Stary sprzęt nie musi być bezużyteczny

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

Według dostępnych raportów, średnia długość użytkowania małych sprzętów elektronicznych, do których zaliczyć możemy m.in. smartfony, trwa średnio dwa lata. W przypadku komputerów szacuje się, że ten cykl wynosi około 3-4 lata. Nie wynika to jednak z faktu, że po tym okresie urządzenia nie nadają się do użytkowania, ale najzwyczajniej są zastępowane przez nowe, lepsze modele. Krótki cykl życia wspomnianych sprzętów sprawia, że często lądują one w kącie, choć mogłyby służyć jeszcze przez lata – na przykład do przenoszenia danych.

Drugie życie starego smartfona

W ostatnich latach obserwujemy spadek cen wydajnych smartfonów, wobec czego w momencie gdy decydujemy się na zakup nowego urządzenia, dotychczasowego często nie opłaca się już sprzedawać. Można wykorzystać go za to na wiele sposobów, a jednym z nich, szczególnie w przypadku gdy bateria jest już mocno zużyta, jest przenoszenie danych.

Rzecz jasna starsze smartfony można wykorzystać także w inny sposób – na przykład jako nawigację GPS, rejestrator wideo, centrum multimedialne, czy nawet jako pilot do telewizora. Wszystko zależy wyłącznie od naszej kreatywności i potrzeb.

Nowe zastosowanie dysków wewnętrznych

Ostatni rok przyniósł również spore zmiany, jeśli chodzi o ceny szybkich i wydajnych nośników SSD. Kiedyś dyski z interfejsem SATA były dla wielu nieosiągalne właśnie ze względu na koszty, a dziś popularność zdobywają nawet 8-krotnie szybsze SSD z interfejsem PCI-E, jak Plextor M9Pe, które gwarantują prędkość odczytu na poziomie 3200 Mb/s i zapisu na poziomie 2100 Mb/s. Co ważne, to dyski przystępne cenowo dla użytkowników, którzy coraz częściej decydują się na wymianę dysku HDD.

Niezależnie od tego, czy wymieniamy dysk HDD lub SSD, w obu przypadkach wciąż mogą one doskonale się sprawdzać jako zewnętrzne nośniki danych, a jedyne czego potrzebujemy, to zewnętrzna obudowa. Dzięki temu niskim kosztem stworzymy dysk zewnętrzny, który doskonale nada się albo do przenoszenia danych, albo po prostu jako miejsce na backupy.

- Advertisement -

Wskrześ karty pamięci

Nowoczesne laptopy i smartfony coraz częściej pozbawiane są czytnika kart pamięci – między innymi dlatego, że oferują na tyle pojemną pamięć wewnętrzną, że ów czytnik najzwyczajniej nie jest potrzebny. Jeśli jednak w ciągu ostatnich lat korzystaliśmy z kart pamięci, niskim kosztem możemy utrzymać je przy życiu. Wystarczy zaopatrzyć się w czytnik, obsługujący różne formaty kart, dzięki któremu będziemy mogli łączyć się z praktycznie każdym urządzeniem, oferującym port USB.

Sposobów na kreatywne wykorzystanie starszego sprzętu jest oczywiście znacznie więcej. Powyższe pokazują, że bezkosztowo lub niewielkim kosztem, możemy dać drugie życie poszczególnym urządzeniom, wydłużając – często w nietypowy sposób – okres ich użyteczności.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -