Różnica pomiędzy wypożyczalnią a wynajmem wózków widłowych

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
5 min

Elastyczność to słowo klucz, gdy zaczynamy rozmawiać o wynajmie wózków widłowych. Elastyczność, która pozwala zarządzać kosztami operacyjnymi oraz wydajnością w przedsiębiorstwie. Kosztami? Tak, posiadanie maszyny generuje stałe opłaty związane z eksploatacją, serwisem oraz utrzymaniem pracownika. Wydajność osiągamy poprzez możliwość szybkiej realizacji określonych zadań, czynności które wykonujemy tylko okresowo – np. przyjęcie i transport ciężkich ładunków od dostawcy. Z tego artykułu dowiesz się jaka jest różnica pomiędzy wynajmem a wypożyczalnią wózków widłowych.

Wynajem wózków widłowych

Wynajem wózków widłowych (LTR – Long Term Rental) – czyli nabycie praw do użytkowania maszyny na dłuższy okres czasu, zazwyczaj powyżej 12 miesięcy. Tego typu forma finansowania inwestycji jest szczególnie popularna wśród dużych firm, takich jak międzynarodowi operatorzy logistyczni czy najwięksi gracze na rynku dystrybucyjnym. Wynajem wózków widłowych oferują niemal wszyscy producenci i dystrybutorzy sprzętu przemysłowego w Polsce. Również przy zakupie urządzenia warto zweryfikować czy taka opcja jest dostępna. Dostawca, który nie wynajmuje maszyn może nie posiadać odpowiedniej infrastruktury serwisowej lub obawiać się zbyt dużych kosztów operacyjnych związanych z obsługa kontrowersyjnej jakości urządzeń.

Wynajem wózków widłowych – korzyści

Długoterminowy wynajem wózka widłowego to przed wszystkim wygoda – w ramach jednej, stałej opłaty miesięcznej zyskujesz pełną zdolność operacyjną, a za wszystkie usterki, serwis i zapewnienie maszyny zastępczej w przypadku awarii, odpowiada dostawca. Poznaj pozostałe korzyści wynikające z wynajmu wózków widłowych:

  • Unikasz dużych jednorazowych wydatków – pieniądze, które miały być zainwestowane w zakup floty, mogą zostać przeznaczone na realizację innych celów.
  • Płacisz tylko za realne wykorzystanie sprzętu. Przed podpisaniem umowy wynajmu wózka widłowego, dokładnie zweryfikuj swoje potrzeby – umowa może zostać skonstruowana według realnego zapotrzebowania danego przedsiębiorstwa.
  • Unikasz przykrych niespodzianek związanych z eksploatacją urządzenia – musisz mieć świadomość, ze sprzęt pracujący w wymagających warunkach podatny jest na działanie czynników zewnętrznych i kosztowne naprawy. W ramach umowy najmu wózka widłowego koszty te masz wliczone w abonament.

Wypożyczalnia wózków widłowych

Wypożyczalnia wózków widłowych (STR – Short Term Rental) – czyli wypożyczenie maszyny do realizacji konkretnych celów na krótki okres, już od 1 dnia, do nawet 24 miesięcy. Możesz wypożyczyć wózek widłowy od autoryzowanego dystrybutora danej marki – na przykład tutaj. Sprzęt, który odbierzesz będzie posiadał ubezpieczenie, wszystkie niezbędne do pracy certyfikaty oraz niezbędne przygotowanie do realizacji trudnych zadań. Firmy specjalizujące się w tego typu usługach posiadają zazwyczaj w ofercie pełen pakiet wyposażenia dodatkowego oraz możliwość wyboru maszyny dostosowanej do indywidualnych oczekiwań.

- Advertisement -

Wypożyczenie wózka widłowego – korzyści

Wypożyczenie wózka widłowego to szereg korzystnych czynników – niezależnie od tego czy prowadzisz mały biznes czy zarządzasz potężnym zakładem produkcyjnym. Zakup danej maszyny jedynie w celu realizacji pojedynczej czynności nie jest uzasadniony ekonomicznie. W jakich okolicznościach osiągniesz największe korzyści z wypożyczenia sprzętu na krótki okres:

  • W obiekcie, w którym zarządzasz pracują wózki widłowe o określonych parametrach. Okresowo musisz obsłużyć materiały, które mają większe wymagania. Lepiej jest wypożyczyć wózek widłowy i szybko zrealizować dane zadanie niż przeznaczyć duże zasoby na zakup odpowiedniej maszyny.
  • Znajdujesz się w okresie wzmożonej dystrybucji. Cześć floty wymaga prac serwisowych. Wypożyczenie wózka widłowego pozwoli utrzymać zdolność produkcyjną bez zbędnych inwestycji.
  • Okresowy peak sprzedażowy sprawia, że zdolność operacyjna floty nie jest w stanie obsłużyć wszystkich zamówień. Mając świadomość, że taki stan rzeczy jest przejściowym, lepiej wypożyczyć sprzęt niż kupić.
  • Przyjmujesz towar od dostawcy 2-3 razy w skali roku. Są to znaczne ilości, które należy przetransportować w określone, bezpieczne miejsce. Musisz zastanowić się czy lepiej wypożyczyć czy kupić wózek widłowy.

Różnica pomiędzy wynajmem a wypożyczeniem – podsumowanie

Wynajem jest to nabycie praw do realizacji określonych czynności przez wózek widłowy, przez określony czas, w określonym zakresie, w ramach jednej, stałej opłaty abonamentowej, najczęściej rozliczanej miesięcznie. Z kolei, wypożyczasz wózek widłowy w ramach stałej dziennej stawki uzależnionej od czasu wypożyczenia – nie masz ograniczeń związanych z liczbą moto godzin jaką dany sprzęt może wypracować. Co się bardziej opłaca? To zależy od indywidualnych oczekiwań i musisz to dokładnie policzyć!

Udostępnij
- REKLAMA -