Od 1 października weszło w życie obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Wicepremier Mateusz Morawiecki szacował, że liczba osób, które zwiększy pulę emerytów z powodu tego przepisu wyniesie 330 tys. Tymczasem ZUS podał, że tylko we wrześniu wnioski emerytalne złożyło ponad 270 tys. osób. Z danych GUS wynika, że na koniec marca 2017 roku kobiet pracujących w wieku 60–64 lata było w Polsce 292 tys. Mężczyzn powyżej 65. roku życia – 216 tys. Jakie by jednak nie były decyzje Rządu co do obowiązującego wieku emerytalnego, to do czasu jego osiągnięcia warto podjąć decyzję o oszczędzaniu na przyszłe świadczenia.
Jakie jest rozsądne wyjście, aby po przejściu na emeryturę żyć godnie i stabilnie?
Wsparciem będzie oszczędzanie samemu, przy wykorzystaniu stosownych instrumentów bądź PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) lub PPE (Pracowniczy Program Emerytalny).
Jak kształtuje się przyszłość PPK i PPE?
Rynek trwa w dużej niepewności. Najbardziej przygotowani muszą być pracodawcy, bo przepisy spowodują, że właściwie każdy z nich będzie zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom grupowego planu emerytalnego. Jeśli ten plan będzie się nazywał PPK, to znaczy, że zarówno pracodawca, jak i pracownik będzie zobowiązany do finansowania części składki.
Jest też duże zainteresowanie PPE i wiele firm twierdzi, że lepiej stworzyć taki program na znanych warunkach niż czekać na PPK. Wszystko wskazuje na to, że jeśli pracodawca będzie prowadził PPE ze składką co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia pracownika, to zwolni go to z obowiązku tworzenia PPK.
PPK z założenia mają poprawić strukturę oszczędności emerytalnych Polaków, stanowiąc uzupełnienie dla całkowicie dobrowolnych Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE). PPK mają być obowiązkowe dla wszystkich firm zatrudniających pracowników, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne do ZUS. Początkowo obowiązkiem utworzenia PPK objęci zostaną wyłącznie pracodawcy zatrudniający powyżej 250 osób. Ustanowienie minimalnej wysokości składek, tj. 2% po stronie pracownika, 1,5% po stronie pracodawcy.
Z obowiązku utworzenia PPK zwolnieni będą pracodawcy, którzy posiadają już utworzone Pracownicze Programy Emerytalne w ramach swojej firmy, opłacając składkę na rzecz zatrudnionego w wysokości minimum 3,5%. PPK mają opierać się na współudziale zarówno pracodawcy, jak i pracownika w tworzeniu długoterminowych oszczędności. Pracodawcy będą mogli samodzielnie dokonać wyboru Funduszu (TFI), w którym pomnażane będą oszczędności pracownika.