Tani prąd dla firm – jak go znaleźć?

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
5 min

Ceny energii dla firm to ostatnimi tygodniami prawdziwy rollercoaster. Każdego dnia docierają do nas często sprzeczne informacje, a kursy na Towarowej Giełdzie Energii szaleją. Jak w takiej sytuacji zachować spokój? Jak przedsiębiorcy mogą uchronić się przed znacznymi podwyżkami cen energii i zapewnić sobie tani prąd dla firm? I czy jest to w ogóle możliwe?

Cena prądu – dlaczego jest coraz wyższa?

Cena energii elektrycznej nie funkcjonuje w próżni. Ma na nią wpływ wiele różnych czynników. Przede wszystkim wzrost rachunków za prąd to widmo wiszące obecnie nad całą Europą, nie tylko nad Polską. Mimo wszystko, to właśnie Polska może odczuć ewentualne podwyżki cen energii najbardziej i to z dwóch powodów. Po pierwsze, ok. 80% energii w Polsce wytwarza się w oparciu o węgiel, a ten niestety idzie w górę. A skoro węgiel, to i CO2 – 1 tona dwutlenku węgla przypada na 1 MWh wytworzonej energii. Aby móc wypuszczać go do atmosfery, Polsce potrzebne są odpowiednie certyfikaty. A te z miesiąca na miesiąc drożeją.

Jak działają certyfikaty? Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej objęte są systemem prawami do emisji gazów, European Emission Allowances (EUA). Podyktowane jest to koniecznością redukcji emisji gazów cieplarnianych. Każdy z krajów otrzymuje określoną liczbę darmowych certyfikatów, które uprawniają do wypuszczenia do atmosfery określonej ilości CO2 (jedna tona dwutlenku węgla to jeden certyfikat). Niewykorzystane przez kraje nadwyżki sprzedawane są na niemieckiej giełdzie zgodnie z zasadami wolnego rynku. Oznacza to, że duży popyt na certyfikaty znacznie podwyższa ich cenę. Polska, która ze względu na rodzaj wykorzystywanego paliwa (węgiel), emituje do atmosfery ogromne ilości CO2, musi kupować dodatkowe certyfikaty. A te z miesiąca na miesiąc są coraz droższe. O ile w styczniu 2018 jeden certyfikat kosztował ok. 8 euro, to jego cena w grudniu tego samego roku plasowała się już na poziomie ok. 22 euro. Niestety, polscy dostawcy nie zaopatrzyli się w nie na zapas, kiedy ceny były zdecydowanie niższe i postawili na dokupowanie certyfikatów na bieżąco.

Oczywiście nadal istnieją sposoby na zachowanie dotychczasowych cen i zagwarantowanie sobie taniego prądu dla firmy. Sprzedawcy energii oferują szereg udogodnień dla przedsiębiorców, jak gwarancja stałej ceny prądu czy możliwość zakupu transzami.

Jak uzyskać tani prąd dla firmy?

Jeśli nie zadowalają nas obecne taryfy albo chcemy zabezpieczyć obecne ceny na przyszłość w obawie przed podwyżkami, wybierzmy sprzedawcę prądu, który nam to zapewni. Obecnie oferty dla firm na tani prąd są coraz bardziej rozbudowane. Przedsiębiorcy mogą liczyć nie tylko na gwarancję stałej ceny, ale także na zakup energii na giełdzie po najlepszych warunkach czy pomoc profesjonalnego doradcy. Jeśli nasz obecny sprzedawca nie jest w stanie zapewnić nam takich warunków, nie oznacza to, że inny nie będzie. Widmo podwyżek cen energii wymaga od nas ponownego zrewidowania podpisanych ze sprzedawca umów i poszukanie nowej, najkorzystniejszej oferty.

- Advertisement -

Zmiana sprzedawcy prądu – na co zwrócić uwagę

Jak działają udogodnienia, o których wspomnieliśmy wcześniej? Zacznijmy od gwarancji stałej ceny. Jeśli ważne jest dla nas przede wszystkim energetyczne bezpieczeństwo i nie lubimy niespodzianek, jest to opcja dla nas. Stała cena na prąd dla firmy obowiązuje przez cały okres obowiązywania umowy – u niektórych sprzedawców są to nawet 3 lata!

Zakup energii w transzach to rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim w średnich i dużych przedsiębiorstwach, gdzie zużycie prądu przekracza 5000 MWh. Jak to wygląda? Na podstawie otrzymywanych nawet codziennie raportów o cenie energii na giełdzie, przedsiębiorca podejmuje decyzję, ile i w którym momencie prądu kupuje. Jeśli koniunktura jest niekorzystna, możemy opóźnić zakup. Jeśli cena jest atrakcyjnie niska, zaopatrujemy się w większe ilości. A jeśli nie jesteśmy pewni co do tego, czy kupować, czy czekać, możemy skorzystać z profesjonalnego doradztwa przedstawiciela naszego sprzedawcy prądu. Prąd możemy kupować w kilku, a nawet kilkunastu transzach w roku.

Jeśli nasza firma zużywa więcej niż 10 000 MWh, sprawdźmy ofertę dla dużych przedsiębiorstw. Przy takim zużyciu energii elektrycznej, najbardziej opłacalne są zakupy bezpośrednio na giełdzie. Aby móc efektywnie działać w ten sposób, niezbędna jest dogłębna analiza cen i prognoz dla prądu. Pomogą nam w tym codzienne raporty i doradztwo sprzedawcy. Ale na giełdzie możemy kupować nie tylko prąd, ale również certyfikaty emisji gazów.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -