Ukulele w grze, czyli metoda na aktywny relaks

4 min

Charakterystycznych dźwięków tego instrumentu nie da się pomylić z żadnym innym – jego ciepłe, wesołe, a przy tym łagodne brzmienie już po pierwszych tonach przenosi do beztroskiego i słonecznego czasu wakacji. Mowa o ukulele, który wraz ze swoim uroczym wyglądem, w postaci małej, czterostrunowej gitary, od lat zdobywa serca ludzi na całym świecie. Jego zalety docenili tacy muzycy jak Elvis Presley, Paul McCartney czy Taylor Swift. W czym więc tkwi sekret jego popularności i dlaczego jest tak uwielbiany?

Gdzieś nad tęczą

Najbardziej znaną i równie najchętniej graną piosenką na ukulele jest „Somewhere over the Rainbow” Israela “IZ” Kamakawiwoʻole. Czarujące brzmienie instrumentu, w połączeniu z pięknym głosem, tworzą prawdziwie rajski klimat. Nic więc dziwnego, że utwór w wykonaniu słynnego Hawajczyka przekroczył już ponad miliard wyświetleń na YouTube, a jego popularność nie spada i dalej zdobywa kolejnych fanów. Dla wielu, ukulele jest swego rodzaju symbolem Hawajów. Nie bez powodu, bo to właśnie tam został rozsławiony, zdobywając ogromną popularność. Nie został on jednak wymyślony na archipelagu leżącym w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego. Instrument ten bowiem na wyspy przywieźli imigranci z Madery już pod koniec XIX wieku. Niewielka gitara podbiła serca hawajskiej ludności, z rodziną królewską na czele i na stale weszła do wykonywanej przez nich muzyki. Ukulele zadebiutowało w Stanach Zjednoczonych w 1915 roku podczas międzynarodowej wystawy w San Francisco, a jego wyraźna popularność rozwinęła się tam dopiero w latach 30. Oprócz rozkwitu muzyki hawajskiej na kontynencie, ukulele było często obecne również i w muzyce jazzowej, kabaretowej czy nawet w bluesie. Przez kolejne lata jego sława docierała do innych krajów i można śmiało powiedzieć, że obecnie znajduje się na szczycie swojej popularności.

Dlaczego wybrać właśnie ukulele?

Mała, hawajska gitara jest często wybieranym instrumentem na całym świecie ze względu na szereg zalet jakie posiada. Przede wszystkim, gra na ukulele jest bardzo łatwa i szybka do opanowania. Cztery struny nie wymagają skomplikowanych chwytów, dzięki czemu pierwsze, proste utwory można zacząć grać samodzielnie już naprawdę prędko. Monotonna nauka i wymagające ćwiczenia na pewno nie idą w parze z tym instrumentem, więc nie zniechęcą żadnego początkującego. Kolejną, świetną jego zaletą jest niewielki rozmiar i waga – można go śmiało spakować do plecaka bez obawy, że się nie zmieści. Jest idealnym kompanem na każdy wakacyjny wyjazd, gdzie może zacząć umilać czas już od samej podróży. Wielu decyduje się właśnie na ukulele ze względu na jego atrakcyjną cenę, która w porównaniu do innych instrumentów jak klasyczna gitara, perkusja albo pianino, wypada naprawdę nisko.

Jakie są rodzaje ukulele?

Ukulele sopranowe należy do najbardziej popularnego rodzaju tego urokliwego instrumentu. Sferis w swojej ofercie posiada jego model, idealny dla początkujących – https://www.sferis.pl/flight-nus310-ukulele-sopranowe-i309202 lub też dla bardziej zaawansowanych, o najwyższej jakości, wykonany z drewna amara o wspaniałym, czystym brzmieniu – https://www.sferis.pl/flight-dus460-amara-ukulele-sopranowe-i309206. W portfolio firmy znajduje się również wersja dla dzieci tej hawajskiej gitary –https://www.sferis.pl/flight-tusl-kidz-ukulele-sopranowe-longneck-i309690 – z lekko wydłużonym gryfem. Nieco większy model stanowi za to ukulele koncertowe, które ma o kilka centymetrów więcej niż poprzednie z omawianych i jest dostosowane do gry na scenie – https://www.sferis.pl/flight-elise-ecklund-signature-ukulele-koncertowe-i309196. Jeśli ktoś ma jednak ochotę na bardziej fantazyjne zdobienia gitary, to również i takie się znajdą! Sferis posiada w ofercie piękne ukulele przedstawiające kwitnącą wiśnię – https://www.sferis.pl/flight-tus32-sakura-ukulele-sopranowe-i309198 lub też bardziej wakacyjną wersję – https://www.sferis.pl/flight-tus25-surf-ukulele-sopranowe-i309197 ukazującą falę z surferem.


Materiał powstał we współpracy z  firmą ACTION S.A., w której ofercie są produkty z kategorii Instrumenty muzyczne dla klientów biznesowych. Klientów indywidulanych zapraszamy na sferis.pl, gdzie w zakładce Hobby/Instrumenty muzyczne znajdą szeroki wybór różnego rodzaju instrumentów, ale również nagłośnienie, mikrofony, słuchawki i inne akcesoria muzyczne.

Udostępnij
2 Comments

Dodaj komentarz