Technologia krytycznym elementem obrony – UE wzywa do ostrożności w handlu z Chinami

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
2 min

W tym tygodniu Ursula Von der Leyen wybiera się do Chin. Tuż przed wizytą, w zeszłym tygodniu wygłosiła przemówienie, podczas którego stwierdziła, że Unia Europejska powinna być przygotowana na opracowanie środków ochrony handlu i inwestycji, które Chiny mogą próbować wykorzystać dla celów bezpieczeństwa i wojskowych.

W swoim przemówieniu, przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła konieczność ochrony “wrażliwych technologii”, które mogą być użyte w atakach na bezpieczeństwo lub ograniczeniu praw człowieka, przed dostaniem się w ręce Pekinu.

“Zmieniająca się polityka Chin może zmusić nas do opracowania nowych narzędzi obronnych dla niektórych kluczowych sektorów” – powiedziała. “Tam, gdzie nie można wykluczyć celów o podwójnym zastosowaniu lub gdzie prawa człowieka mogą być zagrożone, musimy jasno ocenić, czy inwestycje lub eksport służą naszym własnym interesom bezpieczeństwa”.

Von der Leyen dodała, że UE powinna skupić swoją obronę na “wrażliwych obszarach zaawansowanych technologii”, takich jak mikroelektronika, obliczenia kwantowe, robotyka, sztuczna inteligencja czy sektor biotechnologiczny.

- Advertisement -

“Musimy przyjrzeć się, gdzie są luki w naszym arsenale narzędzi, które pozwalają na wyciek nowatorskich i wrażliwych technologii poprzez inwestycje w innych krajach” – zaznaczyła von der Leyen. Zwróciła uwagę, że priorytetem powinna być technologia, która “może prowadzić do rozwoju zdolności wojskowych, stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.

Relacja UE z Chinami są ostatnio dość napięte, m.in. ze względu na poparcie Pekinu dla wojny Rosji z Ukrainą, czemu stanowczo sprzeciwia się większość państw europejskich. Jednak nadal utrzymywanie poprawnych stosunków z Chinami jest porządane w Europie, głównie ze względów gospodarczych i politycznych. Właśnie dlatego do Von der Leyen w czasie podróży do Chin dołączy inny ważnych europejski przywódca, Emmanuel Macron. Swoją podróż pod koniec tygodnia planuje także hiszpański premier Pedro Sánchez.

W związku z tymi wizytami, zarówno UE, jak i poszczególne państwa członkowskie zdają sobie sprawę z konieczności zrównoważenia swoich relacji z Chinami, jednocześnie broniąc swoich interesów i wartości. Wzajemne stosunki pomiędzy UE a Chinami pozostają istotnym elementem globalnego porządku i wpływają na kształtowanie przyszłości światowej polityki.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -