Współpraca między Dell a NVIDIA owocuje

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
6 min

Firma Dell EMC rozwija technologie superkomputerowe, a systemy oparte na jej rozwiązaniach zajmują wysokie pozycje w rankingach TOP 500 oraz Green500. Największe instytucje naukowe świata wykorzystują wydajność sprzętu Dell EMC do prowadzenia zaawansowanych obliczeń. Teraz, dzięki nowo podpisanej umowie strategicznej między Dell EMC a firmą NVIDIA, na rynek szybko zostaną wprowadzone najlepsze w swojej klasie rozwiązania z akceleratorami GPU.

Podczas konferencji ISC17 firma Dell EMC poinformowała o zawarciu umowy, która przyczyni się do dalszego rozwoju technologii superkomputerowych. Pozwoli również na rozszerzenie oferty gotowych rozwiązań o nowe produkty, tak, aby pomóc klientom w dalszej optymalizacji projektów HPC (High Performance Computing — obliczenia o wysokiej wydajności). Dell EMC tworzy superkomputery we współpracy z czołowymi naukowcami z całego świata, umożliwiając klientom dokonywanie postępów w dziedzinach takich jak analityka, nauki przyrodnicze czy przemysł.

Dell EMC i NVIDIA — nowa umowa strategiczna

Dell EMC i NVIDIA rozszerzyły zakres współpracy i podpisały umowę strategiczną dotyczącą wspólnego projektowania nowych produktów i rozwiązań, mających sprostać rosnącym wymaganiom centrów przetwarzania danych. W efekcie powstaną rozwiązania z jeszcze bardziej wydajnymi GPU na potrzeby obliczeń o wysokiej wydajności, analizy danych i sztucznej inteligencji. Ponadto Dell EMC stworzy rozwiązania oparte o architekturę Volta i do końca tego roku wprowadzi je na rynek.

Coraz więcej systemów zbudowanych przez Dell EMC trafia do rankingów TOP500 i Green500, zestawiających najpotężniejsze lub najbardziej energooszczędne superkomputery na świecie. Są to m.in.:

1.                 Wdrażany przez Cambridge Research Computing Service na Uniwersytecie Cambridge nowy, warty 12 mln dolarów system, stworzony na potrzeby wymagających dużej przepustowości wejścia/wyjścia obliczeń naukowych na wielkich zbiorach danych. Wilkes-2, który zajmuje 100. miejsce na liście TOP500 i 5. w rankingu Green500, to największy system GPU w Wielkiej Brytanii i najwyżej plasujący się system Dell EMC w zestawieniu Green500. Peta4-KNL, numer 405 na liście, to z kolei największy w Wielkiej Brytanii system oparty na architekturze Knights Landing — zapewniający ogromną moc obliczeniową do wynajęcia dla instytucji naukowych oraz podmiotów komercyjnych, które wykupią czas pracy.

- Advertisement -

2.                 Niedawno rozbudowany system Stampede 2 w Texas Advanced Computing Center (TACC) zajmuje aktualnie najwyższe, 12.miejsce na liście TOP500 spośród rozwiązań Dell EMC oraz 32. W rankingu Green500. Rozbudowa objęła etapowe wdrożenie systemu o mocy około 18 petaflopów, wykorzystującego serwery Dell EMC PowerEdge z procesorami Intel® Xeon® Phi. Ponadto Stampede 2 uzyska dwa razy więcej szczytowej mocy obliczeniowej, pamięci operacyjnej, pamięci masowej i przepustowości niż system Stampede 1. Na ostatnim etapie system zostanie rozbudowany o pamięć 3D XPoint, która wkrótce pojawi się na rynku.

3.                 System należący do laboratorium Dell EMC HPC Innovation Lab, który zadebiutował na liście TOP500 w listopadzie 2016 r. z 544 węzłami z procesorami Intel Xeon i Intel Xeon Phi, obecnie znajduje się na 374. miejscu w zestawieniu TOP500 i 150. miejscu na liście Green500. Laboratorium wyposażone jest także w 32-węzłowy klaster z procesorami Intel Xeon Scalable i technologią sieciową Intel Omni-Path, który służy do testów i ewaluacji, oraz serwery Dell C4130 z układami GPU NVIDIA i InfiniBand firmy Mellanox.

Dell EMC pracuje również z firmą CoolIT Systems nad wprowadzeniem instalowanego fabrycznie wodnego chłodzenia procesorów, które będzie odpowiedzią na dotykające wielu klientów problemy z zasilaniem i chłodzeniem. Nowe rozwiązanie, zaprojektowane i produkowane przez CoolIT Systems, będzie dostępne w wybranych serwerach Dell EMC PowerEdge 14. generacji. Do chłodzenia procesorów użyta zostanie ciepła woda, co wyeliminuje konieczność dodatkowego chłodzenia wody i zmniejszy koszt zużywanej energii nawet o 56% (sprawność energetyczna chłodzenia). To rozwiązanie umożliwia ponadto efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni w szafach rack i instalację nawet o 23 proc. więcej sprzętu¹.

Superkomputery Dell EMC w instytucjach badawczych

Jūlich Supercomputing Center we współpracy z Dell EMC buduje kombinację superkomputerów, która ma być pierwszą platformą typu Cluster-Booster, wykorzystującą technologię opracowaną w ramach unijnych projektów badawczych DEEP i DEEP-ER. Rozwiązanie Cluster-Booster stanowi krok na drodze do superkomputerów modularnych — nowego paradygmatu architektury superkomputerowej, będącego odzwierciedleniem różnorodności charakterystyk wykonywania współczesnych symulacji programowych. Zastąpienie homogenicznej struktury przez paradygmat modularny umożliwia optymalne przydzielanie zasobów, dzięki czemu więcej naukowców i inżynierów będzie mogło rozwiązywać złożone problemy za pomocą symulacji. Moduł Booster będzie klastrem o mocy 5 PF złożonym z serwerów Dell EMC PowerEdge C6320p połączonych siecią fabric Dell EMC Networking H-series, która wykorzystuje technologię Intel Omni-Path®.

Na potrzeby Centrum Symulacji Klimatycznych NASA (NCCS) w Centrum Lotów Kosmicznych Goddard został opracowany system do analiz danych na wielką skalę, będący połączeniem technologii HPC i wirtualizacji w chmurze prywatnej. W celu zmniejszenia obciążenia nieustannie ewoluującego systemu HPC Discover, Centrum uruchomiło lokalną chmurę prywatną Advanced Data Analytics Platform (ADAPT). Inicjatywa miała charakter ekologiczny — system ADAPT został zbudowany głównie z wycofanego z użycia sprzętu superkomputerowego, w tym setek serwerów Dell EMC PowerEdge. Naukowcy kontaktują się z zespołem ADAPT w celu alokacji zasobów i uruchomienia tymczasowych maszyn wirtualnych odpowiednio do bieżących potrzeb obliczeniowych. Zastosowanie wirtualizacji zorientowane na dane znacznie zmniejsza ryzyko dla organizacji potrzebujących dostępu do rozwiązań superkomputerowych na żądanie.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -