Rynek produktów RTV, AGD i sprzętu elektronicznego urósł w dobie COVID-19

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
2 min

Czynnikiem, który najmocniej wpływał w ostatnich dwóch latach (2020-2021) na rynek produktów RTV, AGD i elektroniki użytkowej jest pandemia COVID-19. Jak wynika z najnowszego raportu PMR pt. Handel detaliczny artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym w Polsce 2022. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027, który w 2020 r. wzrósł o ponad 15% w porównaniu do roku wcześniejszego.

Pandemia koronawirusa, w porównaniu do innych rynków handlu detalicznego, pozytywnie wpłynęła na rynek RTV, AGD i elektroniki użytkowej. Częstsze przebywanie w domu, nauka oraz praca zdalna wiązały się z wymianą lub doposażeniem mieszkania w sprzęt elektroniczny. Według danych PMR, rynek ten osiągnął w 2020 r. wartość 36,1 mld zł, wzrastając o ponad 15% r/r.

Z drugiej strony, problemy z dostawami części do produktów elektronicznych, znacząco wpływały na dostępność elektroniki w sklepach w 2021 roku. Problemy podażowe skutkowały tym, że wzrost dynamiki sprzedaży był niższy, porównując wzrost między 2019, a 2020 rokiem. Choć pod względem popytu konsumentów, rok 2021 okazał się lepszym w porównaniu do poprzedniego.

Od 2021 r. sprzedaż internetowa największym kanałem rynku

Biorąc pod uwagę sprzedaż produktów nie w wersji elektronicznej, artykuły RTV, AGD i sprzęt elektroniczny należą do najchętniej kupowanych przez internet, co ma odzwierciedlenie w bardzo wysokim i wciąż rosnącym udziale kanału internetowego w tym segmencie. Według danych PMR, udział sprzedaży internetowej w segmencie w 2021 r. osiągnął 45%, stając się jednocześnie największym kanałem na rynku produktów RTV, AGD i elektroniki użytkowej, wyprzedzając sieci specjalistyczne. Co więcej, do 2027 r. udział ten będzie nadal wzrastał, osiągając ponad połowę sprzedaży w rynku.

- Advertisement -
Udostępnij
- REKLAMA -