Systemy czasu i bezpieczeństwa IT z polskim wkładem – eksperci z odznaczeniami państwowymi od Ministra Cyfryzacji

Klaudia Ciesielska
3 Min
Ministerstwo cyfryzacji
źródło: Ministerstwo cyfryzacji

W cieniu wielkich premier technologicznych i globalnych konferencji, w Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się uroczystość, która przypomina, że fundamentem cyfrowej transformacji są ludzie – eksperci, których praca z pozoru niewidoczna, stanowi podstawę działania nowoczesnego państwa.

7 lipca Wicepremier Krzysztof Gawkowski wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Komunikacji Elektronicznej dwóm postaciom od lat stojącym na straży precyzji i bezpieczeństwa systemów synchronizacji czasu: dr. inż. Włodzimierzowi Lewandowskiemu i Tomaszowi Widomskiemu. To dopiero drugie i trzecie takie wyróżnienie w historii.

Czas i częstotliwość to pojęcia, które rzadko pojawiają się w debacie publicznej. A jednak od stabilności i bezpieczeństwa ich pomiarów zależy funkcjonowanie systemów finansowych, energetycznych, telekomunikacyjnych, infrastruktury krytycznej oraz – coraz częściej – nowoczesnych systemów obronnych. W świecie, w którym każda milisekunda może mieć znaczenie strategiczne, Polska ma powody do dumy.

Dr Lewandowski to metrolog z dorobkiem międzynarodowym, jeden z nielicznych Polaków uczestniczących w pracach redakcyjnych sektorów ITU. Jego doświadczenie było kluczowe m.in. dla rozwoju systemu Galileo, europejskiej alternatywy dla GPS, i reformy Głównego Urzędu Miar.

Ad imageAd image

Z kolei Tomasz Widomski to przykład udanej synergii nauki i przedsiębiorczości. Od lat zajmuje się technikami bezpiecznej synchronizacji w sieciach komputerowych – w tym odpornych na zakłócenia wersjach Galileo – oraz cyberbezpieczeństwem metrologii. W dobie rozproszonej infrastruktury IT/OT, jego prace stają się fundamentem cyfrowej odporności. Przeczytaj wywiad z Tomaszem Widomskim, opublikowany na naszych łamach, na temat synchronizacji.

Obaj laureaci reprezentują środowisko, które rzadko trafia na pierwsze strony gazet – a jednocześnie odpowiada za precyzję działania systemów, bez których gospodarka cyfrowa nie miałaby racji bytu. Wręczenie im wyróżnień to nie tylko symboliczny gest – to także sygnał, że Polska zaczyna poważnie traktować technologie czasu i synchronizacji jako strategiczne aktywa państwa.

Uważam, że jest to wyróżnienie dla całego naszego środowiska pracującego nad zagadnieniami związanymi z czasem, a którego przedstawiciele zgromadzili się na dzisiejszej uroczystości. 

“Chciałbym również podkreślić to, że władze Rzeczypospolitej coraz bardziej doceniają technologię systemów nawigacji satelitarnej. To bardzo ważne, bo to potężna technologia wpływająca na rozwój gospodarczy naszego kraju i jego bezpieczeństwo w tych burzliwych czasach. Mam nadzieję, że będziemy wspólnie szli coraz szybciej drogą większego udziału Polski w wielkim europejskim systemie Galileo.” powiedział Włodzimierz Lewandowski.

“To odznaczenie traktuję jako wielkie wyróżnienie oraz zobowiązanie dla polskich naukowców i przedsiębiorców. To co wraz z dr. Lewandowskim osiągnęliśmy przez ostatnie dwie dekady nie jest wyłącznie zasługą nas dwóch. To wspólny sukces naszych zespołów, osób które wspierały nas przez ten czas. Porzuciliśmy wszelkie kompleksy i udało nam się dołączyć do elitarnego grona naukowców, którzy reprezentują gospodarki z grupy G7. Na co dzień dyskutujemy o problemach bardzo poważnych, w tym takich, co do których jeszcze 30 lat temu nie wyobrażaliśmy sobie, że mogą decydować o naszym bezpieczeństwie, a zwłaszcza bezpieczeństwie naszej przyszłości w oparciu o transformację cyfrową.”powiedział Tomasz Widomski.

Udostępnij