Sejm przyjął Konstytucję biznesu – opinia ZIPSEE “Cyfrowa Polska”

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

Związek Cyfrowa Polska, skupiający największych przedsiębiorców branży cyfrowej i nowoczesnych technologii, z zadowoleniem przyjął piątkową decyzję Sejmu o uchwaleniu rządowego pakietu ustaw mających na celu wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców zawartych w tzw. Konstytucji biznesu.

Michał Kanownik
Michał Kanownik

To dobrze, że posłowie potraktowali ten projekt priorytetowo i prace nad nim przebiegały bardzo sprawnie. Jego przyjęcie od dawna było oczekiwane przez przedsiębiorców – mówi prezes Związku Michał Kanownik.

ZIPSEE „Cyfrowa Polska” liczy, że prace nad Konstytucją biznesu sprawnie przebiegną również w Senacie, a następnie bez zbędnej zwłoki pakiet ustaw zostanie podpisany przez prezydenta.

Im szybciej zawarte w Konstytucji ustawy wejdą w życie, tym łatwiej i szybciej będą rozwijać się polskie firmy, a z nią cała gospodarka – podkreśla Kanownik. 

Stałe i przyjazne prawo dla biznesu

Przyjęta przez Sejm Konstytucja biznesu wprowadza kluczowe zasady takie jak „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, domniemanie niewinności przedsiębiorcy oraz przyjazna interpretacja przepisów prawa.

Z punktu widzenia przedsiębiorców będą to bardzo istotne zasady. Bo do tej pory urzędnicy powszechnie uznawali, że jak coś nie jest dozwolone prawem, to musi być zabronione. Do tego mnogość przepisów powodowała, że przedsiębiorca zwyczajnie się w nich gubił i nie miał pewności, co może zrobić a czego nie, by nie narazić się później na bolesne konsekwencje – wyjaśnia Michał Kanownik.

Zdaniem prezesa Związku Cyfrowa Polska sporą rewolucją będzie również wpisanie zasady stałości prawa.

- Advertisement -

Teraz niemal każda decyzja może zostać podważona, bo różne instytucje wydają sprzeczne interpretacje w tej samej sprawie. Dlatego najwyższa pora uregulować kwestię wydawanych interpretacji, w tym tych skarbowych – ocenia Kanownik. I dodaje: – Dla przedsiębiorców najważniejsza jest gwarancja bezpieczeństwa prowadzenia ich biznesu oraz możliwość obrony w kontaktach z urzędnikami. Bo nie ma nic gorszego jak sytuacja, kiedy przedsiębiorca chce udowodnić swoją niewinność, ale nie ma jak, bo urzędnik z góry traktuje go jak oszusta.

Oczekiwane zmiany w relacjach administracja-biznes

Istotną zmianą – jak podkreśla ZIPSEE „Cyfrowa Polska” – jest również powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. To – zdaniem Michała Kanownika – będzie ważny element w budowaniu partnerskich relacji między administracją a biznesem.

Jak zauważa prezes Związku, Konstytucja biznesu przewiduje też pakiet ułatwień dla przedsiębiorców, którzy chcą dopiero rozpocząć swój biznes. Np. poprzez tzw. działalność nierejestrowaną wykonywaną przez osobę fizyczną, której przychód w każdym miesiącu nie przekracza 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, która nie będzie ujawniana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

To dobra propozycja zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy niekoniecznie jeszcze wiedzą, co chcą robić w życiu i próbują swoich sił w różnych dziedzinach – podkreśla Kanownik.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -