4 obszary istotne dla infrastruktury sieciowej

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

W ostatnim czasie duży wpływ na infrastrukturę sieciową wywarła globalna pandemia. Zarówno Internet, jak i firmowe sieci zostały poddane ogromnemu, nieoczekiwanemu testowi. Sytuacja pokazała, jak ważna jest infrastruktura sieciowa dla wielu firm: jeśli pracownicy nie mają dostępu do jej zasobów, nie mogą normalnie pracować, a firma nie jest w stanie utrzymać ciągłości biznesowej.

W sytuacji kryzysowej, naturalnym jest poszukiwanie łatwych, pragmatycznych rozwiązań. Dla wielu firm było to zwiększenie licencji VPN, by szybko móc łączyć ludzi pracujących w domach z firmowym centrum danych. VPN nie jest rozwiązaniem bez wad, zatem warto zastanowić się nad bardziej efektywną alternatywą, która wspomoże pracę zdalną.

Skuteczność pracy zdalnej jest jednak zależna od niezawodnych, bezpiecznych i wydajnych sieci. Inaczej użytkownicy będą na własną rękę szukać alternatywnych rozwiązań. To może spowodować wzrost zjawiska „shadow IT” wraz z różnymi zagrożeniami bezpieczeństwa. Skalowalność i dostępność sieci – bez negatywnego wpływu na produktywność pracowników – jest zatem kluczowa. By ją osiągnąć warto skupić się na 4 poniższych obszarach, takich jak:

Analityka na poziomie aplikacji.

Sieć musi być w stanie rozpoznać poszczególne aplikacje i szeregować je pod względem ważności: na aplikacje krytyczne, mniej istotne czy stricte konsumenckie. Ważne jest także wyrównywanie ruchu między serwerami aplikacji, by zapewnić wysoką dostępność i wydajność aplikacji, a także przekierowywanie ruchu do innych witryn w ramach utrzymania ciągłości biznesowej. (gdy centrum danych jest niedostępne lub pracuje z limitem pojemności)

- Advertisement -

Sztuczna inteligencja, monitorowanie i analiza oparta na uczeniu maszynowym.

Złożoność i dynamika działania sieci powoduje, że ręczne zarządzanie nimi, optymalizacja i zabezpieczanie są wręcz niemożliwe. Nowe technologie, takie jak AI i uczenie maszynowe, nie tylko umożliwiają ciągłe monitorowanie i analizę działania aplikacji i użytkowników, ale także zapewniają wysoką dostępność, wydajność i szybkie wykrywanie anomalii.

Sieć WAN definiowana programowo (SD-WAN).

SD-WAN dynamicznie łączy użytkowników bezpośrednio z wymaganymi zasobami, niezależnie od tego, czy są to wirtualne aplikacje lub desktopy hostowane w centrum danych, środowisko cyfrowej przestrzeni pracy ulokowane w chmurze, czy zasoby lokalne. Jednocześnie SD-WAN automatycznie wybiera najlepszą ścieżkę dla ruchu danych i rozdziela ruch na wiele z nich, by zapewnić optymalną wydajność aplikacji. To powoduje, że jest kluczowym komponentem dla pracy zdalnej z różnych lokalizacji.

Bezpieczeństwo w modelu „Zero-Trust”

Zabezpieczenie pracy zdalnej wymaga innego sposobu myślenia i architektury opartej na modelu ‘Zerowego Zaufania’, który zakłada jego brak w stosunku do każdego użytkownika, stosowanego urządzenia czy sieci. By to osiągnąć, firmy muszą połączyć zarządzanie tożsamością i dostępem specyficzne dla aplikacji z bieżącą analizą punktów końcowych i zachowań użytkowników (ulepszoną przez automatyczną reakcję na incydenty oparte na uczeniu maszynowym). Dzięki temu można szybko łatać luki w zabezpieczeniach i przeciwdziałać pojawiającym się zagrożeniom.

Udostępnij
- REKLAMA -