2. edycja IT Fitness Test: Jak radzą sobie uczniowie z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy w świecie cyfrowym?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
6 min

W szkołach ruszyła druga edycja IT Fitness Test – sprawdzianu umiejętności cyfrowych uczniów oraz nauczycieli. To projekt branży cyfrowej, który jednocześnie prowadzony jest w czterech krajach Grupy Wyszehradzkiej: w Polsce, Czechach, na Słowacji oraz Węgrzech. W tym roku organizatorzy przygotowali także ukraińską wersję sprawdzianu, dzięki czemu swoje kompetencje cyfrowe sprawdzą także uczniowie z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce i ci, którzy kontynuują naukę w swojej ojczyźnie.

W ramach IT Fitness Test  – podobnie jak rok temu – sprawdzane będą umiejętności w pięciu obszarach: internet, bezpieczeństwo i systemy komputerowe, cyfrowe narzędzia współpracy i sieci społecznościowe. Uczniowie mają szansę go wypełnić podczas zajęć lekcyjnych – średni czas odpowiedzi to 45 minut. Projekt potrwa aż do 31 października, a jego wyniki poznamy późną jesienią. Eksperci będą mogli je porównać z osiągnięciami uczestników sprawdzianu z zeszłego roku, a to z kolei pozwoli wyciągnąć wnioski i przygotować odpowiednie rekomendacje dla procesu kształcenia w zakresie kompetencji cyfrowych.

Test także na Ukrainie

Czy w tegorocznej edycji uda się poprawić zeszłoroczne wyniki?

“Średni wynik w 2022 r. wyniósł 41 proc. Można ogólnie powiedzieć, że to rezultat, który nie napawa optymizmem. Choć są też i dobre wieści: najlepsze wyniki polscy uczniowie osiągnęli w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. To cieszy, bo współczesny świat jest pełen zagrożeń w sieci, a młodzi ludzie muszą umieć się przed nimi bronić.”

Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska

Jego zdaniem wyniki IT Fitness Test są ważne, ale jeszcze bardziej istotna jest samo sprawdzanie swojej wiedzy, by wiedzieć, gdzie mamy braki i właściwa cyfrowa edukacja.

- Advertisement -

Wyniki IT Fitness Test to bezcenna wiedza dla samych uczniów, ale też dla systemu szkolnictwa. Ważne wnioski może z nich wyciągnąć biznes, bo testowani dziś młodzi ludzie już za kilka lat wejdą na rynek pracy

Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska

Michał Kanownik przypomina, że w 2022 r. w teście udział wzięło ponad 30 tys. uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce. Cel branży na ten rok: przebadać co najmniej dwa razy tyle. 

W tegorocznej edycji, oprócz uczniów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier do cyfrowego sprawdzianu będą mogli podejść  również młodzi Ukraińcy, którzy uciekli na Zachód przed wojną i ci, którzy kontynuują naukę w swoim kraju. Będzie to możliwe dzięki wsparciu ukraińskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki  i krajowej organizacji branżowej, którzy włączyli się w projekt.

“Ukraina od 2020 roku przeprowadza transformację cyfrową edukacji, koncentrując się na podnoszeniu umiejętności cyfrowych dzieci i młodzieży. Tocząca się wojna na Ukrainie zwiększyła tę potrzebę, sprawiając, że dla uczniów kluczowe znaczenie ma możliwość technicznego dostępu do edukacji w ojczyźnie, nauki języka ukraińskiego lub utrzymywania kontaktu z rówieśnikami lub rodzinami. Udział w IT Fitness Test pomoże ocenić aktualne możliwości ukraińskich dzieci w zakresie zarządzania informacją, korzystania z urządzeń cyfrowych i narzędzi komunikacyjnych. Uzyskane dane pomogą lepiej ocenić luki w nauce związane z e-kompetencjami uczniów i potencjalnie zidentyfikować kluczowe obszary, które wymagają uzupełnienia.”

Dmytro Zavgorodnii, wiceminister ukraińskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki ds. rozwoju, cyfryzacji i transformacji cyfrowej

Polski rząd włącza się w cyfrowe testowanie

W Polsce projekt wspiera Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji w KPRM oraz Justyna Orłowska  – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Transformacji Cyfrowej oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki. 

“Naszą rolą jako rządu jest edukacja, ale też pokazywanie konkretnego i realnego zapotrzebowania na kompetencje cyfrowe. Jeśli chcemy mieć innowacyjną gospodarkę, musimy mierzyć znajomość umiejętności cyfrowych, szczególnie wśród uczniów, by wiedzieć, w jakich obszarach silniej postawić na cyfrową edukację. Wszyscy, którzy chcą sprawdzić swoją cyfrową wiedzę, żeby wiedzieć, jakie ją rozwijać, zachęcam do rozwiązania testu.”

Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji w KPRM

“Kolejny raz mamy ogromną przyjemność przyjąć zaproszenie i być partnerem IT Fitness Test. Kompetencje przyszłości są kluczowe w zmieniającym się świecie, a my możemy je zwiększać między innymi z pomocą programów takich jak Laboratoria Przyszłości. Test jest doskonałym przykładem współpracy sektora publicznego z biznesem, która pokazuje, że wszystkim nam zależy na tym samym – aby każdy w Polsce mógł rozwijać swoje talenty i mógł odnaleźć się w gospodarce przyszłości. Inwestycja w kompetencje przyszłości, to inwestycja, która zawsze się zwraca. Dziękuję Związkowi Cyfrowa Polska, za podjęcie się koordynowania tej inicjatywy i serdecznie zapraszam wszystkich do testu.”

Justyna Orłowska – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Transformacji Cyfrowej oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki

Od strony biznesu projekt wspierają firmy Acer, Google for Education oraz Lenovo, które ufundowały nagrody dla uczniów, którzy osiągną jak najlepszy wynik i wypełnią test prawidłowo, w jaki najkrótszym czasie. Każdy uczeń otrzyma ponadto specjalny certyfikat, który będzie świadectwem jego poziom umiejętności cyfrowych.

Jak przystąpić do testu?

Wypełnienie IT Fitness Test jest darmowe, a po zakończeniu można wziąć udział w konkursie z nagrodami. Aby przystąpić do sprawdzenia swojej cyfrowej wiedzy, wystarczy wejść na stronę https://itfitness.eu/pl/, zarejestrować się i wybrać odpowiedni poziom trudności.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -