Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

Nadchodzą zmiany w PIT. Przede wszystkim przewidziane zostało dodanie do katalogu zwolnień nowego punktu – zgodnie z którym zwolnione z podatku są dochody osób, które nie ukończyły 26 roku życia. Zwolnienie będzie limitowane i może mieć zastosowanie w stosunku do przychodów nieprzekraczających pierwszego progu skali podatkowej, czyli 85 528 PLN.

Zwolnienie będzie obowiązywać w przypadku:

  • przychodów ze stosunku służbowego,
  • przychodów ze stosunku pracy,
  • przychodów z pracy nakładczej,
  • przychodów z spółdzielczego stosunku pracy
  • przychodów z umów zlecenia.

Nadwyżka ponad kwotę 85 528 PLN będzie podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych, z wykorzystaniem progresywnej skali podatkowej.

Odliczeniu (odpowiednio od przychodu i od podatku) podlegać będzie jednak tylko ta część składki (odpowiednio na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) , dla której podstawą naliczania jest dochód opodatkowany. Oznacza to, że zwolnienie dotyczy jedynie podatku, natomiast składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne będą nadal odprowadzane w pełnej wysokości. (Niektóre kategorie podmiotów (np. studenci) są zwolnieni z obowiązku płacenia składek ZUS z tytułu umów zlecenia.)

W odniesieniu do składki na ubezpieczenie zdrowotne, ustawodawca przewidział dość skomplikowany sposób jej kalkulacji. W celu wyliczenia składki odliczalnej od dochodu opodatkowanego, konieczne będzie wyliczenie hipotetycznej zaliczki na podatek (obejmującej również dochód zwolniony). Jeśli składka zdrowotna jest wyższa niż kwota skalkulowanej w ten sposób zaliczki, odliczeniu będzie podlegała kwota do wysokości zaliczki.

- Advertisement -

Zasadą będzie, iż w przypadku osiągania przez podatnika przychodów, do których zastosowanie ma nowe zwolnienie, płatnik co do zasady nie pobiera zaliczek na podatek. Podatnik będzie mógł jednak złożyć oświadczenie, na podstawie którego zaliczki będą pobierane. W takim przypadku w rozliczeniu rocznym podatnik będzie uprawniony do zwrotu nadpłaty podatku, lub też uniknie konieczności dopłaty podatku (jeśli zatrudniony jest np. u kilku płatników). Uregulowanie to będzie stosowane od 1 stycznia 2020; w stosunku do przychodów osiągniętych w 2019 r. wprowadzono przepis przejściowy, na podstawie którego zaliczki będą pobierane na zasadach ogólnych .

W związku z faktem, iż jako termin wejścia w życie ustawy przewidziano 1 sierpnia 2019 r., wprowadzono szczególne regulacje dotyczące przychodów osiąganych przez osoby objęte zwolnieniem w roku 2019. Limit zwolnienia został proporcjonalnie zmniejszony do 35 636,67 PLN. Zasadą będzie jednak pobieranie zaliczek na podatek (nadpłatę podatku podatnik rozliczy w zeznaniu rocznym). Od tej zasady przewidziany został wyjątek – w przypadku, gdy podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, zgodnie z którym jego wszystkie dochody osiągnięte w okresie 1 sierpnia – 31 grudnia 2019 nie przekroczą limitu zwolnienia.

źródło: PwC

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -