in ,

Zettabajty od IoT

Internet rzeczy, powszechniej znany Internet of Things (IoT), jest naturalną konsekwencją globalnej cyfryzacji i informatyzacji właściwie każdej dziedziny życia czy pracy. Konsekwencją, która diametralnie zaczęła zmieniać rynek nowych technologii, pojęcie bezpieczeństwa, zarządzania czy nawet ludzkie zachowania.

Według szacunków Cisco, zawartych w raporcie „Global Cloud Index Study” do 2018 roku IoT wytwarzać będzie rocznie ponad 400 Zettabajtów danych. Tzn ile? Tzn ok. 400 bilionów gigabajtów. Tym samym, każdy z 3,77 mld internautów (dane „We are social 2017 r. – przy. Red.) na świecie wygeneruje ponad 106 tys. gigabajtów własnych informacji. Wartości te z roku na rok będą rosły, Dla biznesu te liczby oznaczają kolosalne przeobrażenia. Realia pokazują dużą przestrzeń dla wprowadzania innowacji w określonych i zależnych od IoT obszarach technologicznych infrastruktury IT.

Dzisiaj wyróżniamy kilka możliwości, w których IoT przynosi wymierne korzyści, tj. mechanizmy kontroli budynków i mienia, systemy automatyki przemysłowej, prywatne węzły komunikacyjne, zarządzenie i automatyzacja – mówi przedstawiciel spółki technologicznej IPSA Piotr Muracki

Komunikacja między zależnościami IoT jest uzależniona od stosowanych rozwiązań sieciowych, a patrząc szerzej, również od stosowanych rozwiązań systemów pamięci masowych, archiwizacji, dostępu i zarządzania danymi. Samo urządzenie IoT niekoniecznie musi kojarzyć się z dużymi kosztami, bądź trudnościami implementacji – sumuje Muracki, sales manager IPSA.

Urządzenia typu „smart”, które są dostępne dla niemalże każdego, doprowadzają do kolonizacji branży przez innowacje. Innowacje, niekoniecznie idą w parze z bezpieczeństwem systemów. Urządzenia smart to nic innego jak smart-przedmioty dysponujące autonomicznym dostępem do sieci, tzn. z własnym, unikalnym adresem IP. W 2020 roku IDC spekuluje, że takich urządzeń będzie już blisko 30 mld a każde z tych urządzeń generuje dane, które muszą mieć odniesienie do pamięci masowej (czy to będzie pamięć wewnętrzna urządzenia, czy zewnętrzny dostęp do zasobów chmury – co jest trendem i dużym uproszczeniem.

Indywidualny model biznesowy dla Klienta

Taka ilość danych to dla firm najważniejszy czynnik do określenia ich modelu biznesowego, zrozumienia Klienta czy Partnera.

Na przykładzie funkcji analityki preskryptywnej danych z urządzeń IoT, firma poszerza horyzonty umożliwiając z innej perspektywy doprecyzować model biznesowy, znaleźć nowe sposoby wyprzedzenia konkurencji, zwiększyć wydajność, bądź efektywność produkcji. To kluczowa wiedza dla przedsiębiorstw i właściwie niezbędna do ich konkurencyjnego funkcjonowania na rynku. Umiejętne wykorzystanie tej wiedzy będzie miało niewątpliwy wpływ na dynamikę rozwoju, a nawet objęcie pozycji lidera – informuje Piotr Muracki z IPSA.

Co ciekawe nie mówimy tutaj tylko globalnych korporacjach, ale o właściwie każdej organizacji, która takie dane posiada, niezależnie od wielkości. Dlatego implementujemy rozwiązania IoT od takich dostawców jak AWS, Ayla Networks, IBM, SAP, Microsoft Azure, Cisco. Nasz zespół wdrożeniowo-techniczny regularnie analizuje potrzeby różnych firm, zaś samo wdrożenie zdecydowanie już teraz wpływa na dynamikę rozwoju organizacji – dodaje specjalista.

CASE STUDIES

Piotr Muracki
Piotr Muracki, sales manager IPSA

Podając przykłady, zastosowań IoT, możemy wskazać kilka kluczowych i zauważalnych dla każdego faktów. Przeobrażanie rynku przedsiębiorstw motoryzacyjnych, gdzie przykładem na dużą skalę może być wizjoner trendów technologicznych Elon Musk, Tesla Inc. Innowacją jest możliwość zdalnego zarządzania autem i automatyzacja wielu procesów związanych z prowadzeniem czy bezpieczeństwem w trakcie ruchu drogowego. Seria samochodów sportowych Tesla, ma zastosowanych wiele urządzeń IoT z centralnym systemem zarządzania. Kolejnym przykładem, są „Smart-domy”, gdzie w wiele osób już stosuje kompletnie przygotowane do tych działań systemy, w ofertach developerów mieszkań staje się nagminnym określenie „smart-house”. W dzisiejszych czasach możemy „porozmawiać” przez aplikację na smartphone z naszą lodówką, pralką zmienić oświetlenie, dostosować klimatyzację czy też zastosować serię czujników bezpieczeństwa z powiadomieniami na aplikację. Rozwiązań jest mnóstwo.

Automatyzacja na przykładzie koncernu Tesla, stanie się, a dla wielu organizacji już jest, kluczowym aspektem planowania biznesowego. Dzisiejsze możliwości IoT, są w stanie uprościć wiele czynności, bądź dostarczyć elastyczności w obszarach, w których dotychczas jej brakowało.

Coraz częściej słyszy się też trend „smart-city”, który ściąga coraz to większą rzeszę zainteresowanych i dostarcza kolejnych możliwości dla organizacji rządowych czy planowania rozwoju danej miejscowości przez radnych. Innowacyjne miasto przyszłości, które „słuchając” swoich mieszkańców w sposób naturalny (dzięki analizom zebranych danych w pamięciach masowych i kolejnym innowacjom) dopasowuje się do ich potrzeb, podnosząc poziom oraz komfort ich codziennego życia przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć więcej?
Zapisz się na nasz newsletter!
SUBSKRYBUJ
maxcom

Producent telefonów dla seniorów wchodzi na giełdę

Komputronik – decyzja Zarządu kolejnym krokiem do wyjścia z GPW