ABC pożyczki konsolidacyjnej

Materiał Partnera
4 min

Co to jest pożyczka konsolidacyjna? Na jakich zasadach działa i czy warto po nią sięgnąć? Jakie zobowiązania finansowe można skonsolidować? Oto ABC pożyczki konsolidacyjnej.

Pożyczka konsolidacyjna jest skutecznym sposobem na obniżenie miesięcznych zobowiązań względem instytucji finansowej, odciążenie domowego budżetu i… zminimalizowanie stresu towarzyszącego napiętej sytuacji finansowej. Czym jest w praktyce i jak działa?

Pożyczka konsolidacyjna co to?

Pożyczka konsolidacyjna to pożyczka przeznaczona na spłatę innych zobowiązań finansowych względem banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, a nierzadko także pozabankowych instytucji finansowych. Jeśli sięgniesz po konsolidację, pożyczkodawca spłaci Twoje aktualne kredyty i pożyczki. W ten sposób kilka miesięcznie spłacanych rat zastąpisz jedną, niższą.

Jakie zobowiązania można skonsolidować?

To, jakie zobowiązania mogą być przedmiotem konsolidacji, zależy od konkretnej instytucji finansowej. Zazwyczaj są to jednak: pożyczki gotówkowe, ratalne, kredyty samochodowe, karty kredytowe, kredyty w rachunku płatniczym czy debet w rachunku osobistym.

- Advertisement -

Czy warto sięgnąć po konsolidację?

Konsolidacja pożyczek jest skutecznym sposobem na obniżenie miesięcznych zobowiązań i… oddech dla domowego budżetu. Warto wiedzieć jednak, że możliwość obniżenia raty odbywa się z reguły kosztem wydłużenia okresu spłaty. W praktyce oznacza to, że całkowity koszt pożyczki konsolidacyjnej może być nieco wyższy niż suma kosztów poprzednich zobowiązań finansowych. Decyzja o sięgnięciu po konsolidację powinna być więc podyktowana nie chwilowym impulsem wynikającym z chęci zaoszczędzenia kilkuset złotych miesięcznie, lecz realną potrzebą.

Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych tak czy nie?

Czy po pożyczkę konsolidacyjną może sięgnąć osoba zadłużona? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy tu bowiem od tego, w jaki sposób definiujemy samo zadłużenie. Jeśli przyjmiemy, że zadłużenie to zobowiązania finansowe zaciągnięte w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, pożyczka konsolidacyjna pomoże zmniejszyć miesięczną kwotę rat i odciąży domowy budżet. Jeśli jednak zdefiniujemy zadłużenie jako zaległości w płatnościach, będące przedmiotem procedury windykacyjnej czy egzekucji komorniczej — szanse na otrzymanie pożyczki konsolidacyjnej są zerowe. Aby zabezpieczyć swoje interesy przed wydaniem decyzji, każda instytucja finansowa dokładnie weryfikuje wiarygodność płatniczą wnioskującego.

Jak wybrać pożyczkę konsolidacyjną, aby… nie żałować?

Większość instytucji finansowych obecnie oferuje produkty, które pozwalają konsolidować zobowiązania. Wybór przypadkowego może narazić Cię jednak na dodatkowe koszty i utrudnić codzienną obsługę pożyczki. Przed zawarciem umowy z bankiem koniecznie porównaj dostępne na rynku opcje, zwracając szczególną uwagę na:

  1. Dobra pożyczka konsolidacyjna powinna być jak najtańsza. Miernikiem kosztów powinno być jednak nie oprocentowanie, lecz RRSO — rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO zawiera w sobie wszystkie dodatkowe koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy. Precyzyjnie obrazuje więc, ile w praktyce zapłacisz za każdą pożyczoną złotówkę. Im niższe RRSO, tym tańsza konsolidacja;
  2. maksymalną kwotę konsolidacji. Ten parametr powinien być szczególnie ważny dla osób, które chcą skonsolidować zobowiązania finansowe na wysokie kwoty. Jeśli tak właśnie jest w Twoim przypadku, w pierwszej kolejności wyselekcjonuj instytucje finansowe, które pożyczą taką kwotę, jakiej potrzebujesz;
  3. możliwość złożenia wniosku przez internet. Chcesz przyspieszyć i usprawnić całą procedurę, oszczędzając przy okazji czas? Sięgnij do kieszeni pożyczkodawcy, który umożliwia złożenie wniosku o pożyczkę przez internet. Pożyczka konsolidacyjna online to najlepszy sposób na bezpieczne i szybkie pożyczenie pieniędzy.

Źródło: https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki

Udostępnij
- REKLAMA -