne

Trend 24h

więcej publikacji

od naszych partnerów