Sankcje handlowe Chin mogą utrudnić rozwój rynku chipów AI

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
3 min

Sztuczna Inteligencja (AI) od wieków była marzeniem ludzkości. Jednak dopiero w ostatnich postępach w uczeniu maszynowym sztuczna inteligencja mogła rozwiązywać rzeczywiste problemy. GlobalData przewiduje, że ten szybki postęp technologiczny i możliwości będą napędzać globalne przychody z chipów sztucznej inteligencji (AI) z 12 miliardów dolarów w 2021 r. do 130 miliardów dolarów do 2030 r., przy złożonej rocznej stopie wzrostu (CAGR) wynoszącej 30%.

Josep Bori, dyrektor ds. badań w GlobalData Thematics Intelligence, komentuje: „Ta szybka ekspansja będzie napędzana przez chipy specjalnie zoptymalizowane pod kątem sztucznej inteligencji, a ich udział w rynku połączonych mikrokomponentów i cyfrowych półprzewodników logicznych ma wzrosnąć z mniej niż 10% w 2021 r. do co najmniej 40% do 2030 r.”

Bori kontynuuje: „Sieci neuronowe oparte na głębokim uczeniu wciąż rozszerzają swoje możliwości, obejmując teraz rozpoznawanie twarzy, diagnostykę medyczną i autonomiczne samochody. Doprowadziło to do poprawy stosowanych modeli matematycznych oraz wykładniczego wzrostu rozmiarów modeli i zestawów danych treningowych”.

Popularny model GPT-3 firmy OpenAI, który już jest w stanie pisać oryginalną prozę z płynnością równą ludzkiej, ma 175 miliardów parametrów, a trenowanie zajmuje miesiące. GlobalData spodziewa się, że liczba rzeczywistych przypadków użycia będzie nadal rosła, szczególnie w samochodach autonomicznych i na arenach robotyki, co jeszcze bardziej pokaże ograniczenia tradycyjnych półprzewodników do przetwarzania i zwiększy popyt na chipy AI.

- Advertisement -

Obecnie większość postępów w rozwoju chipów AI pochodzi z przeprojektowania klasycznych architektur mikroprocesorowych w celu optymalizacji zestawów instrukcji dla algebry liniowej, użycia kompaktowych typów danych i umożliwienia masowego paralelizmu i pamięci na chipie. Nie powinniśmy jednak zapominać o radykalnie innowacyjnych architekturach obliczeniowych, takich jak chipy neuromorficzne czy obliczenia kwantowe. Rynek mikrokomponentów i logiki cyfrowej rośnie o 7% rocznie, jednak komponent AI tego rynku osiąga ponad 40% wzrost.

Bori dodaje: „Naszym zdaniem trwający spór handlowy między Chinami a USA ma negatywne konsekwencje dla globalnego postępu technologii półwyrobów AI. Wierzymy, że Chiny będą odgrywać wiodącą rolę w sztucznej inteligencji, ze względu na swoje przywództwo w oprogramowaniu AI i technologii IoT oraz postęp w produkcji niskokosztowych chipów. Jeśli jednak Chiny nie rozwiążą problemu dostępu do technologii litografii ekstremalnego ultrafioletu (EUV), której rozwój obecnie pośrednio uniemożliwiają sankcje USA, prawdopodobnie będą miały problemy z AI w centrum danych i najprawdopodobniej pojazdami autonomicznymi.”

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -