Alior Bank stawia na chmurę – Bank przeprowadził migrację Hurtowni Danych do chmury publicznej

Alior Bank przeprowadził przełomową migrację Hurtowni Danych do chmury publicznej, otwierając drzwi do zaawansowanej analizy danych i rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. W ramach swojej strategii rozwoju technologicznego, bank stawia na zwiększenie efektywności procesów analitycznych przez integrację ze środowiskiem Microsoft Azure, co obiecuje szybszą adaptację do zmieniających się wymagań rynkowych i potrzeb klientów.

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
2 min

Alior Bank, we współpracy z firmami Teradata i Microsoft przeprowadził migrację Hurtowni Danych do chmury publicznej. Dzięki integracji ze środowiskiem analitycznym Microsoft Azure, bank planuje zwiększyć efektywność procesów analitycznych, w tym w obszarze sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Pozwoli to szybciej reagować na zmieniające się potrzeby rynku i klientów. Proces wdrożenia trwał rekordowe 6 miesięcy. Jest to kolejny krok w realizacji strategii „Bank na co dzień, Bank na przyszłość”, której jednym z filarów jest rozwój technologiczny.

Dzięki migracji danych do chmury publicznej, Alior Bank uzyskał możliwość łatwej integracji z najnowszymi technologiami i usługami oferowanymi przez Microsoft Azure i Teradata VantageCloud. Ten krok stanowi pierwszy etap realizowanego w banku projektu, którego celem jest modernizacja obecnej architektury danych oraz budowa nowoczesnego ekosystemu aplikacji wspierających wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz technik uczenia maszynowego, opartych na rozwiązaniach chmurowych.

Wykorzystanie chmury pozwala na praktycznie nieograniczone skalowanie danych, umożliwiając uruchamianie nowych inicjatyw z obszaru ich przetwarzania i analityki, bez konieczności długotrwałego rozbudowywania infrastruktury we własnej serwerowni. Dzięki zastosowanemu modelowi rozliczeń bank ma również pełną kontrolę nad ich kosztami.

Wdrożenie chmury przynosi znaczne korzyści także pod względem bezpieczeństwa danych. Firmy Teradata i Microsoft wykorzystują najbardziej zaawansowane środki zabezpieczeń, co daje klientom banku pewność, że ich dane są odpowiednio chronione. Migracja umożliwia również automatyczne aktualizacje oprogramowania bez potrzeby interwencji specjalistów bankowych, co zapewnia bieżącą ochronę systemu. Jednocześnie, dzięki automatycznej zdolności do przenoszenia w razie awarii ośrodka przetwarzania danych do innego regionu, bank uzyskuje większą odporność.

- Advertisement -

Bank zapowiada, że migracja do chmury publicznej przyniesie mu istotne oszczędności związane z utrzymaniem infrastruktury serwerowej banku. Alior liczy na redukcję to wydatki na energię elektryczną potrzebną do zasilania i chłodzenia, powierzchnię fizyczną na serwery oraz koszty administracji środowiskiem. Ponadto, decyzja wspiera politykę ESG – dostawcy chmurowi korzystają z zielonej energii, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i korzystnie wpływa na środowisko.

Udostępnij
- REKLAMA -