Poznańska firma Beyond.pl uruchomiła F.I.N., superkomputer dedykowany sztucznej inteligencji, oparty na najnowszej architekturze NVIDIA Blackwell. To ruch pozycjonujący spółkę jako jednego z kluczowych dostawców suwerennej infrastruktury AI w regionie, stanowiąc lokalną alternatywę dla globalnych gigantów chmurowych.
Firma Beyond.pl oficjalnie potwierdziła pełną operacyjność swojego superkomputera AI o nazwie F.I.N. (Future is Now). Uruchomienie maszyny jest kluczowym elementem strategii budowy „Fabryki AI”, która ma dostarczać moc obliczeniową dla firm, startupów i instytucji naukowych z Europy Środkowo-Wschodniej.
Głównym założeniem projektu jest zapewnienie dostępu do zaawansowanej technologii AI w środowisku, które gwarantuje, że dane pozostają w jurysdykcji Unii Europejskiej, zgodnie z regulacjami takimi jak RODO.
Inicjatywa Beyond.pl wpisuje się w rosnący trend suwerenności cyfrowej. Wiele europejskich przedsiębiorstw, zwłaszcza z sektorów regulowanych, poszukuje rozwiązań pozwalających na rozwój modeli AI bez konieczności przesyłania wrażliwych danych na serwery zlokalizowane poza UE.
Stworzenie regionalnego centrum obliczeniowego dużej mocy ma na celu obniżenie tej bariery i przyspieszenie adopcji sztucznej inteligencji w lokalnym biznesie.
Sercem F.I.N. jest referencyjna architektura NVIDIA DGX SuperPOD, wykorzystująca układy graficzne NVIDIA B200 oparte na architekturze Blackwell. To jedne z najnowszych i najbardziej wydajnych jednostek GPU dostępnych na rynku, co daje użytkownikom dostęp do czołowej światowej technologii.
Uzupełnieniem jest szybka sieć NVIDIA Quantum-2 InfiniBand oraz pamięć masowa Pure Storage FlashBlade, co ma zapobiegać powstawaniu „wąskich gardeł” podczas intensywnych procesów trenowania modeli. Klienci uzyskują również dostęp do platformy programistycznej NVIDIA AI Enterprise, co upraszcza proces wdrażania gotowych modeli i narzędzi AI.
Uruchomienie superkomputera jest pierwszym etapem większego projektu, który rozpoczął się w maju 2025 roku. Beyond.pl komercjalizuje dostęp do infrastruktury w kilku modelach, m.in. jako usługę (GPUaaS, AIaaS) oraz w formie kolokacji sprzętu. Oferta jest zintegrowana z dotychczasowym portfolio firmy, obejmującym usługi chmury hybrydowej, backupu czy odtwarzania awaryjnego.
Cała infrastruktura mieści się w kampusie data center w Poznaniu. Obiekt jest zasilany w 100% energią odnawialną i charakteryzuje się wskaźnikiem efektywności energetycznej (PUE) na poziomie 1.2. Bezpieczeństwo fizyczne i operacyjne potwierdzają certyfikaty ANSI/TIA-942 Rated 4 oraz EN 50600 Klasa 4, co stawia go w ścisłej czołówce najbezpieczniejszych obiektów w Europie.