13. listopada w malowniczej miejscowości Sikórz niedaleko Płocka odbyła się konferencja energetyczna współorganizowana przez S4E S.A. Wydarzenie związane było z oddaniem do użytku wyremontowanego budynku domu opieki Leonianum, w którym zastosowano najnowsze technologie pozwalające na oszczędności energii, a także ułatwiające codzienne funkcjonowanie mieszkańcom. Przebudowano istniejący budynek osiągając podwyższony standard efektywności energetycznej przyczyniając się do oszczędności zużycia energii elektrycznej o 30 proc. oraz zmniejszenia emisji szkodliwego CO2 aż o 67 proc.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Energii, udział w nim wzięły osoby związane z sektorem energetyki i ochrony środowiska, dyrektorzy departamentów w Ministerstwach, prezesi spółek energetycznych i prezes funduszy ochrony środowiska, m.in. Minister Środowiska – Henryk Kowalczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Elżbieta Bojanowska, Dyrektor Generalny Ministerstwa Energii – Stanisław Hebda.
Zaprezentowano innowacyjne rozwiązania S4E z obszaru “Smart Energy” ze szczególnym naciskiem na System Zarządzania Energią w budynkach z funkcjonalnością generowania raportów wspomagających rozliczanie programów dotacyjnych. W inwestycji zostały zastosowane rozwiązania z zakresu; Building Management System (Pactis BMS), inteligentnej kontroli oświetlenia (HSK ledy), rozwiązania fotowoltaiczne (Bauer Solartechnik) oraz system kontroli efektywności energetycznej oparty o rozwiązanie będące połączeniem technologii Internetu Rzeczy (ang. IoT) + Big Data (SEPIN). „Smart Energy” to kolejny obszar działalności S4E pozwalający wdrażać rozwiązania inteligentnych budynków i generować określone oszczędności.
Wykorzystanie rozwiązań cyfrowych w aspekcie zarządzania efektywnością energetyczną to jeden z strategicznych aspektów działania naszej spółki. Średnia cena prądu na godzinę w Polskim gospodarstwie domowym to 1,5 PLN, a należy dodać ze z badań wynika iż 70% zużycia energii idzie na ogrzewanie – te cyfry pokazują jak duży potencjał jest w zakresie termomodernizacji i efektywności energetycznej budynków i gospodarstw domowych.
Na rynku mamy kilka rozwiązań do kontroli i zarządzania efektywnością energetyczną, jednak nadal brak spójnego protokołu. Rozwiązanie Pactis BMS, które zostało zastosowane na tej inwestycji – rozwiązuje ten problem. Około 63 mld złotych jest do wzięcia w ramach programu rządowego Czyste Powietrze.
Technologia technologią, jednak dla mnie najważniejszy w tym projekcie jest jego wymiar społeczny. W stosunku do lat 90’tych liczba osób starszych w naszym kraju (powyżej 60 r.ż) zwiększyła się o 22 proc. Takie inicjatywy i zastosowane w nich technologie muszą nas przygotować na przyszłość. – Paweł Piętka, Prezes Zarządu, S4E S.A.
Odbiorcami rozwiązań opracowanych przez S4E są wszystkie firm i instytucje, które planują inwestycje w zakresie efektywności energetycznej budynków. Według opinii organizatora przyszłość takich i podobnych działań rokuje bardzo dobrze, wszystkie unijne dyrektywy i uchwały rządowe dotyczące zwiększania efektywności energetycznej i ochrony środowiska tylko to potwierdzają.