Szybkość i bezpieczeństwo hostingu

Przemysław Kucharzewski
5 min

Czy zdawałeś sobie sprawę, jak ważna jest szybkość ładowania strony internetowej? Według raportu Retailer Website Performance Evaluation przeprowadzonego przez Retail Systems Research, a zleconego przez Yottaa, na bazie klientów 80 znanych sklepów internetowych, 90% ankietowanych stwierdziło, że opuściło witrynę e-commerce, która nie załadowała się wystarczająco szybko. Co istotne, 57% respondentów stwierdziło, że po jej opuszczeniu kupiło produkty od podobnego sprzedawcy, zaś prawie jedna czwarta kupujących online stwierdziła, że nigdy nie wróciła na zbyt wolne strony e-commerce.

Szybkość wyświetlania strony można zoptymalizować na kilka sposobów. Oczywiście całkiem sporo zależy od zastosowanej technologii, w jakiej zbudowana jest witryna i zastosowanych metod czy algorytmów, czyli jakości kodu. Prędkość zależy chociażby od „ciężaru” ładowanych grafik i logiki ładowania jej poszczególnych elementów, gdzie niektóre z nich mogą być ładowane na końcu, jeśli nie rzutują znacząco na wygląd, ani na funkcjonalność witryny. Optymalizacja szybkości oznacza zmniejszenie liczby żądań ze strony WWW do serwera, którą osiągnąć można np. przez dopasowanie plików oraz identyfikację i łączenie wspólnych elementów strony.

Istotne jest dobranie odpowiedniej wielkości pamięci cache, zarówno zawartości statycznej, jak i elementów po stronie serwera. Dochodzimy teraz do kolejnego bardzo istotnego czynnika, czyli wyboru odpowiedniego hostingu, który zagwarantuje jak najkrótszy czas odpowiedzi serwera i wydajniejsze obsługiwanie żądań.

Klastry serwerów nazwa.pl budowane są w oparciu o serwery z ultraszybkimi procesorami Intel Xeon najnowszej generacji oraz bardzo wydajnymi macierzami RAID, wykorzystującymi technologię Intel Optane. Dzięki regularnie prowadzonej wymianie sprzętu na najbardziej wydajny w danym momencie na rynku, rozwiązaniom opartym o technologię chmury obliczeniowej, load balancerom i firewallom, nazwa.pl zapewnia nowoczesne rozwiązania hostingowe, łączące nieosiąganą nigdzie indziej wydajność z bezpieczeństwem. Rozwiązania te zaspakajają potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

- Advertisement -

Wyobraź sobie taką sytuację, że Twój potencjalny klient próbuje wejść na stronę Twojej firmy, a ona nie działa. Zazwyczaj takie zdarzenie oznacza co najmniej nadwyrężenie zaufania do Twojego biznesu, a nierzadko stratę klienta, co oprócz utraty potencjalnych zysków oznacza również marnotrawstwo zasobów, jakie poświęciłeś na to, żeby ową stronę odwiedził. Na marne tym samym mogą pójść działania w Internecie typu SEO/SEM, zainteresowanie Twoją firmą czy produktami w social mediach, czy też praca call center i tradycyjnych handlowców. Zazwyczaj bywa tak, że potencjalny klient niezwłocznie po wzbudzeniu zainteresowania sprawdza stronę internetową, aby dowiedzieć się więcej o samej firmie, usługach czy produktach przez nią oferowanych. Pamiętaj, że dotyczy to nie tylko sklepów internetowych, ale także stron korporacyjnych i w takim przypadku utrata właśnie tego jednego internauty będącego Twoim potencjalnym klientem, może oznaczać stratę kontraktów o wartości setek tysięcy czy milionów złotych.

Strony zazwyczaj „nie działają”, kiedy hosting prowadzony jest na nieprofesjonalnej infrastrukturze, tzn. nie jest zapewniona redundancja samych serwerów, jak i łącz internetowych. Usterki, a one zdarzają się wszędzie, dysku, zasilacza w serwerze czy łącza internetowego, powodują automatyczną przerwę w funkcjonowaniu. Dlatego warto postawić na hosting gwarantujący ciągłość działania. A osiągnąć go można przez redundancję elementów infrastruktury, łącz, a także odpowiednich usług, takich jak chociażby serwery DNS.

W nazwa.pl do wszystkich usług klienci otrzymują pakiet rozwiązań, dzięki którym użytkownicy dostają gwarancję bezpieczeństwa w sieci, ochronę przed cyberprzestępcami i wiarygodność hostowanych stron WWW. W pakiecie rozwiązań znajdują się m.in. protokół DNSSEC, certyfikat SSL i DNS Anycast.

DNSSEC to protokół, dzięki któremu użytkownicy odwiedzający stronę WWW będą chronieni przed phishingiem, czyli przed przekierowaniem na strony WWW wyłudzające dane. SSL to protokół sieciowy szyfrujący informacje i zapewniający poufność transmisji danych przesyłanych pomiędzy osobą odwiedzającą Twoją stronę a serwerem, na którym jest ona utrzymywana, natomiast DNS Anycast to technologia, która przyspiesza odpowiedzi serwerów DNS.

Spółka nazwa.pl świadczy usługi w czterech nowoczesnych centrach przetwarzania danych. Znajdują się one w Krakowie, Warszawie, Frankfurcie i Amsterdamie. Wszystkie centra danych połączone są ze sobą za pomocą łącz światłowodowych o łącznej przepustowości ponad 200 Gbps. Oprócz połączeń z polskimi punktami wymiany ruchu operatorskiego centra danych nazwa.pl są bezpośrednio połączone z najważniejszymi punktami w sieci. Dzięki odpowiednim parametrom bezpieczeństwa nazwa.pl jest w stanie zapewnić każdemu klientowi nieprzerwane funkcjonowanie usługi przez 99,9% czasu jej świadczenia. Istotne dla szybkości ładowania stron są serwery DNS, które gwarantują szybkie odpowiedzi na zapytania. Firma nazwa.pl stosuje geograficznie rozproszone serwery DNS Anycast, które ulokowane są w kilkunastu miastach na całym świecie.

Jeżeli chcielibyście się samodzielnie przekonać, jak to działa w praktyce, nazwa.pl oferuje możliwość sprawdzenia tego na własnych zasadach. Czytelnicy brandsit.pl mogą teraz aktywować za darmo usługę Hosting Cloud Basic na okres 90 dni. Wystarczy tylko przy zamówieniu na stronie https://www.nazwa.pl/ wybrać opcję Voucher i wpisać poniższy kod rabatowy:

ee27-9655-2573.

Termin ważności kodu rabatowego: 14.05.2020 roku

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -