Stałe i zmienne oprocentowanie lokat – co warto o nim wiedzieć?

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
3 min

Decydując się na umieszczenie środków pieniężnych na lokacie terminowej bierze się często pod uwagę takie kryteria jak czas jej trwania oraz stopa oprocentowania. Tymczasem niezwykle ważnym parametrem lokaty jest również sposób oprocentowania. Lokata terminowa może mieć bowiem stałe lub zmienne oprocentowanie.

Charakterystyka lokaty o stałym oprocentowaniu

Lokata terminowa o stałym oprocentowaniu to taka, w przypadku której na samym początku znany już jest ostateczny zysk w postaci odsetek. Jest to rozwiązanie bezpieczne, ponieważ bank w trakcie trwania takiej lokaty nie będzie dokonywał aktualizacji stawek oprocentowania.

Bez względu na to czy odsetki naliczane są miesięcznie czy też wraz z końcową spłatą lokaty, będą one miały stałą wysokość.  Można sobie zatem dopisać naprzód ustaloną kwotę do budżetu w terminie wypłaty odsetek.

Charakterystyka lokaty o zmiennym oprocentowaniu

Lokaty, które posiadają zmienne oprocentowanie pozwalają na zdeponowanie pieniędzy na określony z góry procent. Stawka oprocentowania ulega jednak zmianom (najczęściej w okresach miesięcznych), przez co nie jest możliwe oszacowanie na samym początku jaki będzie zwrot z lokaty terminowej.

Na wysokość oprocentowania takiej lokaty terminowej mają wpływ głównie decyzje Rady Polityki Pieniężnej w zakresie stóp procentowych, które obowiązują w gospodarce. Jeśli sytuacja na rynku jest stabilna, lokaty o zmiennym oprocentowaniu nie ulegają dużym wahaniom.

- Advertisement -

W przypadku obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej należy oczekiwać obniżenia oprocentowania lokat przez banki, z kolei gdy stopy procentowe wzrosną, dochodzi do podniesienia oprocentowania takich lokat. Zmiany w tym zakresie zachodzą zwykle z pewnym opóźnieniem, najczęściej miesięcznym także może się zdarzyć, że lokata terminowa, która się kończy będzie miała niezmienione oprocentowanie.

Inne czynniki wpływające na lokaty o zmiennym oprocentowaniu

Choć zdecydowanie najwyższy wpływ na wysokość zysku z lokat o zmiennym oprocentowaniu  mają decyzje RPP w zakresie stóp procentowych, to istotne mogą być również inne parametry.

Niektóre banki uzależniają np. wysokość oprocentowania lokat od różnych rynkowych wskaźników, jak np. inflacja. Zdarza się także, że banki podejmują decyzję o zmianie oprocentowania lokaty ze względu na swoje wewnętrzne uregulowania.

Przed podjęciem decyzji o zdeponowaniu środków na lokacie pieniężnej warto jest każdorazowo zapoznać się z regulaminem dotyczącym lokat by wiedzieć w jaki sposób będą kalkulowane odsetki.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -