5 pytań do… Łukasza Milica, QNAP

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
6 min

Serwery NAS to urządzenia, nad których zakupem warto się zastanowić prowadząc firmę. Mimo, że hasło “serwer” może budzić skojarzenia drogich i skomplikowanych produktów, to obecna oferta urządzeń NAS jest na tyle szeroka, że zakup można sfinalizować przeznaczając na niego nawet mniej niż 2000 zł, uzyskując w zamian szereg możliwości, m.in. w zakresie usprawnienia pracy zdalnej, o czym więcej mówi Łukasz Milic, Business Development Representative, QNAP.

BrandsIT: Jakie możliwości daje wykorzystanie serwera NAS w małej firmie?

Łukasz Milic: Małe firmy pomimo swojej wielkości coraz częściej potrzebują zaawansowanych systemów i rozwiązań, aby spełniać wymogi rynku oraz oczekiwania klientów. Niestety, inwestycje w drogie, dedykowane rozwiązania mogą być poza zasięgiem finansowym małego przedsiębiorstwa. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla takiej firmy może być serwer NAS. Czasy, gdy NAS był po prostu sieciowym dyskiem twardym dawno odeszły w zapomnienie, a obecnie serwer NAS oferuje ogromną funkcjonalność, dzięki czemu firma może kupić pojedyncze urządzenie, które spełni jej potrzeby. Wystarczy tutaj wymienić takie funkcje jak serwer VPN, FTP czy bazodanowy. Możliwość uruchamiania maszyn wirtualnych czy aplikacji kontenerowych. Funkcje SD-WAN czy prywatnej chmury plikowej Qsync. NAS może być firmowym routerem, firewallem i VPN’em. Jednocześnie oferować aplikacje do wymiany i współdzielenia plików. A w tle może działać firmowy CRM uruchomiony w maszynie wirtualnej. A wszystko w jednym urządzeniu, co z kolei optymalizuje konfigurację, zarządzanie, a także koszty związane z utrzymaniem takiego urządzenia.

Jakie korzyści dla firmy wynikają z korzystania z serwera NAS w zakresie pracy zdalnej?

ŁM: W sytuacji, w której pracownicy muszą uzyskiwać dostęp do danych i zasobów cyfrowych firmy z domu czy innych miejsc zdalnych, niezwykle ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa, rozliczalności dostępu do danych, ale też maksymalne ułatwienie tego procesu. Dzięki NAS, użytkownicy firmy mogą łączyć się przez VPN z siecią firmową, który daje możliwość pracy podobnie, jak w siedzibie firmy. Dzięki prywatnej chmurze wymiany plików (jak Qsync w QNAP), użytkownik nie musi pracować na plikach zdalnych (co wpływa na wygodę), ponieważ są one synchronizowane z jego komputerem. NAS pozwala również uruchomić prywatny komunikator, a także wykonywać bieżącą kopię bezpieczeństwa poczty użytkowników. To oczywiście nie wszytko, ponieważ administrator może zdalnie zarządzać konfiguracją, monitorować to, kto z użytkowników jest podłączony do zasobów, a także co się dzieje z plikami. Dodatkowy mechanizm migawek pozwala zabezpieczyć dane na NAS przed przypadkowym nadpisaniem, usunięciem czy zaszyfrowaniem przez ransomware.

- Advertisement -

Jakie rodzaje serwerów NAS są obecnie dostępne na rynku i czym się charakteryzują?

ŁM: Rynek NAS w ostatnich latach bardzo mocno się powiększał. Nieustanny rozrost danych firmowych, ale też prywatnych i potrzeba ich przechowywania i zabezpieczenia zwróciły uwagę klientów na takie rozwiązania. To z kolei napędza rozwój urządzeń i zwiększanie ich funkcjonalności. Na rynku dostępne są zarówno małe urządzenia w atrakcyjnych cenach kierowane do użytkowników domowych, ale także modele dla bardzo dużych przedsiębiorstw cechujące się wysoką wydajnością i możliwością uzyskania dużych przestrzeni.

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze NASa do firmy?

ŁM: Wybór urządzenia NAS nie jest prosty, ponieważ to nie tylko kwestia oszacowania wymaganej pojemności. Obecnie dostępne są różne modele wyposażone w różne podzespoły. Zwykle zadaję klientom kilka pytań, które mają pomóc dobrać właściwe rozwiązanie. Po kolei – czy ma to być rozwiązanie w obudowie Tower czy RACK, a jeśli RACK, czy ma mieć jeden czy dwa zasilacze. Kolejna kwestia to przestrzeń – ile zatok dyskowych musi mieć urządzenie, jakie dyski planuje użyć klient i jakiej przestrzeni potrzebuje. Do tego dodajemy też oczekiwany poziom RAID (co przekłada się na przestrzeń, ale też przede wszystkim – bezpieczeństwo danych w przypadku uszkodzenia dysku). Kolejny krok to interfejsy sieciowe. Sieć 1GbE przestaje być wystarczająca dla głównego magazynu danych, dlatego wyposażamy urządzenia w porty sieci 2,5GbE oraz 10GbE, a klient może skorzystać z kart nawet 25GbE, 40GbE czy nawet 100GbE. No i na końcu kwestia przeznaczenia – czy to urządzenie ma pełnić rolę tylko magazynu na dane, czy może planujemy uruchomić na nim dodatkowe aplikacje bądź maszyny wirtualne. Dopiero odpowiadając na te kilka pytań jesteśmy w stanie wybrać sensownie urządzenie dla firmy. Staramy się w tym pomagać naszym klientom jak również szkolimy partnerów handlowych, aby mogli być pomocni przy doborze urządzenia.

Czy korzystanie z NASa jest cyberbezpieczne? Co zrobić, aby zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa serwera?

ŁM: Każde urządzenie jest tak bezpieczne, jak jego najsłabsze ogniwo. Niestety, najczęściej tym ogniwiem jest człowiek. A nawet nie człowiek, a jego lenistwo. Każde rozwiązanie, aby było przyjazne dla użytkownika, musi być łatwe w konfiguracji i użytkowaniu. Niestety „łatwe” często stoi w sprzeczności z „bezpieczne”. Tutaj niestety wygrywa lenistwo – skomplikowane hasła są trudne do zapamiętania, aktualizacje zwykle pojawiają się w złym momencie, a administrator wymagający zmiany hasła jest największym wrogiem. Staramy się, aby nasze urządzenia były wygodne w użytkowaniu, a jednocześnie dodajemy funkcje, które zwiększają bezpieczeństwo samego urządzenia i danych. Użytkownicy QNAP mogą skorzystać z aplikacji, która skanuje całą konfigurację urządzenia i wskazuje, gdzie może czychać zagrożenie. Użytkownik/administrator może wtedy łatwo zmienić ustawienia. Najważniejsze jest jednak kilka kwestii: bezpieczne, a więc długie i skomplikowane hasła, korzystanie z portów sieciowych innych niż domyślne, mechanizmy migawek chroniące przed nadpisaniem/zaszyfrowaniem danych i backup, najlepiej w innej lokalizacji.

Łukasz Milic – Business Development Representative, QNAP. Doświadczony administrator. Od wielu lat specjalizuje się w tematyce backup/storage. Obecnie odpowiada za kanał partnerski QNAP w południowej Polsce. Posiada bogate doświadczenie w wystąpieniach on-line oraz na konferencjach, certyfikowany trener QNAP, prowadzi na YouTube kanał QNAP Poland.

Udostępnij
- REKLAMA -