Nvidia wprowadza na rynek nowe, ekonomiczne karty graficzne dla stacji roboczych

Nvidia rozszerza swoją ofertę kart graficznych dla stacji roboczych, wprowadzając na rynek dwa nowe, budżetowe modele: RTX A400 i RTX A1000. Oparte na czteroletniej architekturze Ampere, obie karty obiecują solidną wydajność dla profesjonalistów szukających ekonomicznych rozwiązań.

Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
5 min

Nvidia rozszerza swoje portfolio o dwie nowe karty graficzne dedykowane dla stacji roboczych, które mają stanowić atrakcyjną propozycję w segmencie budżetowym. Modele RTX A400 i RTX A1000, oparte na sprawdzonej, choć nie najnowszej, architekturze Ampere, oferują różnorodność wyboru dla profesjonalistów potrzebujących solidnej wydajności w przystępnej cenie.

RTX A400 – kompaktowa moc obliczeniowa

Model RTX A400 wyposażony jest w 4 GB pamięci RAM typu GDDR6 oraz 768 rdzeni CUDA, co zapewnia podstawową moc obliczeniową na poziomie 2,7 TFLOPS (jednoprecyzyjna). Karta dysponuje także 24 rdzeniami Tensor, co może być istotne dla zastosowań związanych z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją. Przepustowość pamięci wynosi 96 GB/s, a maksymalne zużycie energii ograniczone jest do 50 watów, co czyni ją wyjątkowo efektywną energetycznie. Karta oczekiwana jest na początku maja.

RTX A1000 – podwojona wydajność

Z kolei RTX A1000 to bardziej zaawansowana opcja, która oferuje podwójną ilość pamięci RAM (8 GB GDDR6) oraz znacznie większą liczbę rdzeni CUDA – aż 2304. Dzięki temu, oraz 72 rdzeniom Tensor, karta jest w stanie dostarczyć aż do 6,7 TFLOPS mocy obliczeniowej (jednoprecyzyjna). Przepustowość pamięci wzrasta do 192 GB/s przy tym samym maksymalnym zużyciu energii, co w przypadku modelu A400. RTX A1000 jest już dostępna na rynku.

Nvidia RTX A1000
Nvidia RTX A1000 / źródło: Nvidia

Oba modele na tle konkurencji

Obie karty graficzne są kompaktowe, wymagają tylko jednego gniazda PCI o standardowej wysokości, co sprawia, że będą pasować do większości konfiguracji komputerowych przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych. Nvidia nie podaje bezpośrednio sugerowanych cen detalicznych, gdyż nie produkuje bezpośrednio kart, lecz liczy na partnerów produkcyjnych takich jak PNY, którzy będą ustalać ceny.

Kontekst rynkowy

Chociaż architektura Ampere nie jest najnowszym osiągnięciem Nvidii – firma niedawno wprowadziła architekturę Ada Lovelace, opartą na bardziej zaawansowanym procesie 5-nanometrowym – karty RTX A400 i RTX A1000 stanowią solidną opcję dla tych, którzy szukają równowagi pomiędzy ceną a wydajnością. Biorąc pod uwagę konkurencję, jak również rosnące wymagania rynku profesjonalnego, Nvidia wydaje się kierować te produkty przede wszystkim do użytkowników średnio zaawansowanych, którzy potrzebują niezawodnych narzędzi do pracy, ale jednocześnie dbają o racjonalizację kosztów inwestycji w sprzęt.

Procesory graficzne NVIDIA RTX A400 i A1000 są wyposażone w funkcje zaprojektowane w celu doładowania codziennych przepływów pracy, w tym:

  • Rdzenie RT drugiej generacji: Ray tracing w czasie rzeczywistym, fotorealistyczne, fizycznie oparte renderowanie i wizualizacja dla wszystkich profesjonalnych przepływów pracy, w tym szkicowania architektonicznego, projektowania 3D i tworzenia treści, gdzie dokładne symulacje oświetlenia i cieni mogą znacznie poprawić jakość pracy.
  • Rdzenie tensorowe trzeciej generacji: Przyspiesza narzędzia i aplikacje rozszerzone sztuczną inteligencją, takie jak generatywna sztuczna inteligencja, denoszumowanie renderowania obrazu i super próbkowanie głębokiego uczenia się, aby poprawić szybkość i jakość generowania obrazu.
    Rdzenie CUDA oparte na architekturze Ampere: Do 2x przepustowość zmiennoprzecinkową z pojedynczą precyzją poprzedniej generacji dla znacznych przyspieszeń w grafice i obciążeniach obliczeniowych.
  • 4 GB lub 8 GB pamięci GPU: 4 GB pamięci GPU z A400 GPU i 8 GB z A1000 GPU zaspokajają szereg profesjonalnych potrzeb, od podstawowego projektowania graficznego i edycji zdjęć po bardziej wymagające modelowanie 3D z teksturami lub edycją w wysokiej rozdzielczości i analizą danych. Procesory graficzne oferują również zwiększoną przepustowość pamięci w porównaniu z poprzednią generacją, co zapewnia szybsze przetwarzanie danych i płynniejszą obsługę większych zestawów danych i scen.
  • Silniki kodowania i dekodowania: Dzięki silnikom kodowania siódmej generacji (NVENC) i dekodowania piątej generacji (NVDEC), procesory graficzne oferują wydajne przetwarzanie wideo w celu obsługi edycji wideo, przesyłania strumieniowego i odtwarzania w wysokiej rozdzielczości z bardzo niskim opóźnieniem. Włączenie dekodowania AV1 umożliwia wyższą wydajność i płynniejsze odtwarzanie większej liczby formatów wideo.

Dostępność

Procesor graficzny NVIDIA RTX A1000 jest teraz dostępny za pośrednictwem globalnych partnerów dystrybucyjnych. Oczekuje się, że procesor graficzny RTX A400 będzie dostępny u partnerów kanałowych od maja, z przewidywaną dostępnością od producentów latem.