Ubezpieczenie samochodu elektrycznego – na co zwrócić uwagę?

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit 4 min
4 min

Chcąc ubezpieczyć swój samochód elektryczny, należy zwrócić uwagę na parę kwestii, aby przewidzieć, ile mniej więcej będzie wynosić Cię ubezpieczenie. W artykule podpowiadamy, co wpływa na wartość ubezpieczenia, dlaczego ubezpieczenie samochodu elektrycznego może być tańsze niż spalinowego i dlaczego koszt ten będzie nadal spadać.

Kierowca

Wartość ubezpieczenia, podobnie jak w przypadku samochodów spalinowych, zależy od kilku czynników związanych bezpośrednio z właścicielem samochodu, czyli Tobą. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę m. in. Twój wiek, a dokładnie, czy znajdujesz się w tzw. grupie podwyższonego ryzyka (osoby w wieku poniżej 29 lat). Liczy się również, jak długo posiadasz prawo jazdy i czy kiedykolwiek w przeszłości spowodowałeś wypadek. Równie istotne jest, w jakich celach będziesz użytkował samochód. Stawka może się różnić, w zależności od tego, czy używasz samochodu, aby jeździć nim tylko po mieście, czy również w dalsze podróże za miasto. Ubezpieczalnie biorą również po uwagę Twój stan cywilny jak i miejsce, gdzie samochód będzie najczęściej parkowany (blokowisko, osiedle zamknięte).

Moc silnika

Przy autach spalinowych, istotnym czynnikiem wpływającym na wysokość składki, jest pojemność silnika. Jednak w przypadku samochodów elektrycznych zamiast tego, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wziąć pod uwagę jego moc. Musisz jednak pamiętać, że ubezpieczenia samochodów pozostają jeszcze kwestią indywidualną. W zależności od marki oraz modelu pojazdu, stawka będzie się różnić, niemniej jednak mniejsza podatność silnika elektrycznego na zużycie może wpłynąć na niższą kwotę ubezpieczenia.

Polisa AC

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego może być tańsze z tego względu, że elektryki posiadają znacznie mniej części, co sprawia, że są mniej podatne na awarie i usterki. Warto zwrócić uwagę, że według badań opracowanych przez SW Research dla Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych, 12,5% Polaków przy kupnie samochodu elektrycznego kieruje się jego bezawaryjnością, czyli kosztem ewentualnych napraw.1 Z roku na rok rośnie popularność samochodów elektrycznych, dlatego też prognozujemy, że z czasem wysokość składek będzie się dodatkowo obniżać, choćby po to, aby zachęcić kierowców do wybierania bardziej ekologicznych samochodów.

Zniżki

Podobnie, jak przy ubezpieczaniu samochodów spalinowych, w zależności od wieku oraz doświadczenia, możesz załapać się na różnego rodzaju zniżki. Wśród nich znajdują się upusty m. in. za bezszkodową jazdę. W ten sposób możesz znacznie obniżyć wartość składki, co przełoży się na całościowy (niższy) koszt utrzymania samochodu elektrycznego. W przeciwieństwie z kolei do samochodów spalinowych, auta elektryczne można odsprzedać za wyższą cenę, a nawet zarobić na sprzedaży poszczególnych części, o ile są zachowane w dobrym stanie. Zwłaszcza wymieniane baterie mogą być pożądanym towarem na wtórnym rynku. Mogą znaleźć wiele zastosowań, np. w przydomowych magazynach energii. Badania pokazują, że rynek rozwija się w dynamicznym tempie. Pod koniec 2017 roku branża samochodów elektrycznych odnotowała wzrost pojazdów o 87,7% w stosunku do 2016 roku, co daje m. in. wzrost rok do roku na poziomie aż 306,5%.

Podsumowanie

Ubezpieczenia samochodów elektrycznych i spalinowych nie różnią się od siebie znacząco, jednak pod kątem kosztów, możesz liczyć na niższą kwotę w przypadku elektryka. W obu przypadkach firma ubezpieczeniowa bierze pod uwagę stan samochodu, wiek kierowcy, jego sytuację życiową oraz m. in. to, czy w przeszłości uczestniczył w wypadku drogowym. Ubezpieczyciel rozpatrywać będzie również sposób wykorzystania samochodu. Ubezpieczenie auta elektrycznego może okazać się tańsze od spalinowego, z powodu mniejszej ilości części i ich podatności na uszkodzenia i zużycie. Ze względu jednak na rosnącą z roku na rok popularność samochodów elektrycznych prognozujemy, że ceny ubezpieczeń będą spadać, co dodatkowo zachęci do przesiadki na elektryki.

Więcej na temat samochodów elektrycznych dowiesz się na stronie Greenway – http://greenwaypolska.pl/.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz