Szkoła w czasach pandemii. Chaos czy szansa na cyfryzację nauczania?

- Reklama -

I rozpoczęły się wakacje! Ostatnie miesiące nie były łatwe dla uczniów i nauczycieli. Wciąż też nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądało nauczanie od września. Rząd zapowiedział powrót do szkół. Odbędzie się on jednak prawdopodobnie na zupełnie nowych warunkach. Wszystko wskazuje na to, wprowadzony zostanie reżim sanitarny, by chronić przed zakażeniami koronawirusem. Nowe nie oznacza jednak niemożliwe do realizacji. Dobra wiadomość jest taka, że technologie pomogą szkołom w funkcjonowaniu w zmienionej rzeczywistości.

Na razie wciąż czekamy na oficjalne wytyczne dotyczące organizacji pracy w szkołach po zbliżających się wakacjach. Można się domyślać, że – podobnie jak w przedsiębiorstwach – w placówkach oświatowych zostanie wprowadzony pomiar temperatury, obowiązek dezynfekcji rąk i powierzchni, zakaz gromadzenia się w jednym miejscu zbyt wielu osób oraz nakaz trzymania dystansu.

Być może szkoły wprowadzą różne godziny przerw i lekcji dla poszczególnych klas, aby na korytarzach nie spotykały się w jednym momencie duże grupy uczniów. Może część lekcji będzie nadal prowadzona zdalnie. Niezależnie od tego, jakie rozwiązania wybiorą zarządzający, w przestrzeganiu nowych reguł wspomoże ich technologia.

Identyfikator, dzienniczek i SOS w jednym

Dwie firmy świadome nowych wyzwań w oświacie – TIMATE i Euvic IT – dostosowały system TIMATE (rozwiązanie do zarządzania personelem i jego bezpieczeństwem) do warunków szkolnych. Karta TIMATE może teraz pełnić funkcję cyfrowego identyfikatora uczniów i nauczycieli, dzienniczka, planu lekcji czy karty bibliotecznej. Jednocześnie zadba o bezpieczeństwo uczniów dzięki przyciskowi SOS, którym wezwą pomoc w momencie wypadku, niebezpiecznego zdarzenia czy w przypadku nękania. Karta pomoże w ewakuacji, a także przypomni o konieczności dezynfekcji rąk.

Sam system nie zbiera danych biometrycznych uczniów i nauczycieli. Poza terenem szkoły karta przestaje też wyświetlać zdjęcie oraz imię i nazwisko użytkownika. W odróżnieniu od smartfonów nie ma w sobie żadnych gier, serwisów społecznościowych i aplikacji rozpraszających uczniów, a pozwala być z nimi w kontakcie oraz ustalić ich lokalizację. Podnosi zatem poziom ich bezpieczeństwa.

Co dokładnie daje karta TIMATE uczniom i nauczycielom?

Karta dla uczniów to między innymi:

 • Plan lekcji od poniedziałku do piątku, dzienniczek ucznia (oceny z danego dnia), zadania domowe rozpisane dla każdego przedmiotu z każdego dnia, karta biblioteczna
 • Automatyczne sprawdzanie obecności uczniów
 • Identyfikator każdego ucznia (imię, nazwisko, klasa, zdjęcie) i jego lokalizacja w szkole (piętro, klasa)
 • Mierzenie odległości między uczniami oraz między uczniami i nauczycielami
 • Pomiar temperatury uczniów
 • Funkcja SOS włączana jednym przyciskiem (wypadek, przemoc), wykrycie upadku, omdlenia, utraty przytomności ucznia
 • Kontrola liczebności uczniów podczas przerw (automatyczna regulacja przerw dla różnych klas)
 • Komunikaty (np. „Pora na umycie rąk”)

Karta dla nauczycieli to między innymi:

 • Plan zajęć rozpisany od poniedziałku do piątku, z podaniem sal
 • Identyfikator nauczyciela (imię, nazwisko, przedmiot/funkcja, zdjęcie), lokalizacja nauczyciela w szkole (piętro, klasa)
 • Automatyczne sprawdzanie obecności nauczycieli
 • Mierzenie odległości między uczniami i nauczycielami
 • Pomiar temperatury nauczycieli
 • Funkcja SOS włączana jednym przyciskiem (wypadek, pożar, inne zdarzenie), wykrycie upadku, omdlenia, utraty przytomności nauczyciela
 • Możliwość wysłania informacji na kartę nauczyciela, z opcją odpowiedzi
 • Kontrola noszenia środków ochrony osobistej (np. maski, przyłbice)

Choć warunki są trudne, wszystko wskazuje na to, że mogą pomóc szkołom w cyfrowej transformacji. Nowoczesna edukacja jest w zasięgu ręki. Dlaczego z tego nie skorzystać?

- Reklama -

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -