Tester oprogramowania – Twoja nowa praca?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
7 min

Na pewno nie raz słyszałeś, że najlepszą pracę można znaleźć na rynku IT, że to rozwojowe i bardzo dobrze płatne. “Jasne, ale ja przecież nie umiem programować.” – pomyślałeś. Nie musisz.

Komisja Europejska prognozuje, że do 2020 roku, deficyt specjalistów IT w Polsce osiągnie pułap 50 000. To naprawdę bardzo dużo, a firmy z otwartymi rękami przyjmują… no właśnie. Specjalistę IT, który nie programuje?

tester oprogramowania, Testuj.pl

Spójrzmy na to z innej strony. Twoje cechy to kreatywność, komunikatywność, spostrzegawczość i chęć zdobywania wiedzy. To znaczy, że masz wszystko czego potrzeba, żeby zostać testerem oprogramowania.

Jeśli termin “tester oprogramowania” obił Ci się o uszy, jesteś naprawdę blisko wejścia do świata IT. Z doświadczeń firmy testuj.pl wynika, że testerami mogą zostać osoby, których specjalizacje nie muszą mieć nic wspólnego z informatyką. Wystarczy przejrzeć profile testerów na LinkedIn, żeby zobaczyć, że są to byli nauczyciele, geofizycy, pracownicy biurowi, fizjoterapeuci czy “mamy na pełen etat”. Oto historia Moniki.

- Advertisement -

Monika buchaniewiczUkończyłam studia medyczne na wydziale farmacji i przez 4 lata pracowałam w sektorze farmaceutycznym. Pierwsze (nieświadome) kroki w testowaniu stawiałam na urlopie wychowawczym, u boku mojego męża, który rozwijał internetowy biznes. Wtedy wydawało mi się, że robię coś, co powinien wykonać developer i że ja dubluję jego pracę. Pod koniec urlopu wychowawczego intensywnie zastanawiałam się nad powrotem na rynek pracy i właśnie wtedy jedna z wrocławskich fundacji zorganizowała konferencję “Kobieta tester – to jest możliwe”. To było olśnienie, że to co robię i co sprawia mi od długiego czasu mnóstwo frajdy, może być moją pracą. – Monika Buchaniewicz, Testerka oprogramowania od 2015 roku

Skoro to takie proste, to jak rozpocząć przygodę z testowaniem? I co taki tester właściwie robi? Uporządkujmy wiedzę.

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Tester jest częścią zespołu QA (ang. Quality Assurance), czyli zapewniania jakości. Samo “zapewnienie jakości” to zestaw procesów, których efektem ma być oprogramowanie wolne od błędów, dostarczające firmie odpowiednią wartość biznesową, a użytkownikowi radość i wygodę korzystania z aplikacji.

Do obowiązków testera należy m. in. tworzenie scenariuszy i przypadków testowych, czyli zestawów akcji, które przeprowadza użytkownik w danej aplikacji. Następnie tester wykonuje test, czyli realizuje daną ścieżkę użytkownika celem wykazania usterki lub potwierdzenia poprawnego działania funkcjonalności, a znalezione błędy i problemy raportuje programistom, których zadaniem jest ich naprawa.

Tomasz RobakowskiTester na początku swojej ścieżki zawodowej zajmuje się, najprościej rzecz ujmując, sprawdzeniem tego czy w aplikacji wszystko działa, ale też robieniem wszystkiego żeby przestało działać, a następnie zgłasza błędy. Później, w miarę jak zdobywa coraz większe doświadczenie, widzi obraz szerzej i jest bardziej świadomy tego, co robi. Staje się osobą, która potrafi doradzić w innych kwestiach, tworząc kompleksowe podejście dla zapewnienia jakości wytwarzania oprogramowania. – Tomasz Robakowski, Tester oprogramowania od 2017 roku.

Bardzo ważna jest także “kreatywna eksploracja” czyli przemiana w szalonego użytkownika, który nie używa aplikacji w taki sposób w jaki powinien. Jest to jeden z ciekawszych aspektów pracy testera, który oprócz znalezienia mniej oczywistych błędów, prowadzi do lepszego zrozumienia sposobu tworzenia oprogramowania i występujących w nim zależności.

W Internecie często krąży żart, o tym co robi tester zaraz po wejściu do baru.

Tester wchodzi do baru.

Zamawia piwo.  // sprawdza, czy bar działa poprawnie //

Zamawia 0 piw.  // sprawdza co się stanie, jeśli nic nie zamówi //

Zamawia 99999999999 piw.  // sprawdza co się stanie, jeśli zamówi maksymalną ilość piw.. i tak dalej.. //

Zamawia zlew.

Zamawia -1.337 piw.

Zamawia 1″><script>alert(1)</script> piw.

Zamawia aishd78hsdf

Jak zostać testerem?

Skoro wiemy już, że testerem może zostać każdy, a ich szeregi chcesz zasilić właśnie Ty, przyjrzyjmy się sposobom wejścia do branży. Jest ich naprawdę wiele, ale nam zależy na wysokiej skuteczności i dobrym przygotowaniu do pracy. Warto, tak jak wielu aktywnych zawodowo testerów, zacząć od szkolenia zakończonego egzaminem na certyfikat ISTQB. Dlaczego? Po pierwsze, uporządkujesz swoją wiedzę o testowaniu i poznasz najważniejsze pojęcia. Po drugie, szkolenia przygotowujące często zawierają zestaw ćwiczeń praktycznych, czyli “zdalne praktyki”. Po trzecie, certyfikat poświadcza posiadanie kwalifikacji zawodowych z zakresu testowania. To pełen zestaw gwarantujący udany start w karierze testera.

Monika MierzejekDowiedziałam się o zawodzie testera od znajomych i zapisałam się na szkolenie Akademia Testowania. Po zdaniu egzaminu ISTQB odbyłam praktyki zdalne. Złożyłam CV, zostałam zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną do firmy, która przeprowadzała szkolenia i udało się! Tak zaczęła się moja przygoda i trwa po dzień dzisiejszy. – Monika Mierzejek, Testerka oprogramowania od 2016 roku

W tym momencie pojawia się pytanie – “czy testowanie to na pewno coś dla mnie?”. Tak, jeśli tylko masz zapał i chęć do nauki.

Piotr MachnickiJeśli zwracasz uwagę na byle drobnostkę, która nie zgadza się ze specyfikacją techniczną lub odchodzi od norm i jest to dla ciebie nielogiczne lub cię irytuje, zastanów się czy nie warto pójść w testowanie. Poza tym, w jakiej pracy płacą za udowodnienie komuś, że zrobił błąd? – Piotr Machnicki, Tester oprogramowania od 2018 roku

Zalety pracy testera

Zarobki początkującego testera są oczywiście zależne od kilku czynników, takich jak miasto czy wielkość firmy, z którą podejmują współpracę. Jeśli jednak ma certyfikat i podstawowe umiejętności techniczne, może liczyć na średnie miesięcznie wynagrodzenie rzędu 4500 złotych brutto. Perspektywa rozwoju to drugi czynnik, na który należy zwrócić uwagę. Jeśli zainteresujesz się programowaniem, Twój następny krok to zostanie testerem automatyzującym. Jeśli masz predyspozycje do zarządzania i dobrze rozumiesz procesy testowania i tworzenia oprogramowania, możesz zostać kierownikiem testów lub product managerem. Umiejętności analityczne z pewnością okażą się przydatne, jeśli planujesz iść w stronę analityka biznesowego IT czy specjalisty do spraw dokumentacji IT tzw. wdrożeniowca. Styczność z ciekawymi projektami i poczucie realnego wpływu na kształt aplikacji to wisienka na torcie.

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana testowaniem oprogramowania, czujesz że to dobra ścieżka dla Ciebie, albo po prostu chcesz się przebranżowić – to idealny moment.

Wejdź na stronę testuj.pl, na której znajdziesz materiały szkoleniowe, zapiszesz się na Akademię Testowania i ukończysz kurs przygotowujący do egzaminu na certyfikat ISTQB.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -