[the_ad_group id="105318"]

Obróbka cnc ‒ co warto wiedzieć?

[the_ad_group id="105318"]

Obróbka cnc ‒ co warto wiedzieć?

Obróbka cnc to metoda obróbki skrawaniem różnego typu materiałów, w szczególności metali i metali kolorowych, ale również tworzyw sztucznych czy mosiądzu. Obróbka CNC wymaga użycia specjalistycznych maszyn ‒ tokarek, frezarek, obrabiarek, elektrodrążarek, które wyposażone są w mikrokomputer. Obróbka dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu mikrokomputera przebiega sprawnie i jest bardzo precyzyjna. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury!

CNC  czyli Computerized Numerical Control

Obróbka CNC ‒ Computerized Numerical Control, rozpoczyna się od przygotowania projektu komputerowego, krokiem następnym jest przetwarzanie projektu, aż w końcu jego realizacja. W tego typu obróbce wyróżniamy frezowanie CNC, toczenie CNC oraz szlifowanie CNC.

 

Frezowanie CNC

Frezowanie CNC to obróbka skrawaniem polegająca na oddzieleniu warstwy materiału za pomocą obracającego się narzędzia. Narzędzie zawsze wykonuje ruchy obrotowe, ruchy posuwowe mogą być wykonywane przez narzędzie lub przez obrabiany materiał.

Frezowanie CNC umożliwia wykonanie wszelkiego typu frezów, gwintów, rowków, których stworzenie tradycyjną metodą byłoby niemożliwe.

Wyróżnić możemy frezowanie CNC 2D, czyli w jednej płaszczyźnie ‒ w płaszczyźnie XY, frezowanie CNC 3D wykorzystywane w przypadku brył o powierzchni trójwymiarowej  XYZ  oraz frezowanie CNC 5D, które umożliwia obróbkę brył o bardzo skomplikowanym kształcie, w tym przypadku wykonywany jest dodatkowy obrót osi Y i Z.

Ze względu na kierunek poruszania się narzędzia oraz obrabianego materiału wyróżniamy frezowanie CNC współbieżne i przeciwbieżne.

Toczenie CNC

Kolejną z metod obróbki skrawaniem jest toczenie CNC. Toczenie umożliwia obróbkę brył o różnych, zarówno prostych, jak i  skomplikowanych kształtach, na przykład kul czy stożków. W tym przypadku obrabiany materiał wykonuje ruch obrotowy, nóż tokarski natomiast ruch liniowy.

W zależności od  kierunku ruchu posuwowego noża wyróżniamy toczenie wzdłużne, toczenie poprzeczne, toczenie kopiowe oraz toczenie profilowe.

Toczenie może  być przeprowadzone w przypadku różnego rodzaju materiałów, między innymi miedzi, mosiądzu, stali nierdzewnej, stali węglowej, stali narzędziowej, stali  stopowej, jak również aluminium i tytanu.

Szlifowanie CNC

Szlifowanie to etap końcowy obróbki CNC. Prawidłowo przeprowadzone szlifowanie CNC  sprawia, że obrabiany materiał uzyskuje gładką, lśniącą powierzchnię.

Zalety obróbki CNC

Obróbka CNC ma wiele zalet, między innymi takie, jak:

  • duża precyzja
  • szybki czas realizacji
  • możliwość wykonania całych serii powtarzalnych elementów, nawet niewielkich detali
  • niewielkie straty materiału, a co za tym idzie, obniżone koszty obróbki

Ze względu na liczne zalety obróbka CNC znajduje szerokie zastosowanie w zakładach produkcyjnych oraz przemysłowych, wykorzystywana jest w wielu branżach, wśród których wymienić możemy medycynę, elektronikę oraz lotnictwo.

Usługi cnc

Coraz więcej firm świadczy usługi CNC. Frezowanie CNC, jak i toczenie CNC oraz  szlifowanie CNC  należą do grupy coraz bardziej pożądanych usług. Aby jednak proces obróbki przyniósł oczekiwane efekty musi on być przeprowadzony w prawidłowy sposób, warto więc powierzyć go prawdziwym fachowcom.

Podpowiadamy, że godna uwagi jest oferta firmy Bearmet, która w obróbce metali specjalizuje się od lat. Firma dysponuje specjalistycznymi obrabiarkami CNC, frezarkami CNC i innymi urządzeniami. Ponadto, umiejętności fachowców robią bardzo duże wrażenie.

Bearmet to gwarancja przeprowadzenia obróbki cnc na najwyższym poziomie.

[the_ad_group id="105326"]

Popularne

Trend 24h

[the_ad_group id="105327"]

więcej publikacji

od naszych partnerów