Polskie firmy boją się chmury? Nie, raczej kosztów z nią związanych – wgląd w raport EY

Natalia Zębacka

Badanie przeprowadzone przez EY Polska ujawnia, że mimo rosnącej popularności chmury obliczeniowej, polscy przedsiębiorcy wciąż wykazują pewną niechęć do przechodzenia na nowoczesne technologie. Co stoi za tą opieszałością i jakie korzyści mogą przynieść firmy, które zdecydują się na transformację chmurową?

Z badania EY Polska wynika, że aż 72% ankietowanych przedsiębiorców w ciągu najbliższych 18 miesięcy nie zamierza przechodzić na chmurę obliczeniową lub zrobi to tylko w niewielkim stopniu. Tylko 12% respondentów planuje przechowywać większość lub całość swoich zasobów w chmurze. Główną obawą są koszty (40%), zarówno implementacji, jak i utrzymania. Inne obawy to kwestie bezpieczeństwa (25%) i konieczność nauki nowych technologii (10%).

Ey, chmura, wykres
Planowane wykorzystanie chmury w firmach w Polsce w ciągu najbliższych 18 miesięcy; źródło: EY Polska

Koszty vs. korzyści

Karolina Górecka, Dyrektorka EY Polska, zauważa, że koszty implementacji chmury mogą być hamulcem, ale jeśli chmura zostanie zaprojektowana i zaimplementowana we właściwy sposób, korzyści mogą przewyższyć koszty. Oszczędności generuje brak konieczności zakupu sprzętu i komponentów, a także zmiana zakresu obowiązków zespołu IT. Przedsiębiorstwa chcą mieć pewność co do stałości kosztów, których stabilny poziom jest dla nich zbawieniem w niepewnych czasach. Takie podejście trudno jest przeskoczyć, zwłaszcza, jeśli dostawcy chmury posiadają wysoce skomplikowany model rozliczeń.

Transformacja chmurowa: zmiana paradygmatu

Chmura obliczeniowa to nie tylko narzędzie IT, ale zmiana, która wpływa na całą organizację. Transformacja chmurowa wymaga współpracy między różnymi działami, od IT po finanse i zakupy. Wprowadzenie modelu FinOps może pomóc w zarządzaniu kosztami chmury.

Ad imageAd image
Ey, chmura, wykres
Najczęściej wskazywane korzyści ze stosowania rozwiązań chmurowych; źródło: EY Polska

Bezpieczeństwo i prywatność

Obawy związane z bezpieczeństwem są często nieuzasadnione. Dostawcy chmur inwestują znaczne środki w zabezpieczenia, a odpowiedzialność za konfigurację i zarządzanie spoczywa na użytkowniku końcowym.

W kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej, chmura obliczeniowa może służyć jako dodatkowe zabezpieczenie. Możliwość przechowywania kopii zapasowych w różnych lokalizacjach na świecie i budowanie procesów disaster recovery to tylko niektóre z korzyści.

Chmura obliczeniowa w Polsce jest tematem otoczonym mitami i nieporozumieniami. Mimo obaw związanych z kosztami i bezpieczeństwem, prawidłowo zaimplementowana chmura może przynieść firmom znaczące korzyści, zarówno finansowe, jak i operacyjne, a dostawcy chmury powinni zadbać o to, aby koszty, jakie ponosi użytkownik chmury były transparentne.

Udostępnij
Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *