W Ministerstwie Cyfryzacji rozpoczęły się prace specjalnego zespołu z udziałem ZIPSEE Cyfrowa Polska nad ustaleniem wymagań, które będą musiały spełniać cyfrowe odbiorniki radiowe wyposażone w technologię DAB+ wprowadzane na polski rynek. O określenie takich wymagań poprosili resort sami producenci.
Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się w 11 czerwca. Wzięli w nim udział przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, EmiTela, Polskiego Radia oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. ZIPSEE Cyfrowa Polska reprezentuje dyrektor ds. realizacji projektów Dominik Dobek.
Jakie wymagania dla odbiorników?
Członkowie zespołu zgodzili się wspólnie, że w Polsce konieczne jest opracowanie nowego rozporządzenia w zakresie wymagań technicznych dla odbiorników cyfrowych, bo to które jest obecnie (z 2014 r.) nie odpowiada dzisiejszym potrzebom i czekającej Polskę w przyszłości całkowitej cyfryzacji polskiej radiofonii. Co ma ono zawierać? Przede wszystkim wspólnie stwierdzono, że konieczne jest wyspecyfikowanie typów usług, które powinien obsługiwać dany typ cyfrowego odbiornika radiowego. W tym najważniejszej – funkcji powiadamiania ratunkowego. O tym właśnie konkretnie członkowie grupy rozmawiać będą z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na kolejnym posiedzeniu.
Podczas spotkania dyskutowano również nad tym, czy nowe wymagania techniczne powinny być osobne dla różnego typu odbiorników, np. inne dla samochodowych, a jeszcze inne dla multimedialnych. Oczekiwania części członków zespołu są też takie, aby w pracach zostały uwzględnione minimalne wymagania dla tanich odbiorników, które mogą nie obsługiwać pełnej specyfikacji normy ETSI, a które mogą z powodzeniem funkcjonować na rynku.
Kolejny krok w cyfryzacji radia w Polsce
Związek Cyfrowa Polska liczy na to, że ministerialny zespół w miarę szybko opracuje wnioski, które będą podstawą dla ministra cyfryzacji do wydania nowego rozporządzenia określającego wymagania dla cyfrowych odbiorników radiowych. Cyfrowa Polska zwracał uwagę resortu na problem występujący na rynku – konsumentom często oferowane są odbiorniki cyfrowe w starszej technologii DAB, która nie daje możliwości odbioru polskich cyfrowych rozgłośni radiowych. Jest to możliwe jedynie poprzez radioodbiorniki wyposażone w technologię DAB+.