Serwery z GPU na platformach CloudFerro

- Reklama -

CloudFerro, polska spółka specjalizująca się w dostarczaniu usług przetwarzania w chmurze obliczeniowej, oferuje nowe konfiguracje sprzętowe, wykorzystujące karty graficzne. Pozwolą one na dodatkowe zwiększenie mocy obliczeniowej platform udostępniających zdjęcia satelitarne, które obsługuje firma.

GPU, czyli karty graficzne oraz sprzętowe akceleratory obliczeń, są ostatnio największym źródłem wzrostu mocy obliczeniowej. Pierwotnie zostały one opracowane jako specjalistyczne narzędzie służące do przetwarzania obrazów głównie w grach. Dziś jednak mają coraz szersze zastosowanie w różnych aplikacjach, wymagających dużej mocy obliczeniowej. Potrzeby te są związane już nie tylko z przetwarzaniem obrazu, ale także sztuczną inteligencją, deep learningiem i innymi technologiami.

Firma CloudFerro obsługuje pięć platform, udostępniających dane z obserwacji Ziemi, gromadzone m.in. w ramach europejskiego programu Copernicus. Są to zdjęcia z satelitów z rodziny Sentinel, a także od kilku dostawców komercyjnych, które charakteryzuje bardzo wysoka rozdzielczość obrazów oraz duża częstotliwość aktualizacji. Każdego dnia na serwery spływają aktualne zdjęcia Ziemi, które następnie są udostępniane i mogą być przetwarzane na takich platformach jak np. CREODIAS. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na korzystanie z platform oraz zwiększonymi potrzebami związanymi z przetwarzaniem danych, dostawca rozwiązań chmurowych m.in. dla sektora kosmicznego, wprowadza karty graficzne GPU.

Obecnie rozwój oprogramowania koncentruje się na uzyskaniu coraz większych korzyści ze stosowania akceleratorów obliczeń. W domenie obserwacji Ziemi (EO – Earth Observation)  procesory graficzne stosuje się między innymi do interferometrii radarowej – wyjaśnia Marcin Kowalski, Product Manager w CloudFerro. W praktyce wygląda to tak, że karty obliczeniowe są zainstalowane w dedykowanych do tego celu węzłach obliczeniowych. Następnie węzły obliczeniowe są alokowane do serwera compute i są dedykowane do określonego zadania obliczeniowego lub do wykorzystania przez jednego klienta. W takim serwerze compute znajduje się od jednej do kilkunastu kart GPU, a użytkownik otrzymuje dostęp poprzez mechanizm „passsthrough” – dodaje Marcin Kowalski.

To rozwiązanie pozwala wyeliminować niepotrzebny narzut na wykonywane operacje obliczeniowe. Dodatkowo maszyny wirtualne wyposażone są w bardzo szybkie dyski NVMe, pozwalające na odpowiednie zasilanie systemu danymi do obliczeń.

Nowe maszyny wirtualne dostępne w ofercie CloudFerro to:

  • ds.3xlarge.4gpu – maszyna wirtualna na serwerze dedykowanym (DS.VM),  wyposażona w cztery karty graficzne GeForce 2080 TI, 496 GB RAM, 48 Vcore oraz  dwa szybkie dyski NVMe o pojemności 1920 GB, z niskimi czasami dostępu i wysoką wydajnością.
  • gpu.medium – to maszyna wirtualna wyposażona w jedną kartę graficzną GeForce 2080 Ti, 118 GB RAM oraz szybki sieciowy storage SSD.

CloudFerro obsługuje obecnie siedem lokalizacji w trzech krajach europejskich. Dane, jakie są przetwarzane w ramach infrastruktury chmurowej firmy to ponad 52 PB, a dzienny przyrost danych z obserwacji Ziemi to 18 150 GB.

- Reklama -

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -